Контакт

Спорт

Пандев и Џенова добиваат американски газди

Објавено пред

Американската инцестициска група која е сопственик на 5% од акциите на тимот на Севилја, „777 partners” се подготвуваат за влез во италијанскиот фудбалски пазар.

Според информациите на медиумите на „Чизмата“, инвестициската група на средината на овој месец треба да потпише договор со Енрико Прециози за купување на Џенова за 150 милиони евра.

Доколку дојде до ова, тоа ќе е првата купопродажба и менување на сопственичка структура во италијанските клубови уште од 2019 година кога италијанскиот бизнисмен со американски пасош, Роко Комисо ја презема Фиорентина за 165 милиони евра.

Со тоа Џенова ќе стане осмиот клуб во Серија А со мнозински странски сопственик.

Џој Сапуто во 2004 ја купи Болоња, кинески „Suning Holding“ во 2016. Го преземаа Интер, а американски „Eliot“ две години подоцна стана сопственик на Милан.

Рома од 2020 година е во рацете на американската „Fridkin grup“, а американската компанија „Kraus“ има 99% од акциите на Парма.

На почетокот на февруари годинава и Специја доби Американец за сопственик – Роберт Платек.

Спорт

Усик е новиот светски првак во тешка категорија

Објавено пред

Александар Усик (34) од Украина е новиот светски првак во тешка категорија. Предизвикувачот, пред 70.000 гледачи на Тотенхем арена, во Лондон, Усик го победи Ентони Џошуа. Украинецот ги освои титулите во верзиите ВБА, ВБО, ИБО и ИБФ.

Усик, доминираше во најголемиот дел од борбата. До победата дојде со одлука на судиите по 12 рунди.

Ова беше борба на двајца поранешни олимписки шампиони. Во 2021 година, во Лондон, Усик победи во тешка, а Џошуa во супер-тешка категорија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Реално реми на „Сантијаго Бернабеу“

Објавено пред

Реал Мадрид и Виљареал одиграа натпревар без голови, во рамките од седмото коло коло во Примера. Реал прв пат сезонава не постигна гол, а втор пат ремизираше, додека Виљареал со натпревар помалку, петти пат одигра нерешено.

Гостите од Виљареал, беа подобриот тим на теренот во текот на сите 90.минути. Двете најдобри шанси ги имаа преку Данјума, но неговите удари успеа да ги скроти Куртоа.

Реал најдобрата шанса ја имаше во самиот финиш, кога Иско се обиде, но неговиот удар со глава не го најде патот до голот на Рули.

И покрај ремито, Реал останува лидер во Примера со 17 бодови, Виљареал се деветти со осум бодови. Двата тима се уште немаат пораз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп: Голманот на Брентфорд треба да носи „десетка“ на дресот

Објавено пред

Јирген Клоп, менаџеорт на Ливерпул, по лудото реми со Брентфорд (3:3), изјавил дека неговиот тим можел да постигне повеќе голови, но дека противникот го заслужил бодот.

„Луд натпревар. Тие заслужија да постигнат три гола. Ние? Можевме повеќе“, рекол Клоп.

„Не ни претставува проблем да го прифатам овој резултат кога се игра ваков фудбал. Победата мора да се заслужи. Тие ни пружија отпор, го почитувам тоа. На крајот, имаше ситуации во кои требаше да реагираме многу подобро, во тој случај натпреварот ќе имаше поинаков тек. Нивниот голман треба да дресот да ја носи ‘десетката’. Одигра неколку неверојатни топки, тоа беше вистинска тактика против нас. Нема причина да се жалиме“, рекол Германецот.

По шест кола во Премиер лигата, Ливерпул е единствениот тим беа пораз. Со 14 бода, Ливерпул е лидер на табелата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија10 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа10 часа

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион15 часа

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа15 часа

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија16 часа

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија16 часа

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија1 ден

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија1 ден

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија1 ден

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа1 ден

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа1 ден

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ2 дена

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија2 дена

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија2 дена

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Свет2 дена

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за...

Македонија2 дена

Гутереш и Пендаровски разговараа за преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет2 дена

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија2 дена

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Свет2 дена

Гутереш предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и САД: „Мора да ја избегнеме“

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди на потенцијална нова студена војна помеѓу Кина и Соединетите Американски Држави и...

Досие