Контакт

Спорт

Пиоли го сака Енис Барди во Милан?!

Објавено пред

Македонскиот фудбалски репрезентативец, Енис Барди ги започна подготовките за новата сезона во дресот на шпански Леванте. За него ова е последната сезона со клубот од Валенсија, барем според договорот, а сега се појавија информации во италијанските медиуми за можноста тој да ја продолжи кариерата во Серија А.

Македонскиот специјалист за слободни удари се поврзува со трофејниот калчолигаш Милан, а „Калчомеркато“ споменува дека тренерот на „Росонерите“ – Стефано Пиоли сака со Барди да ја пополни празнината во средниот ред што се создаде откако Хакан Чалханоглу потпиша за Интер.

Фудбалската цена на Барди во моментов се проценува на околу 15 милиони евра, а плус за „црвено-црните“ е фактот што малиот шпански клуб е во финансиска криза и најверојатно нема да ризукува идното лето македонскиот ас да си замине без отштета.

Доколку се реализира трансферот, Барди би бил прв Македонец во дресот на Милан, а македонската колонија во Серија А би се зголемила.

Во моментов Пандев, Елмас и Несторовски фудбалскиот „леб“ го заработуваат на Апенините, а има информации дека и Бобан Николов би можел да им се приклучи веќе од следнава сезона.

Спорт

Ерменски борач обвинува: Мора да си Русин за да те пуштат да победиш

Објавено пред

Муса Евлоев го освои 13. златен медал за Русија на Олимпијадата во Токио, откако во финалето во борење грчко-римски стил во категоријата до 97 килограми го победи Ерменецот Артур Алексанјан, кој по мечот ги обвини судиите за „местенка“.

Двократниот светски шампион 28-годишниот Евлоев и шампионот од Рио пред пет години, 29-годишниот Алексанјан беа фаворити за златниот медал, пред Евлоев, кој доаѓа од Ингушетија, да победи со 5:1.

Ерменецот, кој го победи Евлоев за злато на СП во 2017, а загуби од него на СП во 2019 година, беше бесен по поразот.

„Сите имаат очи  гледаат што се случува. Прегледајте ги снимките и работите ќе станат јасни. Мора да бидеш од Русија за да освоиш злато“, изјави Алексанјан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бајлс заврши со бронза па порача: Го направив ова за себе

Објавено пред

Американската гимнастичарска дива, Симон Бајлс, откако се повлече од тимското финале и низа натпреварувања на Олимпијадата во Токио, на крајот стигна до бронза во греда и порача дека го направила тоа за себе.

24-годишната Бајлс оствари 14.000 поени за да освои бронза зад кинеските натпреварувачки Ксијанг Танг (14.233) и Ченчен Гуан (14.633). И покрај тоа што си оди од Токио со едно сребро (во тимското натпреварување) и една бронза, таа го израмни рекордот на Шенон Милер од 7 медали на Олимпијадите по четири злата во Рио во 2016.

„Не беше лесно да се повлечам од тие натпреварувања. Луѓето мислат дека е лесно, но физички и ментално не бев на вистинското место и не бев подготвена да ја ставам во опасност мојата безбедност, бидејќи на крајот, тоа не е најважното. Менталното и физичкото здравје ми беа над сите медали кои можев да ги освојам. На гредата се качив за да бидам пак таму. Не очекував медал. Го правев ова за самата себе. Мора да се зборува повеќе за менталното здравје, посебно кај спортистите, бидејќи знам дека некои поминуваа низ истото. Не сме само забава за јавноста, туку и луѓе кои поминуваат низ многу“, изјави Бајлс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо ќе го добие Паоло Роси трофејот со 29 дијаманти, по еден за секој гол

Објавено пред

Кристијано Роналдо ќе биде првиот добитник на наградата Паоло Роси откако беше „капоканониере“ (најдобар стрелец) во Серија А минатата сезона.

Новата награда го носи името на легендарниот италијански напаѓач и освојувач на Светското првенство, Роси, кој почина на 64 години во декември 2020. Наградата ќе го смени и изгледот – сега ќе биде транспарентна топка во плексиглас со два сребрени диска, од кои на едниот ќе биде ликот на Роси.

На трофејот исто така ќе бидат поставени 29 дијаманти, за секој гол кој 36-годишниот Роналдо го постигна за Јувентус во 2020/21.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија5 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија6 часа

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија7 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија8 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет9 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа9 часа

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија10 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија10 часа

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија19 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија20 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија20 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија22 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија22 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт1 ден

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија1 ден

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ1 ден

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет1 ден

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Досие