Контакт

Спорт

Полицијата го најде глупавиот крадец, Пиоли го доби својот медал

Објавено пред

Тренерот на новиот италијански шампион, Милан, Стефано Пиоли го доби назад својот шампионски медал кој му беше украден за време на прославата на „Мапеи“ во Реџо Емилија.

dobivaj vesti na viber

По 0:3 победата кај Сасуоло, „росонерите“ ја потврдија својата 19. шампионска титула, меѓутоа Пиоли остана без медал во хаотичните сцени со стотината навивачи на Милан на теренот. Покрај тоа, крадецот глупаво реши да се пофали на Инстаграм праќајќи порака „Благодарам, Пиоли“, со фотографија на медалот.

Токму оваа грешка дозволила полицијата во Реџо Емилија да го пронаје крадецот и да му го врати меадалот на тренерот, негов прв трофеј во тренерската кариера.

Му го украде медалот на тренерот, па му пиша на Инстаграм: Фала, Пиоли!

Спорт

ФИФА ја потврди употребата на новата офсајд технологија

Објавено пред

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ја потврди употребата на полуавтоматска офсајд технологија на претстојното Светско првенство во Катар.

dobivaj vesti na viber

Постапката за користење на новиот систем е претставена во четири точки.

Натпреварите на Светското првенство во Катар ќе ги снимаат 12 специјализирани камери, подготвени да лоцираат по 29 точки на секој фудбалер на теренот 50 пати во секунда.

Сензорите, сместени во центарот на топката, со фреквенција од 500 херци, ќе пренесуваат податоци 500 пати во секунда.

Технологијата ќе им сигнализира потенцијален офсајд на судиите во ВАР собата, во секое време.Тие потоа ќе ја проверат конкретната ситуација на терен и доколку има потреба ќе реагираат.

Ситуацијата, потврдена како офсајд од судиите на теренот и во ВАР собата, ќе се емитува во 3Д анимација на екраните на стадионите и во директните телевизиски преноси.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Рамос барал помош за да ја добие Златната топка

Објавено пред

Шпански „Ел Конфиденсијал“ уште еднаш открива приватни разговори меѓу фудбалери и водечките луѓе во Фудбалскиот сојуз на Шпанија. Овој пат станува збор за разговор од 2019 година помеѓу тогашниот капитен на Реал Мадрид, Серхио Рамос и првиот човек на ФС Шпанија, Луис Рубиалес.

dobivaj vesti na viber

Рамос имал директна и редовна комуникација со Рубиалес во текот на 2018 и 2019 година. Екс капитенот на Реал, со сите сили ја посакувал Златната топка, а во неколку наврати побарал од претседателот на Рубиалес помош за да може да си ја исполни желбата.

Шпанскиот весник најави објавување на аудио разговорот наскоро, засега објави само делови од разговорот.

„Добровечер Руби, се надевам дека ти и твоето семејство сте добро. Знаеш дека никогаш не барам ништо, но ќе побарам денес затоа што мислам дека ако ги гледаме моите настапи, дека ова е посебна година“, му вели Рамос на Рубиалес, со барање да сврти неколку броеви, односно да ги искористи своите пријателства за да му помогне да ја освои Затната топка.

„Би ти бил благодарен до крајот на мојот живот“, вели поранешниот капитен на Реал.

Рубиалес наводно го прифатил ова барање и направил што можел, но без никаков успех. Златната топка, таа сезона му припадна на Меси (неговата шеста), втор беше Вирџил ван Дајк од Ливерпул.

Интересно, Рамос не беше ниту меѓу првите 30 номинирани во изборот за Златната топка. за Светското првенство таа година, бидејќи 2019 година не беше успешна за Рамос и Реал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тотенхем го потврди трансферот на Ришарлисон

Објавено пред

Бразилскиот репрезентативец Ришарлисон потпиша петгодишен договор со Тотенхем. Ришарлисон е четвртото засилување за Тотенхем во преодниот рок.

dobivaj vesti na viber

Ришарлисон во Тотенхем пристигна од Евертон. Бразилецот за екипата од „Гудисон парк“ одигра 152 натпревари, постигна 53 гола и забележа 14 асистенции.

Тотенхем за овој трансфер издвои речиси 70.000.000 евра.

Претходно Антонио Конте го засили тимот со голманот Фрејзер Фостер, Иван Перишиќ и Ив Бисума.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Економија9 минути

(Интервју) Дарко Димовски: Да кажеме стоп на партиските вработувања, има анархија во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на Комисијата за финансирање и...

Регион1 час

Крипто-кралица од Балканот меѓу најбараните бегалци во САД: Украла повеќе од 4 милијарди долари

Бугарката Руја Игнатова, позната и како „крипто-кралица“ се најде на листата на ФБИ со десет најбарани бегалци. Американските истражители ја...

Свет2 часа

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: Најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...

Европа3 часа

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Чешка денеска го започнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда...

Македонија3 часа

Ковачевски најави лидерска средба, по што на веб страницата ќе биде објавен францускиот предлог

Предлогот од француското претседателство во интегрална форма ќе биде објавено денеска на официјалната владина веб страница по средбата со владината...

Економија3 часа

Од денес повисока цена на струјата

Од денеска поскапува струјата. Почнува пресметката на блок-тарифите, кои се поделени во четири групи, и според најавите од Регулаторната комисија...

Македонија4 часа

Од денеска почнува привремениот режим на сообраќај за тешките товарни возила

Почна со примена привремениот режим на сообраќај во летниот период од 1 јули до 31 август на државните патишта во...

Македонија14 часа

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија15 часа

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...

Македонија18 часа

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог...

Македонија18 часа

Рама: Францускиот предлог е конечен, порака за моите браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот Еди Рама се огласи на Твитер порачувајќи дека последниот француски предлог кој е испратен до владата на Северна Македонија...

Македонија18 часа

Петковски до Ковачевски – Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција...

Македонија19 часа

Бербок: Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста што ја нуди францускиот предлог

Според шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок „Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста“ која ја нуди францускиот предлог....

Македонија20 часа

Мишел за францускиот предлог: Сега е време да кажеме „да“

Претседателот на Еворпскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави изнаоѓањето решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој напиша на „Твитер“...

Македонија21 час

Макрон: Најдовме компромисно решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чувствува оти е најдено компромисно решение за преговарачката рамка за членство на Македонија во...

Економија22 часа

Ковачевски: Ако ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150 отсто

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна цена, поскапувањето ќе беше 150 %, изјави денеска генералниот...

Македонија22 часа

Апелација му одреди домашен притвор на Мухамед Зеќири

Мухамед Зеќири излегува од затворот во Шуто Оризари. Ова е одлуката на скопска Апелација, која е донесена денеска. Нему му...

Македонија22 часа

Измените на Законот за работните односи, за кои беше тепачката, останаа неизгласани

Мали или речиси невозможни се шансите да се изгласаат измените на Законот за работните односи за кои во изминатите два...

Македонија23 часа

Џафери: Јас нема да се спуштам на ниво на Мицкоски и да навредувам на лична основа

Собранискиот спикер Талат Џафери од собраниската говорница им образложи на пратениците зошто смета дека и понатаму треба да ја врши...

Македонија23 часа

Мицевски: Во последните пет години Собранието е машина за гласање на криминалните зделки на СДСМ и ДУИ

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, на денешната собраниска седница, обраќајќи му се на Талат Џафери, рече дека...