Контакт

Спорт

Потегот на српската одбојкарка ги навреди Тајланѓаните, ја обвинија за расизам

Објавено пред

Женската одбојкарска репрезентација на Србија стигна до 3:0 победа над Тајланд во Лигата на нациите, но мечот падна во сенка по расистичкиот потег на либерото на Србија, Сања Ѓурѓевиќ, која по еден поен ги накоси очите.

Одбојкарската федерација на Србија реагира на обвинувањата тврдејќи дека немало расизам во потегот, но и дека Ѓурѓевиќ му се извинила на цел тајландски тим и дека само сакала да покаже дека треба да играат „одбрана како нив“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Летечки“ старт на Италија – „аѕурите“ ја декласираа Турција

Објавено пред

Италија на Роберто Манчини имаше совршен старт на Европското првенство, откако на „Олимпико“ во Рим со 3:0 ја декласираа Турција во првиот меч на шампионатот.

Пред домашната публика, по спектакуларното отварање на ЕУРО 2020, Италијанците започнаа одлично, и во првото полувреме редеа шанси, но не успеаја да ја пробијат цврстата одбрана на Турците, кои го имаа и Чакир на голот, кој спречи една одлична шанса. Во 45. минута, Италијанците беа сигурни дека се оштетени за пенал кога обидот на Спинацола заврши во раката на Челик, но холандскиот судија Дени Макели не подлегна на притисокот.

Италија, конечно, стигна до водство во 53. минута, кога фудбалерот на Јувентус, Месих Демирал ја смести топката во сопствената мрежа, за само 13 минути подоцна, Чиро Имобиле да се најде на вистинското место по една хаотична ситуација пред голот на Чакир и да зголеми на 2:0. Лоренцо Инсиње во 79. минута по лошата интервенција на Чакир доби топка од Имобиле и со фантастичен потег ги постави конечните 3:0.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1688-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

ЕУРО 2020 отворено со Бочели, Боно Вокс и огномет!

Објавено пред

Нема веќе чекање, во Рим официјално стартуваше 15. Европско првенство во фудбал, со спектакуларен огномет, со маестро Андреа Бочели и со официјалната песна на ЕУРО 2020 во изведба на Боно Вокс и Еџ.

Бочели со легендарната „Nesun dorma“ (Никој нема да спие), ја електризираше атмосферата на славниот италијански стадион, пред Боно Вокс и Еџ да ја исполнат химната на првенството.

Сега 24 репрезентации, вклучувајќи ја и Македонија ќе сонуваат за финалето на „Вембли“ на 11 јули. Да потсетиме, Македонија во недела (18.00) го има своето деби против Австрија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Објавено пред

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува за остварувањето на сонот во неговата кариера и за генерацијата која ја обедини нацијата.

„Дојде и тој ден кога почнува Европското првенство. Денот кој го сонував долго низ мојата кариера. Македонија да игра на едно големо натпреварување, можеби ова се моите последни натпревари за македонската репрезентација. Сакам како капитен да ви се обратам на цела нација. Оваа генерација е најсветото нешто на македонскиот фудбал, ова е генерацијата што ја обедини цела Македонија. Горд сум на секој момент и секоја капка пот пролеана во светиот дрес. Сонот го испишавме, да одиме да испишеме историја. Бидете со нас и навивајте за МАКЕДОНИЈА“, пишува капитенот.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт3 часа

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион6 часа

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија7 часа

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија9 часа

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија9 часа

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија9 часа

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија9 часа

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија10 часа

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија11 час

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија12 часа

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ13 часа

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет14 часа

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет14 часа

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Македонија14 часа

Матурантите го полагаат вториот екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот ќе го полагаат вториот екстерен испит. Гимназијалците и оние од стручното образование, избираа помеѓу предметите...

Македонија15 часа

Успешно извршена четвртата трансплантација на срце

Рано утрово, срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Министерот за здравство,...

Македонија15 часа

Макрон: Лично сум вклучен да се најде решение со Бугарија

Франција го поддржува процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, време е да се конкретизира без да се губи...

Спорт1 ден

Пандев: Знаеме дека сите навивачи живеат со нас!

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев во интервју за МТВ пред стартот на Европското првенство, вели дека сите во...

Свет1 ден

Затворска казна за Французинот што му удри шлаканица на Макрон

Судот во Франција денеска го осуди 28-годишниот Дамиен Тарел, кој во вторникот му удри шлаканица на претседателот Емануел Макрон на...

Македонија1 ден

Нови 18 заболени и еден починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 8,...

Регион1 ден

Европската комисија: Западен Балкан да се стрпи за слободно патување во ЕУ

Европската комисија го поздравува напредокот на земјите од Западен Балкан во однос на епидемиолошката состојба и вакцинацијата, но вели дека...

Досие