Контакт

Спорт

Примивме гол во 97. минута, Македонија-Словенија 1:1

Објавено пред

Првпат по подолго време со публика на трибините, македонската фудбалска репрезентација го одигра првиот тест пред стартот на Европското првенство, одигрувајќи 1:1 со Словенија во Скопје, откако длабоко во судското продолженија во 97. минута примивме гол за реми.

Шанса да се тестира формата за меч беше добредојдена за тимот на Игор Ангеловски, посебно против незгоден противник каков што се Словенците, со фудбалери од рангот на Јосип Иличиќ и Јан Облак.

По првото полувреме, во кои иницијативата ја имаа гостите, и со малку шанси на двете страни, дојде најубавиот момент на мечот во 55. минута, кога Џани Алиоски фантастично му асистираше на Елиф Елмас, а фудбалерот на Наполи постигна прекрасен гол, земајќи му „мерка“ на Облак, за трет гол во три меча со Словенија. По ова, иницијативата беше на наша страна, и веднаш имавме нова шанса преку Аријан Адеми. Кога сите го чекаа крајот на на натпреварот, судијата реши да има 5 минути продолжение, во кои Домен Чрнигој постигна убав гол за 1:1.

По ова следува и тестот против Казахстан пред дебито на првото големо натпреварување за „рисовите“.

Фото: ФФМ

Спорт

Серхио Бускетс им се приклучи на соиграчите

Објавено пред

Капитенот на шпанската репрезентација, Серхио Бускет, им се приклучи на соиграчите. Бускетс, во петокот, добил негативен тест на коронавирусот.

Бускетс, во текот на денот ќе им се приклучи на соиграчите од националниот тим, во базата во Севилја.

Капитенот ќе биде во составот на Шпанија за дуелот со Севилја, прашање е само дали селекторот Луис Енрике, ќе го стави во почетниот состав.

Бускетс, една недела пред почетокот на ЕУРО 2020, доби позитивен тест, до денес тој беше во карантин.

Шпанија во првото коло, во Е-групата, одигра 0:0 со Шведска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Серхио Бускетс им се приклучи на соиграчите

Објавено пред

Капитенот на шпанската репрезентација, Серхио Бускет, им се приклучи на соиграчите. Бускетс, во петокот, добил негативен тест на коронавирусот.

Бускетс, во текот на денот ќе им се приклучи на соиграчите од националниот тим, во базата во Севилја.

Капитенот ќе биде во составот на Шпанија за дуелот со Севилја, прашање е само дали селекторот Луис Енрике, ќе го стави во почетниот состав.

Бускетс, една недела пред почетокот на ЕУРО 2020, доби позитивен тест, до денес тој беше во карантин.

Шпанија во првото коло, во Е-групата, одигра 0:0 со Шведска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пресврт, наместо во Брајтон Нико Гонзалес ќе се пресели во Фиорентина

Објавено пред

Голем пресврт се случи со трансферот на Аргентинецот од Штутгарт, Нико Гонзалес. Пред неколку дена беше објавена дека Брајтон за клупски рекорд, од 30 милиони евра ќе го донесат Гонзалес. Денес, „Билд“, тврди дека крилниот напаѓач кариерата ќе ја продолжи во Фиорентина.

Гонзалес, се наоѓа со Аргетнина на Копа Америка. Минатата сезона одигра само 15 натпревари за Штутгарт, постигна шест гола и забележа две асистенции.

Според германскиот медиум, Гонзалес по завршувањето на Копа Америка ќе потпише за Фиорентина. Трансферот ќе изнесува 23.500.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Спорт2 часа

Дерби на денот – Битката за Британија, Хрватска мора да ја победи Чешка

Денес на програмата на Европското првенство ќе се одиграат три натпревар. Во, Д-групата ќе биде комплетирано второто коло и ќе...

Македонија3 часа

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион3 часа

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Македонија3 часа

Османи – Чавушоглу: Македонија и Турција немаат отворени прашања

Турција и Македонија негуваат долго и блиско пријателство, без никакви отворени прашања, а како сојузници во НАТО, се поврзани и...

Спорт5 часа

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт15 часа

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион15 часа

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа15 часа

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија20 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија20 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија22 часа

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија24 часа

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија1 ден

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ1 ден

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија1 ден

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија1 ден

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт1 ден

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет2 дена

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Досие