Контакт

Спорт

Првенец за Кулушевски, Рамос утна два пенали, „петлите“ триумфално во Португалија

Објавено пред

Репрезентацијата на Шведска вечерва со 2-1 славеше против Хрватска во рамки на Лига А во Лигата на нации на УЕФА. Дебитански погодок на овој меч имаше шведскиот фудбалер со македонски корени, Дејан Кулушевски. Тој ги „начна“ Хрватите уште во 36 минута, а во последните моменти од првиот дел Даниелсон прецизно стрелаше за 2-0 за „викинзите“.

Избраниците на селекторот Далиќ одиграа слаб меч. Почесниот погодок за Хрватска всушност беше автогол на стрелецот на вториот гол за Шведска – Даниелсон.

Дербито на ова коло се играше на „Луж“ во Лисабон. Португалија предводени од Кристијано Роналдо го пречека светскиот шампион, Франција и воедно доживеа минимален пораз од 1-0.

Стрелец на победоносниот гол за „петлите“ беше Канте во 54 минута, по ударот на Рабио.

Инаку Французите беа поконкретни во првото полувреме, Марсијал промаши три чисти шанси.

Во вториот дел најдобрата прилика за израмнување ја имаше Мутињо во 75 минута по еден удар од далечина, но Лорис со парада спречи израмнување.

Во Базел Швајцарија ја пречека фаворизираната Шпанија. Домаќините го добија првото полувреме во своја корист благодарение на одличниот погодок на Фројлер во 26 минута.

Трагичар кај Шпанците беше рекордерот Серхио Рамос кој промаши два удари од белата точка, при 1-0 за Швајцарија. Рамос беше непрецизен во 57 и 80 минута(голманот Зомер одбрани), а делумно го спаси погодокот на неговиот колега Морено во 89 минута со што мечот заврши 1-1.

На стадионот на Лајпциг, селекцијата на Германија со пресврт славеше триумф против Украина, 3-1.

Гостинско водство донесе Јеремчук во 12 минута, а „панцирите“ до полувреме направија целосен пресврт. Најпрво Сане погоди во 23 минута за 1-1, а Вернер во 33 прецизно стрела за 2-1.

Конечните 3-1 со гол во второто полувреме ги постави Вернер, во 64 минута.

Спорт

Ница го отпушти Виера

Објавено пред

Патрик Виера повеќе не е тренер на фудбалерите на Ница. Поранешниот француски репрезентативец доби отказ по синоќешниот пораз на домашен терен од Баер Леверкузен. Со овој пораз, Ница, остана без шанси да се пласира во нокау-фазата во Лига Европа.

Ница игра лошо од почетокот на сезоната, во домашниот шампионат по 11 рунди се наоѓаат на 11 место на табелата. Поразот од Леверкузен беше петти во низа за Ница.

Пред мечот со Баер Леверкузен, навивачите протестирале барајќи оставка од Виера, дури и го блокирале клупскиот автобус за да ги испорачаат своите барања.

Виера, тренерската кариера ја започна во Њујорк сити, а во јули 2018 година беше промовиран во тренер на Ница.

Прикажи повеќе...

Спорт

Восочната фигура на Меси ги разочара фановите: Изгледа како Арон Рамси

Објавено пред

Восочната фигура на Лионел Меси, која се наоѓа во музејот во Барселона, ги шокира фановите. Фигурата која во јавноста е претставена деновиве воопшто не личи на еден од најдобрите фудбалери во историјата.

Меси е во опремата на Барселона, насмејан, со испружени прсти на горе..Тоа е во ред, но јавноста смета дека фигурата воопшто не личи на Меси.

„Ова е Арон Рамси, не е Меси“, „Како да гледам во Мустафи“, се само дел од коментарите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леброн и Дејвис ги потпишаа новите договори

Објавено пред

Леброн Џејмс и Ентони Дејвис официјално ги потпишале новите договори со актуелните шампиони во НБА лигата, Лос Анџелес Лејкерс. Дејвис потпиша пет, а Џејмс две годишен договор.

Ентони Дејвис во наредните пет години ќе заработи 190.000.000 долари. Во договорот постои опција, која му овозможува на Дејвис пред почетокот на петтата година да ја прекина соработката.

„Во балонот во Орландо, Дејвис докажа дека е еден од најкомплетните и најдоминантните играчи во лигата. Навивачите на Лејкерс ќе имаат можност да го гледаат како продолжува да напредува и ја предводи нашата франшиза во годините кои се пред нас“, рекол генералниот директор на Лејкерси Роб Пелинка.

Леброн од Лејкерси во наредните две години ќе добие 85.000.000 долари.

„Леброн ни ја укажа довербата во 2018 година. Продолжувањето на договорот му го отвора патот да влезе во историјата како еден од великаните на Лејкерси. Чест ни е што ќе остане кај нас“, порачал Пелинка.

Актуелните шампиони новата сезона ќе ја отворат против градските ривали Клиперси, на 22.декември.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ3 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион3 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Македонија3 часа

Данска и Холандија го поддржуваат ветото на Софија, тврди бугарски весник

Данска и Холандија се двете земји кои се приклучија кон бугарското вето за Северна Македонија, изјави дипломатски извор за бугарскиот...

Топ4 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион4 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија5 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија5 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија5 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион5 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет6 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа19 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија20 часа

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија21 час

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија21 час

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија1 ден

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен1 ден

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ1 ден

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет1 ден

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет1 ден

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Досие