Контакт

Спорт

Работнички го потврди трансферот на Станковски во Монца

Објавено пред

Суперталентираниот фудбалер на Работнички, Лука Станковски, од јуни кариерата ќе ја продолжи во Италија. Негов следен клуб ќе биде Монца. Раководствата на двата клуба ги договорија сите детали за трансферот што треба да се случи во летниот преоден рок.

„Горди сме што може да објавиме дека еден од најталентираните македонски фудбалери, Лука Станковски, од јуни кариерата ќе ја продолжи во италијанскиот клуб Монца. Двата клуба ги договорија деталите за трансферот што треба да се реализира во летниот преоден рок. Можам да кажам дека имаше многу понуди за Лука Станковски, но донесовме заедничка одлука со фудбалерот и со неговите родители Монца да биде идниот клуб, каде што ќе продолжи да се развива и да се надградува. Среќни сме што Работнички успешно ја продолжува стратегијата за реализација на трансфери на млади и талентирани фудбалери во странство и горди што во еден исклучително тежок период на глобална пандемија на коронавирусот Работнички оствари два трансфера, Давид Тошевски во Ростов и Лука Станковски во Монца“, изјави претседателот Драган Поповски.

Лука Станковски во првиот дел од сезоната постигна седум гола. Од наредната сезона тој ќе им биде соиграч на Марио Балотели и Кевин Принс Боатенг.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛГБТ заедницата жестоко го нападна Ибрахимовиќ

Објавено пред

Портпаролот на политичкото крило, на ЛГБТ заедницата во Италија, го обвини фудбалерто на милан, Златан Ибрахимовиќ, за хомофобија и расизам. За ЛГБТ заедницата спорна е шегата, која Ибрахимовиќ ја кажал на фестивалот Сан Ремо, каде што беше гостин.

Водителот на програмата, популарниот уметник Амадеус, го прашал Ибрахимовиќ како би изгледал овој фестивал доколку преносот се организира од неговиот дом.

„Пејачите во дневната соба, девојките со Златан. Ти би бил во кујната да ми вариш кафе“, рекол фудбалерот, а потоа го коментирал и Ачиле Лауро.

„Него би го ставил во гаражата да ми ги чува автомобилите. Кардците не би можеле да украдат ништо, би се уплашиле од него“.

Лауро е италијански пејач, кого го споредуваат со Лејди Гага, бидејќи се декларира како „тоа“, а не како „тој“ или „таа“.

За „Ла република“, портпаролот на ЛГБТ заедницата го осудил настапот на Ибрахимовиќ и рекол дека тој и во минатото имал вакви испади.

„Дека е хомофоб Ибрахимовиќ покажа и во Шпанија. Кога во 2010 година еден новинар го праша дали е хомосексуалец, тој му рекол да ја донесе својата сестра“.

Претставникот на ЛГБТ, смета дека Ибрахимовиќ неодамна на расна основа ги навредил Ромелу Лукаку и неговата мајка.

За овој инцидент, УЕФА и Серија А, го ослободија Ибрахимовиќ од обвинувањата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Жирито му го додели златото на Ингебритсен

Објавено пред

Норвежанецот Јакоб Ингебритсен, кој беше дисквалификуван на трката, на 1.500 метри, на Еропското првенство во сала, со одлука на жирито сепак го освои златниот медал.

Жирито пресуди, дека Ингебритсен, кој на стартот од трката со една нога бил надвор од патеката, тога го направил бидејќи бил турнат од друг натпреварувач.

„Со овој инцидент тој не стекна никаква предност, инцидентот не влијаеше на трката и нејзиниот конечен резултат“, објави жирито.

20-годишниот Норвежанец победи со резултат 3:37.56 минути, пред Полјакот Марцин Левандовски (3:38.06) и Шпанецот Хесус Гомез (3:38.47).

За младиот Норвежанец ова е трет златен медал на ЕП. Ингебритсен на 18-годишна возраст победи на ЕП во Берлин во трките на 1.500 и 5.000 метри.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса со „чуден“ триумф над Басконија до 20 победи во Евролигата

Објавено пред

Барселона ја заврши неделата на совршен начин, совладувајќи го шпанскиот ривал Басконија со 71:57 во 28. коло во Евролигата, со што стана првиот клуб кој стигнал до 20 победи оваа сезона.

По чудниот 25:4 старт за домаќините, Басконија врати во уште полуда втора четвртина, за во третата четвртина дури и да поведе. Но, Никола Миротиќ беше на место, и во клучните моменти го врати водството ан Барса за да заврши со 18 поени и 10 скока.

Кори Хигинс имаше 13 поени, Адам Ханга додаде 9, додека кај тимот на Душко Ивановиќ, Јусуфа Фал беше најдобар со 12 поени.

Фенербахче, пак, стигна до петтата победа во низа на гости, откако со 90:86 триумфираше кај Асвел Лион, предводени од Нандо де Коло и неговите 24 поени. Олимпијакос, пак, со 94:79 ја победи Црвена звезда за прва евролигашка победа по два месеци.

ЕВРОЛИГА, 28.КОЛО

Химки – Алба Берлин 81:100 (25:20, 22:21, 20:27, 14:32)

Жалгирис – Армани Милано 64:69 (13:19, 19:15, 13:16, 19:19)

Олимпијакос – Црвена звезда 94:79 (30:19, 23:29, 22:19, 19:12)

Асвел Лион – Фенербахче 86:90 (18:20, 20:20, 22:19, 26:31)

Барселона – Басконија 71:57 (25:4, 8:22, 17:19, 21:12)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

СЗО: Сè уште не е време за опуштање

Сè уште не е време за опуштање, изјави Мајкл Рајан, раководител на програмата за итни операции на Светската здравствена организација....

Македонија23 минути

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Полицијата затекна 11 гости во чајџилница во Гостивар, после 21 часот. Сопственикот е приведен и против него ќе биде поднесена...

Регион1 час

Делумно затворање во Србија – угостителските објекти и продавниците нема да работат цел викенд

Од денес напладне во 12 часот до понеделник во 6 часот наутро во Србија ќе се применуваат нови мерки на...

Свет14 часа

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина...

Европа15 часа

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Македонија19 часа

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија22 часа

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија22 часа

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Топ24 часа

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ24 часа

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион1 ден

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа1 ден

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет1 ден

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија1 ден

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион1 ден

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет1 ден

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа1 ден

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет1 ден

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет2 дена

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија2 дена

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Досие