Контакт

Спорт

Ракометарот од ДР Конго кој стана атракција на СП

Објавено пред

Демократска Република Конго (поранешен Заир), дебитираше на Светските првенства во ракомет во Египет, откако загубија со 28:22 од Аргентина, иако имаа предност од 14:13 по првото полувреме, но најголемо внимание предизвика еден нивни ракометар – пивотот Готие Мвумби Тјери, кој беше посебно импресивен.

Ракометарот на францускиот второлигаш Дреу, Мвумби има 192 сантиметри, и според клубот 110 килограми, иако фотографиите можеби покажуваат нешто повеќе. Мвумби постигна четири гола за ДР Конго.

Спорт

Познати се групите за женскиот Евробаскет

Објавено пред

ФИБА Европа ги одреди групите за женскиот Евробаскет. Европското првенство во женска конкуренција ќе се одржи од 17. до 27.јуни, во Валенсија и Стразбур.

Натпреварите во групите А и Б ќе се играат во Валенсија.

Во А-групата покрај домаќинот Шпанија се Шведска, Белорусија и Словачка. Србија, Италија, Црна Гора и Грција се во Б-групата.

Натпреварите во групите Ц и Д ќе се играат во Стразбур.

Турција, Босна и Херцеговина, Словенија и Белгија се во Б-групата, а домаќинот Франција, Русија, Чешка и Хрватска се во Д-групата.

Натпреварите во групите, осмина-финалните и четврт-финалните мечеви ќе се играат во Валенсија и Стразбур, а завршницата потоа ќе биде одржана само во Валенсија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Филипoвски пред отказ во Партизан

Објавено пред

Словенецот Сашо Филиповски се наоѓа пред отказ во кошаркарскиот клуб Партизан. Филиповски, пред четири месеци, седна на клупата на поранешниот европски првак, не ги оправда очекувањата и според српските медиуми тој во текот на денот ќе го напушти клубот.

Филиповски на 5.ноември 2021 година го наследи Владо Шчепановиќ, кој доби отказ поради променливите резултати. Промената на тренерот не донесе ништо добро во таборот на црно-белите, туку дополнително се влошија.

Партизан нема шанси за пласман во плеј-офот во АБА лигата, а во регионалното нема победа во последните два месеци. Партизан во АБА лигата нема победа на последните шест натпревари, а минатиот месец не успеа да ја одбрани титулата во Купот на Србија.

Клубот ги задржа шансите за пласман во четврт-финалето во Еврокупот. Во среда, Партизан мора да го победи Метрополитан, за да се надева на пласман меѓу најдобрите осум екипи во ова натпреварување.

Српските медиуми пишуваат дека Филиповски нема да го води тимот на овој натпревар. Тој не го водел денешниот тренинг, а попладнево треба да има средба со клупските челници.

Прикажи повеќе...

Спорт

Евролигата им додели А-лиценци на Баерн и Асвел

Објавено пред

Евролигата, на денешната седница, реши да им додели А-лиценци на Баерн Минхен и Асвел од Вилербан.

Добри вести од седницата добија и во кошаркарскиот клуб Алба од Берлин. Овој клуб, во наредните две сезони, без оглед на пласманот во домашното првенство, во Евролигата ќе се натпреварува со специјална покана.

Ваквите одлуки на Евролигата, под знак прашалник го ставаат учеството на екипа од регионалната АБА лига во елитното кошаркарско натпреварување. Евролигата дополнително ќе се изјасни по ова прашање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија4 часа

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија5 часа

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа5 часа

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет5 часа

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет6 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава8 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија8 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет21 час

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет23 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија1 ден

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа1 ден

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет1 ден

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија1 ден

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија1 ден

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Досие