Контакт

Спорт

Реал со новиот „Бернабеу“ ќе заработува екстра 100 милиони евра годишно

Објавено пред

Кога минатата година целиот свет го тресеше глобална пандемија на коронавирус, Реал Мадрид започна со модернизација на својот стадион кој го носи името на клупската легенда Сантијаго Бернабеу.

Пред 2 месеци беа завршени работите на тревникот и на трибините, додека опширните работи се уште се во тек. Тука се вклучува монтажа на покрив кој ќе се поместува , модернизација на внатрешноста, но и ново руво за надворешната фасада.

Навивачите сакаат потполно шаренолик дел од стадионот во внатрешноста, со голем избор на содржини, па планирана е изградба на неколку ресторани – конкретно дури 5. Сето тоа би требало да е готово до декември идната година.

За навивачите да не чекаат во ред за да нарачаат храна и пијалок, се подготвува апликација со која сето тоа ќе можат да го нарачаат и да им биде доставено до местото на трибините каде што се сместени.

Сето тоа би ги зголемило приходите во Кралскиот клуб за петпати, па Реал годишно би заработувал 100-тици милиони евра само од тој сегмент.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Димитриевски одличен во 100. меч за Рајо, три поени против Еспањол

Објавено пред

Македонскиот репрезентативен голман, Столе Димитриевски имаше одличен настап во својот јубилеен 100. настап за Рајо Валјекано, правејќи клучна одбрана во првото полувреме, за на крајот неговиот тим да стигне до 1:0 победа над Еспањол за шесто место на табелата во Шпанија.

За Димитриевски ова е четврта сезона на „Валјекас“, откако Рајо прво го позајми голманот од Тарагона во текот на летото 2018 година, пред следната сезона да го официјализираат трансферот. Тој имаше одлична одбрана во 23. минута од мечот, по што Рајо стигнаа до водство во 54. минута од мечот со автоголот на Леандро Кабрера.

Со трите поени Рајо ја продолжуваат одличната сезона и во моментов се на шестото место на табелата со 27 поени, четири поени пред големата Барселона. Еспањол се деветти со 20 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Шкендија се намачи со Пелистер, „нула“ и црвени картони во Струмица

Објавено пред

Академија Пандев одигра само 0:0 со Брегалница во меч со многу искри и по еден црвен картон за двата тима, за да дозволи Шкупи да се одвои на шест поени од нив на врвот на табелата по нивната 3:1 победа кај Скопје.

Шкендија, пак, имаше многу повеќе проблеми од очекуваното со „фенерџијата“ Пелистер, за да се врати за камбек 2:1 победа.

Шкупи ја обезбеди својата 12. победа во 16 кола во Првата лига во второто полувреме, откако Јола Зепата и Најдоски добија црвени картони, а неизвесно беше и во Тетово меѓу Шкендија и Пелистер – Виктор Жуфо ги донесе битолчани во водство во првото полувреме, пред тетовци да израмнат преку Гури за во 84. минута Јан Кривак да им донесе три поени.

На табелата, Шкупи останува убедлив лидер со 38 поени, Академија Пандев имаат 32, додека Шкендија сега е трета со 30 поени.

Фото: ФК Шкендија

ПРВА ЛИГА, 16.КОЛО

Академија Пандев – Брегалница 0:0

Борец – Македонија Ѓорче Петров 1:1

Скопје – Шкупи 1:3

Шкендија – Пелистер 2:1

Струга – Тиквеш 0:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1950-37708”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Влаховиќ со својот 13. гол, Фиорентина со победа кај Болоња

Објавено пред

Фиорентина се искачи на петтото место во италијанската Серија А, откако на гостувањето кај Болоња стигнаа до 3:2 победа со уште еден гол на српскиот напаѓач Душан Влаховиќ, кој веќе стигна до неверојатни 13 гола во 16 меча во првата лига.

Јусеф Малех ги донесе гостите на „Ренато дал’Ара“ во водство во 33. минута, но Болоња израмни преку Муса Бароу во 42. минута од мечот. Кристијано Бираги ја врати предноста на Виола во 52. минута, пред Влаховиќ од белата точка во 67. минута од мечот да направи предност од два гола. Шкотскиот тинејџер, Арон Хики најави интересен финиш на мечот кога намали на 2:3 во 83. минута, но на крајот трите поени заминаа за Фиренца.

Фиорентина сега се петти со 27 поени, седум зад Аталанта, и два пред Рома, додека Болоња се осми со 24 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија2 часа

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија3 часа

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион5 часа

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ5 часа

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет6 часа

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ6 часа

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет7 часа

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Македонија19 часа

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет22 часа

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет23 часа

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет1 ден

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија1 ден

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија1 ден

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион1 ден

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет1 ден

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Европа1 ден

Тензично во Виена – Протестите против ковид мерките ќе го блокираат градот

Центарот на Виена попладнево ќе биде целосно блокиран поради бројните протести на противниците на мерките за Ковид и задолжителната вакцинација....

Свет1 ден

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател...

Свет2 дена

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Досие