Контакт

Спорт

Родриго: Го имав Азар како заднина на телефонот!

Објавено пред

Новиот фудбалер на Реал Мадрид, Родриго Гоеш, открива дека уште не му се верува оти ќе игра со белгискиот ас Еден Азар бидејќи кога бил помлад, го имал Белгиецот како фотографија на заднината на својот телефон.

18-годишниот Бразилец доаѓа од Сантош и е релативно непознат за љубителите на европскиот фудбал и во интервју за „Марка“ вели дека и покрај тоа што е импресиониран што ќе биде соиграч со фудбалери како Еден Азар, ќе се обиде да се вклопи во тимот.

„Најголем идол ми е Азар. Тој е фудбалер што секогаш сум го следел. Кога бев помлад, тој ми беше на заднината на телефонот. Замислете, сега ќе играм со него! Тука се и Карим Бензема и Винисуис Жуниор, двајца феноменални напаѓачи. Ќе бидам многу нервозен кога ќе се сретнам со Азар, но едвај чекам“, вели Родриго.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Надал во финалето навивал за Ѓоковиќ

Објавено пред

Рафаел Надал навивал за Новак Ѓоковиќ против Роџер Федерер во финалето на Вимблдон, им открил на шпанските медиуми Тони Надал.

Стрикото на славниот тенисер и негов поранеше тренер за „марка“ изјавил дека неговиот внук навивал за српскиот тенисер за разликата помеѓу него и Федерер да остане две гренд-слем титули.

Надал во кариерата освоил 18, а Федерер 20 трофеи на најголемите светски турнири (Австралија опен, Ролан Гарос, Вимблдон, Ју-Ес опен).

„Во интерес на Рафаел беше Ѓоковиќ да победи. Сега тројцата се многу блиску според освоените трофеи на најзначајните турнири“, рекол Тони Надал.

„Денес сметам дека Ѓоковиќ е фаворит на Ју-Ес опен. Оваа година веќе ги освои Вимблдон и Австралија опен, а сите три подлоги се брзи, многу се слични“, порачал стрикото на Надал.

Инаку, Ѓоковиќ има 16 гренд-слем трофеи, а 17 ќе се обида да го освои на Ју-Ес опен. Турнирот во Њујорк на програмата е од 26 август до 8 септември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер не се откажува од Лукаку

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Интер подготвил нова понуда за белгискиот напаѓач од Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку. „Скај Спорт Италија“ сумта што ја нудат од Интер е 60 милиони фунти, плус одредени бонуси.

Интер, сепак не можат веднаш да ја исплатат целата сума, туку им понудиле на Јунајтед парите да бидат исплаќани во две или три годишни рати. Прелогот на Италијанците е да платат во три рати и тоа 9, 27 и 27 милиони фунти.

Бонусите се додадени за Интер да ја доближи до сумата што „црвените ѓаволи“ ја бараат за напаѓачот.

Спортскиот директор на Интер, Пјеро Аусилио, минатата недела изјави дека Јунајтед ја одредиле цената за Лукаку и дека бараат повеќе од 79 милиони фунти колку што во 2017 година им платија на Евертон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Итудис – тренер на сезоната во Евролигата

Објавено пред

Димитирис Итудис е прогласен за најдобар тренер во Евролигата, во сезоната 2018/2019. Грчкиот тренер втор пат ја добива наградата „Александар Гомелјски“. Итудис добил најмногу гласови од колегите тренери чии екипи играа во Евролигата.

Итудис минатата сезона го предводеше тимот на ЦСКА Москва до осмата титула европски првак во клупската историја.

„Ова е поединечна награда, но јас верувам дека е тимско признание. Му припаѓа на сите луѓе во тимот“, рекол Итудис.

Наградата „Александар Гомелјски“ го носи името на тренерот што ги освоил првите три трофеи во елитното натпреварување. Тој во периодот 1958-1960 бил европски првак со Рига.

Втрото место во изборот на тренерите му припадна на тренерот на Анадолу Ефес, Ергин Атаман, а третото го освои стратегот на Жалгирис, Шарунас Јасикевичиус.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Западна Грција ја погодија поплави

Властите во неделата евакуираа десетици граѓани од поплавените домови во западна Грција, само неколку дена по загинувањето седум лица во...

Македонија1 час

(Видео) Стефанова: Јас не стравувам од новата истрага, а за Јанева не знам

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, која го води случајот „Империја“, вели дека сите одлуки и списи што излегувале од специјалното...

Македонија2 часа

СЈО се огради од Јанева, од таму бараат да се сочува интегритетот на институцијата

Ленче Ристоска од СЈО, во име на сите обвинители, но и на целиот истражителски тим на СЈО, истакна дека примерен...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски бара притвор за Катица Јанева

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за вчерашното апсење вели дека е голем октопод, дека има злоупотреби на медиум и дека...

Македонија3 часа

Брендирана гардероба, накит, часовници и уметнички предмети меѓу доказите за Боки 13

Тимот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во соработка со Министерството за внатрешни работи во текот...

Македонија5 часа

Кривичниот суд му порача на Јовески, место да ги критикува судиите, да си погледне во сопствениот двор

Скопскиот Кривичен суд во соопштение до јавноста реагира на вчерашната изјава на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески дека на судиите,...

Свет6 часа

(Видео) Се урна зграда во Мумбај, над 40 затрупани

Десетици луѓе останаа затрупани по уривање четирикатница во индискиот град Мумбај. Станбената зграда во густо населеното подрачје се урнала затрупувајќи...

Свет6 часа

(Видео) Во Калифорнија експлодира куќа, има и жртви

Еден човек загина, а 15 се повредени кога експлодира куќа во Калифорнија, објави Си-ен-ен. Причина за експлозијата е оштетен гасовод....

Регион7 часа

Еден тон дрогa пронајдена во лабораторија за производство на марихуана во Република Српска

Во операцијата „Уникат“ во областа на Бања Лука полицијата на Република Српска откри голема лабораторија за производство на марихуана и...

Свет7 часа

Асанж нема да биде екстрадиран во земјите каде што му се заканува смртна казна

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, нема да биде екстрадиран во земјите во кои му се заканува смртна казна, рекол британскиот...

Македонија8 часа

Димитров: Системот почна да се бори со криминалот, сеирџиство и банално ликување не помагаат

Системот, со сите маани, почнува да се бори со криминалот, без разлика од каде доаѓа, напиша министерот за надвореши работи,...

Европа8 часа

На Алпите паднаа 30 сантиметри снег

На Матерхорн, еден од највисоките врвови на италијанските Алпи чија надморска височина е 4.478 метри, паднаа 30 сантиметри снег, кој...

Македонија16 часа

Русковска: Обвинителките засега нема да бидат изведени пред судија

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал, Вилма Русковска вели дека постоеле индиции оти Бојан Јовановски познат како Боки 13 се...

Македонија17 часа

Притвор од 30 дена и за Боки 13

Триесет дена притвор вечерва доби и првиот човек на 1ТВ и неформалниот директор на „БМЈ Медиа груп“, Бојан Јовановски, познат...

Македонија18 часа

Притвор од 30 дена за бизнисменот Зоран Милевски

Судот вечерва му изрече 30 дена притвор на бизнисменот Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, кој беше неколку часа на...

Македонија18 часа

Полицијата влезе и во домот на Катица Јанева

Полицијата вечерва влезе и во домот на специјалната обвинителка Катица Јанева, откако била издадена судска наредба за одземање на предмети....

Регион21 час

Вучиќ по средбата со Макрон: Го молев да ни помогне за косовското прашање

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е сонувач ниту фантазер за да мисли дека францускиот претседател, Емануел Макрон, ќе...

Македонија23 часа

Јовески поддржува ветинг по ослободителната пресуда за Латас

Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на...

Македонија24 часа

(Видео) Обвинителството со детали: Боки 13 и Милевски барале 8 милиони евра рекет од бизнисмен

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, и Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, се осомничени за примање награда за противзаконито...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Новите снимки за Нешкоски само потврдуваат како владеел Груевски

Новообјавените разговори за убиството на Мартин Нешкоски само потврдуваат како владеела претходната гарнитура и како се обиделе да скријат убиство,...

Досие