Контакт

Спорт

Роналдо се појави со часовник вреден пола милион евра (фото)

Објавено пред

Покрај фантастичните фудбалски способности, силните рекорди, Кристијано Роналдо е познат и по екстраваганцијата.

Португалецот никогаш не криел дека е љубител на скапоцени предмети, а овие денови се појави со нов часовник вреден околу половина милион евра.

Роналдо на рака носеше рачен часовник марка „Rolex GMT Master Ice“ вреден 435.000 евра, направен од 18-каратно злато и со дијаманти.

Јасно е дека на Роналдо не му е проблем да издвои толкава сума пари за рачен часовник ако се знае дека во минатата декада тој високо котира на листата на Форбс, со заработка од околу 600 милиони евра.

Само Флојд Мејведер има заработено повеќе од него.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Штох со победа на домашен снег во Закопане (видео)

Објавено пред

Камил Штох ја воодушеви домашната публика со изненадувачка победа со која ја намали предност на лидерите во генерален пласман во Закопане.

Полјакот, кој сега е шести во генерален пласман, го совлада Австриецот Штефан Крафт со фантастичниот втор скок од 140 метри за победа со предност од 5.1 поени. Неговиот сонародник Давид Кубацки беше трет пред двајца Германци, Штефан Лајхе и Карл Гајгер.

Гајгер со петтото место ја заддржа предноста во генерален пласман со 931 поени, 48 пред Крафт, додека јапонскиот актуелен шампион од Светскиот куп, Рјоју Кобајаши е трет откако беше само седми во Закопане.

Следниот викенд, Светскиот куп се сели во Сапоро.

Прикажи повеќе...

Спорт

Червар за македонските судии: Ни ја украде топката, да му е.ам мајката безобразна!

Објавено пред

Лино Червар повторно беше во свој елемент на клупата на Хрватска и при поразот од 22:20 од Шпанија во финалето на Европското првенство, а овојпат виновници му беа македонските судии Славе Николов и Ѓорѓи Начевски.

Еден од клучните моменти на мечот беше на минута и пет секунди пред крајот на мечот, кога Игор Карачиќ направи очигледни чекори (над 10) со топката, а нашите судии правилно досудија дека се работи за прекршок. По ова, Алекс Душебаев постигна гол за конечни 22:20.

„Отиде времето! Ни ја украде топката, да му е.ам мајката безобразна. Ајде, да го завршиме нападот што е можно побргу“, изјави тогаш Червар.

Ова не беше единствен „испад“ на поранешниот македонски селектор. Откако Шпанците направија одлична серија во второто полувреме, тој удри по своите играчи.

„Тие сакаат повеќе победа од нас! Фрлај се на глава, тоа се луѓе од 40 години! Како ќе бидеш првак? Ние седиме и гледаме. Играме пинг-понг“, лудуваше Червар, кој по натпреварот потврди дека ова му е последен пат да ја води Хрватска на големите натпреварувања.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ден за порази за Хрватска – Црна Гора им го „грабна“ бронзениот медал во ватерполо!

Објавено пред

Неполн час откако Хрватска го загуби финалето на ЕП во ракомет од Шпанија, хрватските навивачи доживеаја нов „студен туш“ откако Црна Гора со одличен пресврт успеа да ги победи со 10:9 во борбата за бронзениот медал на Европското првенство во ватерполо во Будимпешта.

Хрватите почнаа одлично и по првата четвртина имаа 3:1 предност, која се зголеми на 7:3 на полувремето. Меѓутоа, фантастичните Црногорци се вратија за да израмнат во последните минути од мечот преку Спаиќ, за Ивовиќ во осмата минута од последната четвртина со својот петти гол го донесе медалот за Црна Гора.

Во финалето од 19 часот играат првите фаворити Унгарија и Шпанија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ5 часа

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија7 часа

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Свет7 часа

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен...

Регион7 часа

Туристите кои од Вухан стигнаа во Хрватска планираат да продолжат во БиХ

Кинеските туристи од градот Вухан кои пристигнале во Хрватска, планираат да ја посетат Босна и Херцеговина, пренесува „Индекс.хр“. Според информациите...

Македонија9 часа

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за...

Култура10 часа

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет11 час

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Регион11 час

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според...

Свет11 час

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен...

Свет23 часа

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна...

Регион1 ден

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет1 ден

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ1 ден

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија1 ден

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ1 ден

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет1 ден

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет1 ден

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет1 ден

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа1 ден

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Досие