Контакт

Спорт

Само така против расизмот – потег за почит на Де Јонг и Вајндалдум (видео)

Објавено пред

Фудбалерите на холандската репрезентација, Френки де Јонг и Георгинио Вајналдум покажаа дека не важна бојата на кожата кога се работи за достигнувањата на фудбалските терени, откако фудбалерот на Ливерпул, Вајналдум ја имаше капитенската лента за мечот со Естонија, последен во квалификацискиот циклус за Евро 2020.

Ова доаѓа откако на мечот од холандската втора лига помеѓу Ден Бош и Екцелсиор беше забележан расистички инцидент по кој мечот беше прекинат.

Вајналдум во понеделникот на пресот потврди дека тој во соработка со селекторот Роналд Куман се согласиле дека ако има расистички извици од трибините ќе го напуштат мечот. Откако го постигна првиот гол за Холандија дојде овој прекрасен потег.

Спорт

Јунајтед „конечно“ се ослободија од Алексис Санчез?

Објавено пред

Италијанските медиуми тврдат дека Манчестер јунајтед, конечно, се ослободиле од Алексис Санчез, откако Интер се согласиле да му дадат постојан договор на Чилеанецот.

Според „Кориере дело спорт“, спортскиот директор на Интер, Бепе Марота се согласил на договор за продажба за само 13.5 милиони фунти и дека тоа ќе биде потврдено по дуелот на Интер од Лига Европа со Хетафе во среда, меч за кој Санчез е во составот.

Ова ќе биде ослободување на буџетот на Јунајтед, кои му плаќаа 350.000 неделно на Санчез и покрај тоа што тој речиси не играше. Дури и додека беше на позајмица во Интер оваа сезона, Јунајтед плаќаа повеќе од половина од оваа плата. Според „Ла газета дело спорт“, Санчез ќе добие кратење на платата и ќе добие тригодишен договор со „нераѕурите“.

Со овие „ослободени“ средства Јунајтед ќе можат да се фокусираат на потпишувањето на Џејдон Санчо, бидејќи германските медиуми тврдат дека „ѓаволите“ се согласиле да ја платат бараната сума од фантастични 120 милиони евра за 20-годишниот Англичанец.

Прикажи повеќе...

Спорт

Брутални напади кон Ајзак, кој одби да клечи, па го повреди коленото

Објавено пред

Голем број на навивачи на Интернет влегоа во остар напад на НБА ѕвездата на Орландо меџиг, Џонатан Ајзак, откако одби да носи маичка со „Black Lives Matter“ и да клечи за време на американската химна, а потоа да заврши во количка со страшно повреде на коленото.

Ајзак, кој покрај кошарката е и христијански свештеник, беше првиот НБА кошаркар кој не клечеше на химната како дел од движњето BLM, носејќи го само дресот на тимот поради својата вера, но во неделата доби страшна повред на левото колено во својот втор меч по враќањето од повредата.

„Верувам дека црните животи вредат. Мислам дека тоа беше одлука која самиот требаше да ја направам и не мислев дека треба да облечам таква маичка и да клечам. Клечењето и облекувањето на маичка за мене не е одговорот“, изјави пред мечот Ајзак.

Суровите коментатори на Интернет го осудија 22-годишниот Ајзак: „Одби да клечи на 2020, па му го земаа коленото“, „Не покажа емпатија, затоа нема да добие“ и „Зошто би се грижеле за неговата повреда, доколку тој не се грижи за животите“.

Од друга страна американскиот спортски новинар Дејвид Хукстед смета дека Ајзак бил многу похрабар  од Леброн Џејмс

„Вака изгледа храброста. Кога сите клечат, Ајзак стоеше со гордост за Америка. Понекогаш, треба да стоиш сам. Леброн ја брани кинеската диктатура, има договор од милијарда долари со ’Најк’ и мисли дека е храбро да се клечи за химната. Ајзак има 22 години со дебитантски договор и стои сам поради христијанската вера. Тоа е храброст“, напиша Хукстед.

И покрај тоа, Ајзак доби многу навивачи, откако се тврди дека продажбата на неговите дресови по гестот и повредата стигнала на второто место веднаш зад тие на Џејмс.

Тешка повреда на кошаркарот на Орландо

Прикажи повеќе...

Спорт

Деветмина на трансфер-листата во Арсенал

Објавено пред

Микел Артета во саботата го освои првиот трофеј како самостоен тренер. Арсенал во финалето на ФА купот го победи Челси со 2:1. Два дена по триумфот Артета ја составил трансфер-листата на која се наоѓаат двет играчи. Тие од наредната сезона нема да бидат играчи на Арсенал.

Артета мора да продава за да собере пари за квалитетни засилувања. Јасно му е дека со ваков тим не може да им парира на најдобрите англиски екипи.

„Дејли Мејл“ ја објави листата на која се наоѓа и Александар Лаказет. Францускиот репрезентативец ќе биде продаден во случај капитенот Обамејанг да реши да го напушти клубот.

Според оваа листат Артета ја продава комплетната дефанзивна линија: Холдинг, Мустафи, Сократис, Колашинац и Белерин. На списокот се и Тореира, Гендузи, односно Мхитаријан чии договор ќе го откупи Рома.

Најголем проблем за Артета е статусот на Месут Езил. Поранешниот германски репрезентативец не се наоѓа во неговите планови, но тоја нема намера да замине поради богатиот договор што го потпиша уште во времето на Арсен Венгер. Езил има годишна плата од 20 милиони евра, тој со месеци не игра за првиот тим, а во саботата додека неговите соиграчи се бореа за пехарот во ФА купот тој беше на одмор во Турција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Македонија2 часа

Сè уште трае потрагата по момчето кое исчезна во Преспанското езеро

Повеќе од 20 часа се трага по момчето кое вчера исчезна во Преспанското езеро. Како што информираа од полицијата, станува...

Топ2 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија3 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија3 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет4 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија5 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет6 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија7 часа

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет8 часа

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет9 часа

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет9 часа

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет9 часа

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет10 часа

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет10 часа

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Топ20 часа

Малолетник од Ресен исчезна во Преспанското езеро

Во водите на Преспанското езеро вчера исчезнало 16-годишно момче од Ресен. Во Полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било...

Регион23 часа

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие. Нов рекорд на новозаболени во Албанија Откако Албанија вчера регистрираше...

Македонија24 часа

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот...

Македонија1 ден

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет, предупредува министерот за здравство, Венко Филипче. Tој апелира на почитување на...

Македонија1 ден

Регистрирани 166 новозаразени со коронавирус во Македонија, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на...

Досие