Контакт

Спорт

Сензацијата Динамо (З) е склопена за само 6, а вреди 107 милиони евра

Објавено пред

Општиот впечаток по првото коло во фудбалската Лига на шампиони е дека загребски Динамо и Ред Бул Салцбург се хит на почетокот на еминентното фудбалско натпреварување во Европа.

„Модрите“ на „Максимир“ синоќа ја преслушаа италијанска Аталанта со 4-0, а австрискиот тим во вторникот го торпедираше белгиски Генк со 6-2.

Тимот на тренерот Ненад Бјелица забележува одлични резултати во последниот период со што Динамо станува сериозен европски клуб кој има големи амбиции во ЛШ.

Интересен податок поврзан за „модрите“ е дека моменталната вредност на фудбалерите, според „Трансфермаркт“, е 107 милиони евра, а интересното е во тоа што овој колектив е создаден со минимални вложувања од само 6 милиони евра. Толку чини стартната постава на Динамо која синоќа и одржа лекција на италијанската екипа.

Управата на Динамо за Словенецот, Петар Стојановиќ пред неколку години на Марибор му плати 2 милиони евра, а за напаѓачот Мирсав Орсиќ, кој синоќа постигна хет-трик, и за Бруно Петковиќ „модрите“ платија по 1 милион евра.

Репрезентативниот голман на Хрватска, Доминик Ливаковиќ чинел 625.000 евра, австрискиот дефанзивец Емир Дилавер 800.000 евра, додека за стрелецот на првиот синоќешен гол, Марин Леовац, Динамо платил само 300.000 евра.

Стоперот Дино Периќ од Осијек е купен за 120.000 евра, додека мекедонскиот фудбалски репрезентативец, Аријан Адеми и Теофил Катерин се дојдени на „Максимир“ без оштета.

Метата на големите клубови, Шпанецот Дани Олмо од Барселона е доведен на тренинг компензација за само 200.000 евра.

Спорт

Шефик Ибрахимовиќ: Златан е Бошњак, и тоа од „дното на бурето“!

Објавено пред

Таткото на Златан Ибрахимовиќ, Шефик вели дека иако неговиот син играше за шведската репрезентација и е роден во Малме е „вистински Бошњак, и тоа од дното на бурето“.

Во интервју за босанскохерцеговскиот весник „Аваз“, Шефик вели дека го убедувал Златан да игра за Босна и Херцеговина, но тој се решил за шведската репрезентација. Златан е роден на 3 октомври 1981 година во Малме, а Шефик и неговата сопруга, Хрватката Јурка Гравиќ имаат и една ќерка, Санела, две години постара од Златан.

„Златан е Бошњак, бидејќи и јас сум Бошњак, и тоа од дното на бурето. Јас сум роден во Бијељина. Веќе нема да ги демантирам написите околу Златан, туку материјалот кој го имам во мојот стан ќе послужат за снимање на филм. Вложив многу во одгледувањето на Златан, бев строг, а тој ме слушаше. Јас го научив да шутира топка на четири години и веднаш се покажа дека е подобар од другите деца. Да се оженев повторно по разводот со Јурка, прашање е дали Златан ќе беше тоа што е“, вели Ибрахимовиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Берни Еклстоун ќе стане татко по четврти пат на 89 години!

Објавено пред

Поранешниот газда на Формула 1, Берни Еклстоун потврди дека ќе стане татко по четврти пат на 89 години!

Англичанецот во моментов е во Бразил на неговата плантажа за кафе на северот од Сао Пауло во домашна изолација поради корона вирусот. Тој ќе наполни 90 години во октомври, но претходно ќе стане татко по четврти пат со сопругата Фабијана Флоси.

„Да, чекаме бебе во текот на летото. Се надевам дека бргу ќе научи да игра табла“, изјави Еклстоун за швајцарскиот весник „Блик“.

Ова ќе биде четврто дете на Еклстоун и прв син. Со првата сопруга Ајви Бемфорд тој ја има 65-годишната ќерка Дебора, и две ќерки Тамара (35) и Петра (31) со втората сопруга, Хрватката Славица Радиќ.

Неговата сопруга, Фабијана исто така ја потврди веста.

„Како и сите родители имаме само една желба – детето да се роди здраво. Се надевам дека ќе има интерес да прави нешто во Формула 1“, изјави Флоси.

Еклстоун вели дека по крајот на работата во Формула 1 „имал многу време да вежба“.

„Сакам само да биде океј со Фабијана и со бебето доколку изолацијата продолжи подолго време. За среќа на фармата секогаш има работа, а Фабијана се грижи за плантажата за кафе“, додава Еклстоун.

Прикажи повеќе...

Спорт

Липи: Уште не ми се верува дека Зидан го удри со глава Матераци (видео)

Објавено пред

Поранешниот италијански селектор, Марчело Липи вели дека принудната изолација поради корона вирусот ја искористил да ги гледа натпреварите од Светското првенство во 2006 и финалето во кое Италија ја совлада Франција и повторно е шокиран од Зинедин Зидан и неговото удирање со глава на Марко Матераци.

Фудбалскиот тренерски џентлмен зборуваше за „Раи радио уно“ од неговиот дом во Вијареџо, каде што е во самоизолација.

„Ги изгледав сите натпревари од Светското првенство во 2006 и потоа сите финалиња во кои бев тренер. Имав доста, некои несреќни, но самото финале е голем успех во кариерата. Поразот поради кој имам горчлив вкус во устата беше финалето на ЛШ во 2003 кога загубивме на пенали од Милан. СП 2006? Бев шокиран од однесувањето на Зидан. Работев со него во Јувентус и знам за каква неверојатна личност се работи, навистина скромна и интелигентна“, вели Липи.

Тоа финале заврши 1:1 по продолженијата, по што Италијанците ги постигнаа сите пет обиди од белата точка, со Фабио Гросо како последен стрелец.

„Го изгледав тој меч 20 пати и секојпат сум емотивен. Го избрав Гросо за последен на пеналите бидејќи најдобрите стрелци на пенали беа пред него, а се потсетив дек Гросо даде пенал против Австралија и даде гол против Германија. Му кажав: ’Ти си мојот човек за последна минута, затоа за тебе ќе биде последниот пенал’. Не му се веруваше“, додава Липи.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“. Од...

Македонија8 часа

На коронавирус позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите од болницата испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство,...

Свет10 часа

СЗО: Над 95 отсто од починатите од коронавирус во Европа се лица над 60 години

Шефот на канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, рече дека официјалните податоци покажуваат дека повеќе од...

Економија11 час

Финансиска помош и за занаетчиите и вршителите на самостојни дејности

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за финансиска поддршка на физички лица што вршат самостојна дејност, а кои...

Економија11 час

(Видео) По 14.500 денари месечно за вработен за април и мај или 50 отсто од трошоците за придонеси

Државата спасува работни места, 14.500 денари месечно за вработен за април и мај за сите фирми погодени од кризата или...

Економија11 час

Спасовски: Со уредба ќе ги замрзнеме кредитите ако банките го гледаат само својот интерес

По понудените решенија за одложување на кредитите, техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека чекаат да видат какви ќе бидат ефектите....

Македонија12 часа

Потврдени 30 нови случаи на коронавирус, вкупниот број се искачи на 384

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Топ14 часа

Уапсени насилниците што тепаа девојче во влез на зграда во Штип

Во врска со видеото со насилство врз девојче, кое од утрово се споделува на социјалните мрежи, штипската полиција информира дека...

Свет14 часа

Австралија почна со тестирање на две потенцијални вакцини против коронавирусот

Научници од Австралија почнаа со тестирање на две потенцијални вакцини против новиот коронавирус, што може да биде голема пресвртница која...

Свет15 часа

Новите процени покажуваат дека од 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирусот биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25...

Македонија15 часа

Скопјанец знаел дека има коронавирус, шетал низ Охрид и дома примил вработени кај еден оператор

Четириесет и четиригодишен скопјанец, кој се вратил од странство и кој бил позитивен на коронавирусот, наместо да биде во строга...

Македонија16 часа

Министерството за здравство: На располагање има повеќе од 1.000 кревети за хоспитализирање пациенти со коронавирус

Здравствениот систем е подготвен да апсорбира поголем број пациенти, кој се очекува со пикот на коронавирусот кон крајот на април,...

Македонија16 часа

Во болницата „Плодност“ во Битола двајца доктори и една медицинска сестра позитивни на Ковид-19

Двајца доктори, еден анестезиолог и еден гинеколог, и една медицинска сестра од приватната болница „Плодност“ во Битола се позитивни на...

Регион16 часа

Србија ја укина одлуката со која се цензурираа информации за коронавирусот

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирусот, со која...

Свет17 часа

ЕУ: Во Западен Балкан пандемијата се користи за промоција на антиевропски ставови

Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) оцени дека кризата во врска со пандемијата на коронавирусот во Западен Балкан се користи...

Македонија17 часа

Во Битола 55 сантиметри снег, во Крушево 47

Снежната покривка во Битола достигна до 55 сантиметри, а во Крушево има 47 сантиметри снег. Во Маврови Анови има 40...

Свет18 часа

Руски воен транспортер со медицинска опрема пристигна во САД

Руски воен транспортен авион пристигна во Њујорк носејќи медицинска опрема и маски како помош за САД во борбата против коронавирусот....

Забава18 часа

Во НАСА пристигнале 12.000 апликации за идни астронаути

Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека примила 12.000 апликации за идната генерација астронаути за десетина слободни места, а резултатите од...

Свет19 часа

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки...

Македонија1 ден

Се забрануваат нови вработувања во јавниот сектор

Во јавниот сектор времено се забрануваат новите вработувања, нови ангажирања преку агенции за привремени вработување и нови договори на дело,...

Досие