Контакт

Спорт

Шампионот од АБА лигата нема гарантирано место во Евролигата

Објавено пред

Првите луѓе на најелитното европско кошаркарско натпреварување, Евролигата на состанокот во Минхен одлучи регионалната АБА лига од 2020 да не дава претставник, односно да не се продолжи договорот со лигата кој завршува следната сезона.

Евролигата ги додели лиценците за 2020 – повтоно ќе има 18 клубови, а освен „сигурните“ учесници две лиценци одат за Баерн и Асвел (на две години), две лиценци за клубовите од Еврокупот, додека три екипи ќе влезат со „вајлд-карти“, а за АБА-лигата го нема гарантираното место.

Сепак, постои надеж дека АБА клубовите ќе може да добијат барем една од вајлд-картите, со што барем еден клуб од регионот би бил дел од елитата. Од АБА лигата реагираа со соопштение во кое велат дека шампионот од лигата, сепак, ќе има повластена улога при влегувањето во Евролигата.

Македонија следната сезона ќе има еден претставник во втората лига на АБА, МЗТ Скопје Аеродром, откако „металците“ не успеаја да го поминат баражот за влез во првата АБА лига. Актуелен шампион во АБА лигата е Црвена звезда, која во 2019/20 ќе игра во Евролигата.

ЕВРОЛИГА 2020/21

– 11 клубови со А-лиценци: Реал Мадрид, Барселона, Басконија, Фенербахче, Анадолу Ефес, Панатинаикос, Олимпијакос, ЦСКА Москва, Макаби Тел Авив, Жалгирис Каунас, Олимпија Милано.

– 2 клуба со двегодишна лиценца: Асвел, Баерн

– Финалистите од Еврокупот

– Три клуба со „вајлд-карти“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дончиќ не престанува со поставувањето рекорди во НБА

Објавено пред

Нова партија, нов рекорд. Лука Дончиќ повторно постави рекорд на НБА лигата при победата на Далас маверикс над Сакраменто кингс во Орландо (114:110), откако првпат во кариерата имаше 20 скокови, а додаде и 34 поени и 12 асистенции.

Со ова, тој стана најмладиот НБА кошаркар во историјата (21 година и 158 дена) кој постигнал 30 поени, 20 скока и 10 асистенции во еден меч по Оскар Робертсон во 1961 година (23 годни и 12 дена).

Покрај тоа, словенечкото „чудо“ е само четврт НБА играч во историјата кој имал 34 поени, 20 скока и 12 асистенции во еден натпревар по Карим Абдул-Џабар во 1976 година. Претходно тоа им успеа само на Елгин Бејлор (четири пати) и на легендарнио Вилт Чембрлен (11 пати). Дончиќ не беше задоволен.

„Ова беше еден од нашите најлоши натпревари, но сепак победивме“, изјави тој по мечот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бундеслигата во новата сезона само со домашни навивачи и без ПИВО!

Објавено пред

Германските бундеслигаши и Германската фудбалска лига (ДФЛ) поставија сет на правила за враќање на навивачите на трибините во новата сезона во септември, но со одредени стриктни правила, како забрана на гостински навивачи, забрана на стоење на трибините и забрана на точење на пиво на стадионите.

Конечната одлука за враќање на навивачите ќе ги имаат здравствените власти во Германија, откако Бундеслигата беше првата лига која се врати по пандемијата на КОВИД-19 без навивачи на трибините.

Пиењето пиво на трибините во Германија е долгогодишна традиција, но ДФЛ смета дека до 31 октомври да се забрани точењето пиво поради корона вирусот. Гостинските фанови ќе бидат отсутни од трибините барем до крајот на 2020, додека стоечките трибини ќе бидат празни за да може да се почитува социјалното дистанцирање.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал не оди во Њујорк, смета дека календарот е варварски

Објавено пред

САД опен оваа година ќе се оддржат без актуелниот шампион, Рафаел Надал, кој потврди дека нема да патува во Њујорк за гренд слем турнирот поради корона вирусот, и во исто време го нападна ревидираниот тениски календар како „варварски“.

„По повеќе размислувања решив да не играм на САД опен. Ситуацијата во светот е компликувана, случаите на КОВИД-19 раснат и излега дека уште немаме контрола над тоа. Знаеме дека намалениот тениски календар е варварски оваа година по четири месеци пауза, но ги сфаќам напорите кои се прават за да има тенис. Мадрид нема да се игра оваа година“, вели Надал.

Веднаш по САД опен во Њујорк ќе следува преместениот Ролан Гарос, каде што Надал има освоено 12 трофеи.

„Ова не е одлука која ја правам лесно, но решив да го следам срцето и засега да не патувам“, вели Надал.

Бидејќи Роџер Федерер нема да игра по операцијата на коленото, САД опен ќе биде првиот гренд слем од 1999 година во кој во главната ждрепка не се ниту Надал, ниту Федерер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет16 минути

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците се преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии кои што разнесоа магацин и бројни објекти на пристаништето. Спасувачите...

Македонија19 минути

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и Влада која движи брзо напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет38 минути

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите коишто ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, додека над...

Македонија38 минути

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет1 час

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека генерали на американската армија му пренеле дека експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет1 час

(Видео) Над 2.000 тони амониум нитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониум нитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика страотна...

Македонија12 часа

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет13 часа

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија17 часа

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ18 часа

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија18 часа

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија19 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија19 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија19 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија20 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија20 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија20 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет22 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион23 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ23 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Досие