Контакт

Спорт

Шек: Го мразев Стеф Кари – Сега нема подобар играч од него

Објавено пред

Шекил О’Нил, признал дека во минатото не можел да го поднесе Стеф Кари. Неколку години подоцна, Шекил го смени мислењето и тврди дека нема подобар играч во НБА од Кари.

Шекил О’Нил е познат по тоа што „без влакна на јазикот“ ги критикува младите кошаркари. Признал дека Кари не можел да го свари бидејќи шутирал од сите можни позиции.

„Сакам кога ќе ми покажат дека не сум во право. Поради тоа на овие млади момци им велам да ми докажат дека грешам“, рекол Шекил и дополнил.

„Го мразев на почетокот на неговата кариера. Велев дека нема да погодува. Тој продолжи да ме демантира, поради тоа сега нема подобар играч од него“.

Стеф Кари е еден од најдобрите шутери во историјата на кошарката. На вечната листа, подобaр во шутирање на тројки од него е само Реј Ален. Сепак, прашање на време е кога Кари ќе го достигне неговиот рекорд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сари во преговори со Тотенхем и Арсенал

Објавено пред

Поранешниот тренер на Наполи, , Челси и Јувентус, Маурицио Сари (62), повторно ќе работи во Премиер лигата. Интерес за Сари покажале големите ривали на Челси, Арсенал и Тотенхем.

Италијанските медиуми тврдат, дека Тотенхем го контактирале искусниот тренер, откако му го врачиле отказот на Жозе Мурињо. Во трката по потписот на Сари се вклучил и Арсенал, бидејќи се очекува Микел Артета, по завршувањето на сезоната, да биде отпуштен од работното место.

Сари, во јули 2019 година потпиша три годишен договор со Јувентус. На крајот од сезоната ја освои титулата во Серија А, но отстапи од функцијата бидејќи испадна од Лион, во осмина-финалето во Лигата на шампионите.

Бидејќи одби спогодбен раскин на договорот, Сари е под договор со Јувентус до јуни 2022 година. Доколку во меѓувреме не најде нова работа, клубот ќе треба да му исплати уште шест милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леброн ќе пропушти два натпревари

Објавено пред

Леброн Џејмс ќе ги пропушти наредните два натпревари, поради повреда на скочниот зглоб. ЛА Лејкерс ќе бидат без Леброн на натпреварите со ЛА Клиперс и Портланд Трејлблејзерс. Според ЕСПН, можно е Џејмс, покрај овие два, да пропушти уште некој натпревар.

Леброн Џејмс, поради повреда на скочниот зглоб, отсуствуваше шест недели. Се врати во тимот минатата недела, играше против Сакраменто и Торонто, а потоа го пропушти дуелот со Денвер.

На шест натпревар до крајот на регуларниот дел од сезоната, Лејкерси се уште немаат обезбедено место во плеј-офот. Можно е тие да играат плеј-ин со осмиот тим од Западот.

Во моментов Лејкерси на шестото место имат 37 победи и 28 порази, Портланд се седми со 36 победи и 29 порази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рингер: Јокиќ е број 1 во НБА лигата

Објавено пред

„Рингер“, порталот на познатиот спортски новинар, Бил Симонс,, ја објави листата на 25 најдобри играчи во НБА лигата. Според порталот, во овој момент најдобар играч во НБА е центарот на Денвер Нагетс, Никола Јокиќ.

„Рингер“, пишува дека оваа сезона Јокиќ се издвоил од сите останати играчи и дека статистички е пред сите останати.

Српскиот репрезентативец е најдобар во сите напредни статистики, тој игра една од најдобрите офанзивни сезони во историјата на НБА лигата.

Во коментарот на порталот се додава дека Јокиќ е играч на иднината и дека е комбинација на славните кошаркари од Европа, Дирк Новицки и Арвидас Сабонис.

Јокиќ сезонава, кога ќе се соберат поените, асистенциите и асистенциите од блокови, креира 58 поени по натпревар, пет повеќе од Џејмс Харден.

Во досегашниот дел од сезоната, Јокиќ има просек од 26,2 поени, 10,9 скока и 8,5 асистенции.

Листата на најдобрите 25 играчи во НБА:

25. Карл Ентони Таунс (Минесота)
24. Џру Холидеј (Милвоки)
23. Бем Адебајо (Мајами)
22. Донован Мичел (Јута)
21. Џулиус Рендл (Њујорк)
20. Девин Букер (Финикс)
19. Бредли Бил (Вашингтон)
18. Руди Гобер (Јута)
17. Џејсон Тејтум (Бостон)
16. Кајри Ирвинг (Бруклин)
15. Џими Батлер (Мајами)
14. Пол Џорџ (ЛА Клиперс)
13. Зајон Вилијамсон (Њу Орлеанс)
12. Крис Пол (Финикс)
11. Демијан Лилард (Портланд)
10. Лука Дончиќ (Далас)
9. Ентони Дејвис (ЛА Лејкерс)
8. Џејмс Харден (Бруклин)
7. Јанис Адетокумбо (Милвоки)
6. Каваи Ленард (ЛА Клиперс)
5. Кевин Дурент (Бруклин)
4. Стеф Кари (Голден стејт)
3. Џоел Ембид (Филаделфија)
2. Леброн Џејмс (ЛА Лејкерс)
1. Никола Јокиќ (Денвер).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија4 часа

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, побаравме зголемување на групите

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, се сретна со претставнички на мајките коишто се на породилно отсуство. На...

Македонија5 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија6 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет6 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион6 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет7 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет7 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија8 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион20 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет20 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет21 час

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија21 час

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија23 часа

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа1 ден

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и починати од коронавирус

Во периодот од 26 април до 2 мај е регистриран намален број на новозаболени и починати од коронавирус во Македонија...

Македонија1 ден

Во Македонија досега се вакцинирани повеќе од 76.000 луѓе

Во Македонија досега се вакцинирани 76.937 граѓани, а две дози примиле 15.334 луѓе, соопшти Институтот за јавно здравје. Вакцинацијата во...

Досие