Контакт

Спорт

Шкендија и Вардар без муниција во Тетово, вредна победа за „Пандевци“

Објавено пред

Остана разликата од 9 бода меѓу првопласираниот Вардар и шестопласираната Шкендија по денешниот дерби дуел во градот под Шар Планина. Двата тима не беа расположени за голови, па дуелот заврши со резултат 0-0.

Двата тима одиграа многу послаб меч во споредба со Куп средбата. Голманот на Вардар, Гачевски беше најзабележителен поединец кај гостинската екипа со десетина одбрани.

Второпласираната екипа на табелата во ПМФЛ, струмичка Академија Пандев денеска забележа важен триумф над Силекс со 2-0, па со новите три бода „Пандевци“ му се доближија на лидерот Вардар на само 2 бода.

Велешки Борец триумфираше со 3-2 против тимот на Струга Трим Лум, а реми без голови одиграа во Ѓорче Петров екипите на Македонија и Шкупи.

Вчера Работнички славеше триумф против Ренова со 1-0.

Сега следува двонеделна пауза во ПМФЛ поради настапот на македонската фудбалска репрезентација во евроквалификациите

Спорт

Чеченците му се „навртеа“ на Дагестанецот Нурмагомедов

Објавено пред

Шведската УФЦ сензација со чеченско потекло, Хамзат Чимаев се приклучи на „ударот“ кон пензионираната УФЦ легенда Хабиб Нурмагомедов во необична војна на зборови меѓу Дагестанците и Чеченците преку социјалните мрежи.

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров во минатото имаше пријателски односи со Нурмагомедов и дури му подари автомобил, но вчера имаше необична изјава во која го предизвика Хабиб да се бори со фајтер од неговиот Ахмат ММА клуб во Чеченија, велејќи дека тој е само „проект на УФЦ“.

„Ако сака да докаже дека не е така, зошто никогаш не забележавме дека нашиот брат Хабиб не се натпреваруваше под знамето на Руската Федерација или на Дагестан, туку само во свое име. Тој ги искина сите во УФЦ, но прашање е дали би можел да победи некој од клубот Ахмат“, изјавил Кадиров.

На ова се надоврза Чимаев, кој се понуди да го „искине“ Нурмагомедов во негово име. По ова се јави братучедот на Хабиб, исто така УФЦ фајтер, Абубакар Нурмагомедов, кој посочи дека токму Чимаев се откажал од Чеченија за „пријатен живот во Шведска“.

„Откако се пресели во Шведска и се жалеше на сопствената Чеченска Република, која те репресирала, доби документи за лагоден живот. Сега, откако стана славен, се смени. Сега се врати во Чеченија и работите се добри за тебе. Ако, среќен сум за тебе. Немој да излегуваш од оваа зона. Неодамна во Америка, седеше со нас на иста маса и јадеше со нас, тренираше во иста сала, одеше заедно во џамија и не нарекуваше браќа. А, сега ќе не кинеш. Секој има право на свое мислење, но биди внимателен што кажуваш, посебно кога зборуваш за Дагестанци. Јас не сакам да сум голем шампион, ниту барам од целиот свет да ми даде да скршам некого. Ти кршиш нешто со твоите зборови. Зборуваме за лични квалитети кои мора да ги имаме како муслимани и соседи во братски републики“, напиша Абубакар.

Хабиб доби нов Мерцедес од чеченскиот шеф (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

19 години од најубавиот гол во историјата на ЛШ – легендарниот волеј на Зидан

Објавено пред

Пред точно 19 години, Зинедин Зидан го постигна можеби најубавиот гол во историјата на Лигата на шампионите, носејќи нова европска титула на Реал Мадрид, овојпат како играч.

На 15 мај 2002 година, Реал Мадрид ги пречекаа Баер Леверкузен во финалето на ЛШ на „Хампден парк“ во Глазгов. „Кралевите“ бргу дојдоа во водство преку Раул, но Леверкузен, кои на патот до финалето ги елиминираа и Ливерпул и Манчестер јунајтед, одговорија бргу со гол на Лусио.

Карстен Рамелов имаше две фантастични шанси, кои ги одбрани младиот Икер Касилјас, пред на полувремето, Зидан да го оствари најубавиот гол во својата кариера.

Тоа беше деветта титула за Реал Мадрид во Лигата на шампиони.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ветераните Дани Алвеш и Тијаго Силва се вратија во бразилската репрезентација

Објавено пред

Бразилскиот селектор Тите ги врати ветераните Дани Алвеш и Тијаго Силва во репрезентацијата за квалификациите за Светското првенство во 2022 против Еквадор и Парагвај следниот месец.

38-годишниот Алвеш, кој сега игра во Сао Пауло, и Силва, кој има одлична сезона со Челси, се вратени во селекцијата бидејќи се „вистински спортисти кои играат фудбал“, објаснува селекторот.

Бразил е лидер во јужноамериканската квалификациска група со четири победи од четири меча и два поени предност пред Аргентина. Мечевите против Еквадор и Парагвај требаше да се играат во март, но беа одложени поради пандемијата на корона вирусот. Враќањето на Алвеш и Силва не значи дека тие ќе бидат вклучени во тимот за Копа Америка, која стартува на 13 јуни.

БРАЗИЛ

Голмани: Алисон (Ливерпул), Едерсон (Манчестер сити), Вевелтон (Палмеирас).

Дефанзивци: Дани Алвеш (Сао Пауло), Данило (Јувентус), Алекс Сандро (Јувентус), Ренан Лоди (Атлетико Мадрид), Едер Милитао (Реал Мадрид), Лукас Верисимо (Бенфика), Маркињос (ПСЖ), Тијаго Силва (Челси).

Среден ред: Касемиро (Реал Мадрид), Даглас Луиз (Астон вила), Евертон Рибеиро (Фламенго), Фабињо (Ливерпул), Фред (Манчестер јунајтед), Лукас Пакета (Лион).

Напаѓачи: Евертон (Бенфика), Роберто Фирмино (Ливерпул), Габриел Барбоса (Фламенго), Габриел Жесус (Манчестер сити), Нејмар (ПСЖ), Ришарлисон (Евертон), Винисиус Жуниор (Реал Мадрид).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија2 часа

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет3 часа

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет4 часа

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија7 часа

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија8 часа

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија9 часа

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија9 часа

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа12 часа

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет13 часа

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет14 часа

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, а индискиот сој на...

Свет15 часа

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Македонија1 ден

Варвициотис: Не поддржуваме раздвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово во Атина го започна своето учество на 6-от Економски...

Македонија1 ден

Пендаровски: Во регионот сè уште има премногу историја што не држи на задните седишта во Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на виртуелната конференција „Пред иднината – Подготовки за НАТО 2030“ во организација на Атлантскиот...

Свет2 дена

Нова опасност во Индија, смртоносната „Црна Габа“ се појави кај заразените со коронавирус

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н. „Црна...

Македонија2 дена

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се...

Македонија2 дена

Од полноќ стапува на сила скратен полициски час

Од полноќ стапува на сила скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Олабавување на рестриктивните мерки ќе...

Свет2 дена

(Видео) Состојбата на Блискиот Исток се разгорува, Израел ја разгледува можноста за копнен напад на Газа

Дури и по полноќ, конфликтот меѓу израелските и палестинските сили не стивна. Проектили летаа од двете страни со несмален интензитет....

Свет2 дена

Нетанјаху: Ова е само почеток!

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека се ликвидирани неколку команданти на Хамас и се закани со досега невиден напад на...

Регион2 дена

Европратеникот Џамбаски до Србија: Омразата кон Бугарите нема да ве однесе во ЕУ

Бугарскиот член на Европскиот парламент од партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски ја предупреди Србија дека пристапувањето во ЕУ е можно...

Досие