Контакт

Спорт

Спустот во Вал ди Фаса за Гут-Бехрами

Објавено пред

Лара Гут-Бехрами, победи на спуст трката, која се возеше во Вал ди Фаса. Овој италијански ски-центар, прв пат во историјата, беше домаќин на трка во рамките на Светскиот куп. Гут-Бехрами ја забележа 31 победа во кариерата, десетта во спуст. Сезонава таа има пет победи во Светскиот куп.

Лара Гут-Бехрами, патеката „Ла Волата“, долга 2.350 метри, ја мина со време 1:23.93 минути. Швајцарката со освоените 10 поени го презеде челновот мест во генералниот пласман во Светскиот куп.

Гут-Бехрами, на крајот за само две стотинки беше побрза од Рамона Зибенхофер од Австрија, додека со време 1:24.19, третото место го освои Корин Сутер од Швајцарија.

Во вкупниот пласман Гут-Бехрами има 1.047 поени, 29 помалку на второто место има Петра Влхова од Словачка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вацке: За пет години потроши една милијарда, Гвардиола нема право да ги критукува другите

Објавено пред

Првиот човек на Борусија Дортмунд, Ханс-Јоаким Вацке, во пресрет на четврт-финалниот реванш со Манчестер сити, во Лигата на шампионите, ја коментираше минатонеделната изјава на Пеп Гвардиола, дека Борусија троши многу пари за менаџерски провизии за да ги носи во клубот најголемите таленти.

Според официјалните податоци, минатата сезона во Дортмунд, за менаџерски провизии издвоиле 10 милиони фунти повеќе од Манчестер сити.

„Во последните пет години потрошија речиси една милијарда на нови фудбалери. За пет години!? Кој уште има можност толку да потроши? Гвардиола нема право да ги критикува другите“, рекол Вацке и дополнил.

„Кога започна пандемијата немавме никаков долг. Не должевме ниту едно евро. Поради тоа сега сме во кофорна позиција. Не мораме да продаваме, тоа е важно за нас. Догатите клубови, мора да разберат две работи, доколу сакаат некој наш играч. Прво немаат шанси и второ дека клубот ја одредува цената. Мора да знаат дека цената е таа и дека не постои ниту една друга. Нашето работење е јасно и поштено“.

Вацке, потврдил дека Ерлинг Халанд и наредната сезона ќе го носи дресот на Дортмунд.

„Здодевни ми се тие прашања. Јас знам во чии дрес че биде тој од 1.септември“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон: Оваа сезона ќе ми биде најтешка во кариерата

Објавено пред

Светскиот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, тврди дека новата сезона, која започна пред две недели, ќе биде полна со предизвици. Британецот смета дека актуелната сезона ќе биде најтешката во неговата кариера.

Луис Хамилтон, сезоната ја започна со победата на Големата награда на Бахреин. Возачот на Мерцедес, во драматична трка, успеа да победи пред возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен.

Според прогнозите овие двајца ќе водат голема борба за титулата оваа сезона.

„На почетокот на сезоната не знаете каде точно се наоѓата, тоа ми се допаѓа. Мислам дека оваа 2021 ќе биде најтешка за мене, но и за тимот. Сето ова ќе биде голем поттик за сите нас“, рекол Хамилтон.

Тој дополнил дека Мерцедес има уште многу простор за напредок.

„Секоја трка е нов предизвик, не е лесно да се биде на врвот. Тоа што сум освоил толку шампионски титули не значи дека се имам под контрола“, дополнил освојувачот на седум титули во Формула .

Прикажи повеќе...

Спорт

Флик заминува од Баерн, ќе биде селектор на Германија?

Објавено пред

Ханс-Дитер Флик, со Баерн Минхен, не успеа да ја повтори брилијантната мината сезона, кога со сите победи ја освои Лигата на шампионите. Баварците, синоќа, во четврт-финалето, ја предадоа титулата.

Иднината на Флик, во Баерн е неизвесна, не поради елиминацијата од ПСЖ, туку поради лошите односи што ги има со спортскиот директор Хасан Салихамиџиќ.

Не е тајна дека Фудбалскиот сојуз на Германија, сака Флик да ја преземе репрезентацјата по заминувањето на јоаким Лев. Флик го познава системот, тој долги години му беше помошник на Лев, заедно ја освоија светската руна на СП во Бразил.

Доколку Флик, репи да го напушти Баерн по завршувањето на сезоната, тогаш можат да се очекуваа тренерски рокади.

Баерн ќе се обидат да го донесат Јулијан Нагелсман од Лајпциг. Младиот тренер, бележи врвни резултати со Лајпциг, лани стигна до полу-финалето во Лигата на шампионите, а оваа сезона токму со Баерн се бори за шампионската титула во Бундес лигата.

Ако Лајпциг останат без тренерот, тогаш на неговото место ќе пристигне Џес Марш од Салцбург. Оваа рокада е логична бидејќи Ред Бул е сопственик на Лајпциг и Салцбург.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија2 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион2 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа2 часа

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ2 часа

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија4 часа

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа5 часа

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија15 часа

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија16 часа

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Македонија18 часа

Државните функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои oдлуката за начинот на користење и висината на финансиските средства за угостителски...

Македонија19 часа

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија22 часа

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија23 часа

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа1 ден

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија1 ден

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ1 ден

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа1 ден

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет1 ден

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија1 ден

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет1 ден

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Досие