Контакт

Спорт

Сумо борач почина еден месец по повредата во рингот (вознемирувачко)

Објавено пред

Јапонскиот сумо борач Хибикирју почина на 28 години, еден месец откако доби повреда на главата на последниот голем турнир пред еден месеци.

Хибикирју, чие вистинско име беше Мицуки Амано, починал од откажување на белите дробови во болницата во Токио и покрај тоа што претходните денови покажувал знаци на опоравување. Борачот бил повреден при поразот на 26 март, кога колабираше во арената и падна на глава и доби мозочен удар.

Тој лежеше на подот неколку минути пред да добие медицинска помош и да биде однесен во болница поради повреда на главата и на ‘рбетот. Неговата смрт предизвика бес кај фановите и другите сумо борачи поради лошата интервенција на медицинскиот тим и недоволната медицинска помош која ја имаат борачите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Провокаторот Арнаутовиќ се сели кај Михајловиќ во Болоња

Објавено пред

Австрискиот фудбалски репрезентативец Марко Арнаутовиќ е пред вратите на калчолигашот Болоња.

Искусниот фудбалер, кој доби суспензија од еден меч на ЕУРО 2020 поради навредите упатени кон македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски на мечот Македонија – Австрија (1-3), според информациите на италијанските медиуми, ќе го засили нападот на екипата која ја предводи Србинот, Синиша Михајловиќ.

Арнаутовиќ, кој има српско потекло, од 2019 година го носи дресот на Шангај, а според наводите, Болоња му понудила тригодишен договор за годишна плата од 2,7 милиони евра.

Арнаутовиќ во сезоната 2009/2010 му беше соиграч на македонскиот фудбалски репрезентативец Горан Пандев во редовите на милански Интер (беше на позајмица од Твенте), каде сезоната ја освои тројната круна со „Нероазурите“.

Во кариерата уште има настапувано и за Вердер, Стоук и Вест Хем.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Би-Би-Си Спорт“ го смести Алиоски во идеалниот тим на ЕП по групната фаза

Објавено пред

Големо признание за левиот бек на македонската фудбалска репрезентација, Езѓан Алиоски по завршувањето на групната фаза на ЕУРО2020.

Иако Македонија која настапуваше во групата Ц на шампионатот доживеа три порази во исто толку меча, играчот на Лидс Јунајтед заслужил место во идеалната постава на ЕП во изборот на „Би-Би-Си Спорт“.

Освен Алиоски, во Топ 11 поставата има место и за дефанзивците Спинацола (Италија) и Кјаер (Данска).

Голманот на Данска, Каспер Шмајхел е меѓу одбраните.

Во средниот ред во овој избор има место за Клих (Полска), Де Брујне (Белгија), Вајналдум (Холандија) и Локатели (Италија).

Нападот е предводен од Имобиле (Италија), Лукаку (Белгија) и Исак (Шведска).

„Би-Би-Си Спорт“ изборот го направил откако ги прашале читателите кој играч со која оценка би го оцениле.

Алиоски има оценка 8,19, единствен подобро оценет од него е Белгиецот Кевин Де Брујне (8,36).

Прикажи повеќе...

Спорт

„Лалињата“ доминираат во Топ поставата на ЕУРО 2020 по групната фаза

Објавено пред

Денеска е првиот слободен ден на европското фудбалско првенство, вистински момент да биде објавен идеалниот состав по групната фаза на ЕУРО 2020.

Најдоминантна е селекцијата на Холандија, која беше во групата Ц заедно со Македонија, Австрија и Украина. Дури тројца од составот на „лалињата“ се најдоа во идеалниот тим. Топ 11-ката ја сочинуваат и двајца Белгијци, додека останатите шестмина се од различни селекции.

Ова се најдобрите 11 во групната фаза на ЕП:

Храдецки (Финска), Шо (Англија), Алаба (Австрија), Де Лихт (Холандија), Муние (Белгија), Локатели (Италија), Де Брујне (Белгија), Вајналдум (Холандија), Депај (Холандија), Шик (Чешка) и Роналдо (Португалија).

Прв стрелец досега на шампионатот е Кристијано Роналдо со 5 гола, додека на втората позиција се дури пет фудбалери со по 3 погодоци (Форсберг, Левандовски, Лукаку, Шик и Вајналдум).

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз целта, а не околу неа

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија...

Македонија4 часа

Заев: Репрезентацијата ја претставува Северна Македонија, придавката „македонска“ е за други случаи

Кога се претставува државата, како во случајот со фудбалската репрзентација, тогаш се употребува репрезентација на Северна Македонија, додека македонско, македонска,...

Македонија5 часа

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го...

Македонија6 часа

Регистрирани се 10 нови случаи на Ковид -19, три лица се починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на...

Регион7 часа

Вучиќ: Не е фер што Македонија и Албанија не добија датум за преговори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека жали што Скопје и Тирана не добија датум за почеток на преговорите со ЕУ....

Македонија9 часа

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела...

Македонија10 часа

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за...

Македонија11 час

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во...

Свет11 час

(Видео) Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши провокации како случајот со британскиот разурнувач

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја...

Македонија11 час

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, повикува Министерството за труд и социјала

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Европа12 часа

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет13 часа

(Видео) Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен...

Економија1 ден

Владата го утврди предлогот за поскапувањето на горивата, на ред се пратениците

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82...

Свет1 ден

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската...

Топ1 ден

Изгоре камп возило на туристи на Матка

Камп возило на туристи од Полска целосно изгоре на Матка, а уште едно возило е оштетено, соопшти МВР. „Вчера настанал...

Македонија1 ден

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишник од Кичево

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на...

Македонија1 ден

Заев: ЕУ има проблем, ние ќе бараме решение и не се откажуваме од заслужената интеграција

„Европа има проблем. Големата идеја за обединета Европа денес има проблем. А проблемот е самата ЕУ. Брисел ни порача дека...

Европа1 ден

Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

Руски воен брод испукал предупредувачки истрели кон уништувач на британската кралска морнарица, ХМС Дифендер, откако влегол во руските води во...

Македонија1 ден

Утре и задутре портокалова фаза: Од работа да се ослободат бремените жени и лицата над 60 години

Во текот на следните два дена (четврток и петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова...

Македонија1 ден

Омбудсман: МВР да утврди одговорност кај службите за прекинот во издавањето лични документи

Народниот правобранител изразува загриженост во однос на повторниот прекин на издавање на лични документи (лични карти, патни исправи, возачки дозволи...

Досие