Контакт

Спорт

Техничкиот извештај на УЕФА објаснува зошто Италија ја победи Англија

Објавено пред

УЕФА го објави својот технички извештај за Европското првенство во 2020, во кој дефинитираше како Италија предводена од селекторот Роберто Манчини стигнала до трофејот, посочувајќи на промените кои ги направи Манчини на полувремето да го надитри Герет Саутгејт и Англичаните.

„Аѕурите“ го освоија трофејот на „Вембли“ по пенал-серијата против Англија, но доминираа во второто полувреме, како што посочува УЕФА. Панелот на експерти, предводен од поранешни и сегашни тренери го анализираа турнирот, но во прв план беше финалето.

Англичаните поведоа рано и ја контролираа играта во првите 25 минути по изненадувачката тактика со тројца во одбрана.

„Англискиот систем на стартот беше успешен, со едно крило кое додаваше до другите. Сметавме дека Герет добро се подготвил и имал начин да направи проблеми за Италија. Во тој момент изгледаше дека Англија победува“, пишува Дејвид Мојс од Вест хем.

Меѓутоа, Аитор Каранка забележува дека на полувремето, Манчини ја сменил играта, додека Англичаните влегле подлабоко да го штитат водството.

„Кога победуваш, тогаш е лесно да се исплашиш дека ќе загубиш, посебно пред својата публика. Малку по малку, Италија најде начин да игра како што сака“, додава Каранка.

Вил Рутенштајнер објаснува дека во второто полувреме, Жоржињо веќе не беше под притисок од Рајс и Филипс и стана лидер на теренот. „Аѕурите“ ја презедоа контролата, и англискиот голман Џордан Пикфорд играше само на долги топки. По почетната доминација, нивниот посед на топката падна на 35 отсто, најмалку на турнирот. Англија се врати на старата игра со долги топки, додека Италија имаше двојно повеќе додавања од противниците.

„Жоржињо имаше 98 додавања, повеќе од вкупниот број на додавања на средниот ред на Англија“, додава Рутенштајнер.

Спорт

Челси без Канте против Јувентус

Објавено пред

Нголо Канте ќе ги пропушти наредните два натпревари на Челси, а нема да игра и за Франција, во октомврискиот циклус, во квалификациите за пласман на Светското првенство.

Канте, во саботата, против Манчестер сити, ја обновил повредата на препоните, поради која веќе пропушти неколку натпревари во септември. Канте од почетокот на сезоната одиграл само пет натпревари, во ниту еден од нив не бил на теренот во текот на сите 90 минути.

Поради повредата, Канте нема да игра утре против Јувентус, во Лигата на шампионите и во сабота, против Саутемптон во Премиер лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милијардите од Дубаи експресно ќе ја спасат Барселона

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Барселона од неименувана компанија, од Дубаи, добил понуда за позајмица од 1,5 милијарди евра, објави „8ТВ“. Доколку ја прифати понудата, Барселона ќе ја врати ликвидноста.

Според овој извор, Барселона добила неверојатни услови, ниска камата, чии точен износ не е објавен и долг мораториум, од две до 12 години, за почетокот на враќањето на долгот.

Долгот на Барселона изнесува 1,35 милијарди евра. Клубот не може нормално да функционира, поради што легендата на Лионел Меси мораше да го напушти клубот.

„8ТВ“, тврди дека парите би легнале на сметката на Барселона, веднаш, односно доколку челниците ја прифатат понудата. По ова сценарио, Барселона, би можеле да го засили тимот во зимскиот преоден рок.

Предлогот го разгледувале претседателот Џоан Лапорта, потпретседателот Едуар Ромеу, кој во клубот го води и финансискиот сектор и извршниот претседател, Феран Ревертер.

Овие тројца ги проучувале деталите од понудата и тие треба да решат дали таа ќе биде прифатена.

Прикажи повеќе...

Спорт

Голманот на Астон Вила за Роналдо: Исти сме, двајцата ја чекаме топката пред голот

Објавено пред

Голманот на Астон Вила, Емилијано Маринез, не престанува да го провоцира Кристијано Роналдо. Откако, изминатиот викенд, го предизвика тој да го шутира пеналот во 93.минута, кој подоцна го промаши Бруно Фернандеш, тој рекол дека нема никава разлика помеѓу нив двајца.

„Не гледам никаква разлика помеѓу мене и Роналдо. Имаме сличен стил на игра. Двајцата стоиме во шеснаесетникот и ја чекаме топката“, рекол аргентинскиот репрезентативец, алудирајќи на тоа дека Роналдо не прави ништо друго на теренот, туку ја чека топката пред голот за да поентира.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Агент за недвижности од Скопје зел капар за станови, а парите си ги ставал в џеб

Полицијата поднесе кривична пријава против агент за недвижности од Скопје, кој зал капар за продажба на станови во изградба, но...

Свет4 часа

Животот во Сиднеј за невакцинираните станува сѐ потежок – може да им се забрани влез и во продавници

Граѓаните на Сиднеј, кои не се вакцинирани против коронавирусот, ризикуваат да добијат забрана за разни социјални активности. Според планот за...

Македонија5 часа

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Македонија6 часа

Речиси 47 отсто од населението над 18 години е вакцинирано со една доза вакцина

Заклучно со 26 септември со една доза вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 46,9 % од населението над 18-годишна возраст, соопшти...

Свет6 часа

(Видео) Силна експлозија во зграда во Гетеборг натера луѓе да скокаат од прозорец, најмалку 25 повредени

Најмалку 25 луѓе се повредени во експлозија што се случи денеска во станбена зграда во Гетеборг. Шведската полиција соопшти дека...

Регион7 часа

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен...

Македонија7 часа

Попишани 1.619.857 граѓани во земјата и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Во земјата до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 стана. Можноста за самопопишување на лица во странство,...

Македонија8 часа

Претседателката на Европската комисија денеска во Скопје, а утре еврокомесарот Вархељи

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје. Како што беше најавено,...

Македонија21 час

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија23 часа

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа1 ден

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија1 ден

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија1 ден

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија1 ден

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет1 ден

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија1 ден

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ2 дена

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион2 дена

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Досие