Контакт

Спорт

Тони им донесе три бода на Брентфорд, Ериксен асистент

Објавено пред

Фудбалерите на Брентфорд славеа значајна победа против еден од конкурентите во борбата за опстанок, во Премиер лигата. Брентфорд со головите на Тони, го победи Барнли со 2:0.

dobivaj vesti na viber

Брентфорд во финишот на натпреварот дојдоа до бодовите. Тони го постигна првиот гол во 86.минута. Асистент за голот беше Кристијан Ериксен. Истиот фудбалер во 92.минута од пенал ја потврди победата.

Тони со 12 гола го дели четвртото место со Сон од Тотенхем, на листата на најдобри стрелци.

Бретхфорд со овој триумф се искачи на 15.место со 30 бода, девет повеќе од денешниот противник кој се наоѓа на 18.место.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Павел Андреев, четврто засилување за РК Вардар

Објавено пред

Ракометниот првак Вардар е пред комплетирање на ова двојна круна, а почна да го формира тимот за следното издание во Лигата на шампионите. Вардар го засили тимот со рускиот интернационалец Павел Андреев (194 см. / 96 кг.) кој доаѓа од тимот на Чеховски Медведи и игра на пивотменската позиција.

dobivaj vesti na viber

Андреев кој има 29 години од 2006 година е дел од тимот на повеќекратниот шампион на Русија, а од 2014 игра во првиот тим. Зад себе има и настапи за репрезентацијата на Русија на последните две големи натпреварувања на кои настапи неговата репрезентација, на ЕП 2020 и на СП 2021.

Со ангажирањето на Андреев одбраната на Вардар треба да биде подеднакво цврста како и досега, и тоа е играч што настапува во два правци, и во напад и во одбрана.

Во сезоната 2019/20 беше избран за најдобар дефанзивец во руската Суперлига, а со Чеховски Медведи досега има освоено 7 шампионски титули, 4 во Купот на Русија и 7 во Суперкупот.

Андреев шест сезони беше дел од Лигата на шампионите со рускиот првак, а последните две играше во Лигата на Европа. Минатата сезона даде 30 гола, додека актуелната сезона, во групната фаза на осум меча постигна 15 погодоци.

Андреев е четврто засилување за Вардар, по десниот бек Цехте, средниот бек Анѓелиќ и левиот бек Дуарте.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо едвај го преживеал дебаклот на Јунајтед од Брајтон

Објавено пред

Манчестер Јунајтед има уште една катастрофална сезона зад себе. „Црвените ѓаволи“ останаа без пласман во Лигата на шампионите. Освоено е само шестото место во Премиерлигата, а голем удат тимот доживеаја на крајот од сезоната кога беше декласиран од Брајтон со 4:0.

dobivaj vesti na viber

Кристијано Роналдо очигледно е многу разочаран од сето она што се случува во тимот. Тој останал дваесетина минути сам во соблекувалната по поразот од Брајтон.

„Неговите соиграчи веднаш заминаа дома. Роналдо седеше сам во соблекувалната околу 20 минути. Го напушти стадионот, но потоа се врати. Седеше сам и размислуваше, а потоа стана и го напушти стадионот”, пишува „Манчестер Ивнинг Њуз“.

Роналдо, ако и дефинитивно остане на „Олд Трафорд“, за првпат во кариерата ќе игра во Лига Европа, а не во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Новите сопственици на Челси ќе издвојат 200 милиони фунти за засилувања

Објавено пред

Новиот сопственик на Челси, Тод Боли, е подготвен да одвои 200 милиони фунти за засилувањата на тимот ова лето. Премиерлигата вчера го одобри преземањето на Челси од американскиот конзорциум на чело со сопственикот на Лос Анџелес Доџерс, Тод Боли. Сагата заврши и Роман Абрамович и официјално влезе во историјата на овој клуб, а доаѓа нова ера.

dobivaj vesti na viber

Рускиот олигарх ја промени перцепцијата за фудбалскиот пазар откако го презеде клубот од „Стемфорд Бриџ“ во 2003 година, бидејќи имаше огромни вложувања во тимот со кој освои два трофеи во ЛШ, пет пехари во Премиерлигата и многу други трофеи.

Новата сопственичка структура предводена од Тод Боли подготвува инвестиција од 200 милиони фунти во која влегуваат и пари од продажба на одредени фудбалери. Ова се однесува на Маркос Алонсо, Хаким Зијеч, Тимо Вернер и Кристијан Пулишиќ. Некои од нив дефинитивно си заминуваат од Челси.

Заминувањето на Антонио Рудигер и Андрес Кристенсен јасно ја ставија одбранбената линија како приоритет за реорганизација. Челси веќе има неколку имиња на списокот, од кои прв е стоперот на Севилја, Жул Кунде, дефанзивецот на Вилјареал, Пау Торес, потоа Јошко Гвардиол, и Хозе Хименез.

Тод Боли и неговиот конзорциум издвоија 4,25 милијарди фунти за купување на Челси од Роман Абрамович.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 час

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет2 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија2 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ2 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет3 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет3 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на Третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос, предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет4 часа

(Видео) Ова е напаѓачот што уби 18 деца – објавена е снимка пред да го почне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет4 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет4 часа

Лансирани три балистички проектили во Северна Кореја кога Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја лансирала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле лансирани...

Свет4 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа16 часа

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...

Македонија17 часа

(Видео) Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати не треба да важи само за НАТО, туку и за ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на...

Топ20 часа

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија23 часа

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија24 часа

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...

Македонија1 ден

(Видео) Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Економија1 ден

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема...

Македонија1 ден

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Европа1 ден

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...