Контакт

Спорт

„Трансферите на Халанд и Нуњез се добри за Премиер лигата“

Објавено пред

Англискиот репрезентативец и играч на Тотенхем Хари Кејн изјави дека доаѓањето на Ерлинг Холанд и Дарвин Нуњез е „добра работа“ за Премиер лигата. Халанд од Борусија Дортмунд премина во Манчестер Сити, додека Нуњез во Ливерпул пристигна од португалска Бенфика за клупски рекорд од 100 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

„Врвните напаѓачи од целиот свет со години играат во Премиер лигата. Нормално е врвните напаѓачи да сакаат да играат во Премиер лигата, а овие два потписи го покажуваат тоа. Тоа е добра работа за лигата“, изјави Кејн.

Кејн пред дуелот меѓу Англија и Унгарија во Лигата на нации изјави дека „добрата конкуренција“ му помага да напредува.

„Се обидувам да останам фокусиран. Пред почетокот на секоја сезона имам цели кои сакам да ги постигнам. Се трудам да не обрнувам премногу внимание на другите играчи. Мое е да продолжам да работам напорно и да се подобрувам”, додаде Кејн.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ со неубедлива победа го отвори Вимблдон

Објавено пред

Актуелниот шампион, Новак Ѓоковиќ се намачи со светскиот рекет број 81., Кореецот Сунву Квон, но по речиси два и пол часа игра на „Централниот терен“ на Вимблдон, стигна до 6:3/3:6/6:3/6:4 победа за пласман во второто коло, каде што ќе игра со подобриот од мечот помеѓу Австралиецот Танаси Кокинакис и Полјакот Камил Мајхржак.

dobivaj vesti na viber

Србинот имаше доста проблеми против тенисер кој не е познат како специјалист за игра на трева, посебно во вториот сет, кој го загуби, но и на почетокот на третиот сет. Нервозата кај него беше очигледна, но на крајот тој стигна до брејк и до освојување на третиот сет, по што рутински ја запечати победата.

Дел од мечевите на Вимблдон беа одложени поради веќе „традиционалниот“ дожд во британската престолнина. Во второто коло се и домашниот миленик Камерон Нори по 6:0/7:6(3)/6:3 победата над Пабло Андухар, како и младиот Американец, Френсис Тиафоу по 6:4/6:4/6:4 триумфот над Италијанецот Андреа Вавасори.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса го објави „олимпискиот“ гостински дрес за 2022/23

Објавено пред

Барселона го објави нивниот нов гостински дрес за сезоната 2022/23, со олимпиското злато како инспирација во знак на одбележувње на 30-годишнината на Олимписките игри во Каталонија – со боите на петте олимписки круга на ракавите и со мапа на Барселона како позадина.

dobivaj vesti na viber

Новиот дрес е промовиран со паролата: „Оганот живее“ и со порака дека „начинот на кој олимпискиот дух го движеше градот Барселона кон новата ера уште гори и е дел од секојдневниот живот на сите мажи и жени“.

Како и домашниот дрес за 2022/23, дресовите кои ќе ги носат фубалерите и фановите се изработени од 100 отстотен полиестер, произведен од рециклирани пластични шишиња.

Прикажи повеќе...

Спорт

Формула 1 вети користење на синтетички горива до 2026 година

Објавено пред

Формула 1 шампионатот планира да користи одржливо гориво до 2026 година како дел од ветувањето за постигнување на карбонска „неутралност“ до 2030 година.

dobivaj vesti na viber

Новите хибридни мотори, кои треба да почнат да се користат од 2026 година ќе користат целосно синтентичко гориво, за кое подоцна се надеваат дека ќе се користи во стандардните мотори со внатрешно согорување и ќе биде прифатено од автомобилската инустрија. Според „Би-би-си“, само 1 отсто од светските автомобили биле електрични или хибридни во 2020 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа45 минути

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија1 час

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа1 час

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа2 часа

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија5 часа

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија5 часа

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија5 часа

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија6 часа

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ6 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија6 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион8 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ9 часа

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет9 часа

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет10 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет10 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион22 часа

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет23 часа

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...

Свет1 ден

(Видео) Лидерите на Г7 се шегуваа на сметка на Путин

Лидерите на самитот на Г7 на најиндустриските земји во Германија се пошегуваа со изгледот на рускиот претседател Владимир Путин. Тие...

Свет1 ден

Џонсон сака Велика Британија повторно да се вклучи во Европа

Британскиот премиер Борис Џонсон е заинтересиран за францускиот проект на Европската политичка заедница, кој ќе и овозможи на Велика Британија...