Контакт

Спорт

Тухел бара план Д

Објавено пред

Тренерот на Пари Сен Жермен, Томас Тухел, има сериозни проблеми, во пресрет на првиот осмина-финален натпревар во Лигата на шампионите, против Манчестер Јунајтед.

Тројца од четворицата главни играчи нема да бидат во тимот што ќе настапи против „црвените ѓаволи“. Покрај Марко Верати и Нејмар за кои беше извесно дека нема да играат, Тухел остана и без Единсон Кавани. Уругваецот се повреди во финишот на првото полувреме на натпреварот против Бордо.

Германскиот тренер рекол дека за Јунајтед ќе му треба план Д.

„Без Нејмар, веројатно и без Марко и Единсон, итно ми е потребен план Д. Не можам толку однапред да размислувам. Мораме да се занимаваме со играта на Манчестер, да останеме мирни и да сме полни со самодоверба. Мојот став е јасен за мечот со Манчестер Јунајтед неопходно е да ги имам најдобрите играчи, каков што тоа беше случај против Ливерпул или против Црвена ѕвезда“, рекол Тухал.

Пари Сен Жермен утре ќе му гостуваат на Манчетсер Јунајтед.

Спорт

Лампард: Ми се гади од т.н. навивачи на Челси, Абрахам сам бараше да шутира

Објавено пред

Челси во средата во Истанбул го загуби Суперкуп мечот од Ливерпул на пенали откако Тами Абрахам не го реализираше петтиот пенал за својот тим.

Изминатите два дена Абрахам на социјалните мрежи доби бројни навреди и закани, што посебно го налути тренерот на „сините“, Френк Лампард.

„Посебно ми се гади од т.н. навивачи на Челси. Да ја видевте широката слика таа вечер, Тами Абрахам сам бараше да го изведе петтиот пенал затоа што тоа го сакаше, сакаше да се истакне и да биде храбар на толку голема вечер и пред очите на целиот свет. Истовремено, некој седи зад тастатура или телефон и пишува најодвратни работи кои човек може да си ги замисли. Не знам како им се допушта тоа. Нешто треба да се направи, да се промени менталниот склоп на луѓето“ – вели Лампард.

Менаџерот бара таквото однесување да се искорени.

„Клубот работи многу на борбата против дискриминација во сите видови, па кога ќе се случи нешто вакво, тоа е чекор назад“ – додава Лампард.

И европската мрежа против расизмот во европскиот фудбал (ФАРЕ) бараше од Твитер нешто да стоир по тоа прашање.

„Друштвените мрежи како Твитер и понатаму избегнуваат одговорност кога се работи за надзор и превенција на интернет-злоставување. На поединци им е преедноставно да шират омраза преку твитовите, мора да се преземе нешто“ – стои во соопштението од ФАРЕ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Американците од далечина удрија на Шпанија со порака: Се уште сме „дрим-тим“

Објавено пред

Кошаркарите на САД, актуелните светски шампиони синоќа ја победија Шпанија во подготвителен меч во Анахејм, Калифорнија со резултат 90-81.

Најефикасен кај САД беше Донован Мичел со 13 поени, го следеа Крис Мидлтон со 12 и Кемба Вокер со 11 поени.
Во поразената селекција Марк Гасол постигна 19, а Рики Рубио 16 поени.

Домашната селекција овој дуел го одигра со 13 кошаркари, а нивното најсилно оружје на синоќешниот мел беше ударот за 3 поени. Американските кошаркари погодија 11 тројки од 19 обиди, а вкупниот процент од игра за нив изнесуваше 55%.

Селекцијата на САД ќе одигра уште три подготвителни натпревари, а првиот следен ќе биде против репрезентацијата на Австралија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Американците останаа и без Пи Џеј Такер пред Мундобаскетот

Објавено пред

Селекторот на кошаркарската репрезентација на САД, Грег Попович се соочува со уште еден отказ затоа што играчот на Хјустон Рокетс, Пи Џеј Такер поради повреда на скочниот зглоб мораше да ги прекине подготовките за Мундијалот што на крајот на месецов започнува во Кина.

Пи Џеј Такер ден претходно им се налути на новинарите во САД.

„Никој не даде потполна слика на она што се случува. Само го пуштија резултатот и напишаа дека сме изгубиле. Игравме само две четвртини откако трениравме два часа“ – рече нервозниот кошаркар за поразот на селекцијата од резервистите на САД

Непосредно по неговата изјава, следуваше повредата на скочниот зглоб, па мораше да ги остави соиграчите од националниот тим и да оди на рехабилитација за новата сезона во НБА.

Големиот број откази на кошаркари во американската репрезентација остави трага, но сепак САД се уште е прв фаворит за златото во Кина.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минута

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара...

Свет2 часа

(Видео) Осум лица загинаа, а десет се повредени во пожар во хотел во Одеса

Осум лица загинаа, а десетина се повредени во пожар кој рано утрово изби во хотел во украинскиот град Одеса, соопшти...

Свет2 часа

Трамп планира да им продаде борбени авиони на Тајван за осум милијарди долари

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го информираше Конгресот дека планира да му продаде борбени авиони Ф-16 на Тајван, во...

Култура2 часа

Почина актерот Питер Фонда, ѕвездата на филмот „Голи во седло“

Актерот Питер Фонда почина на 79-годишна возраст на својот имот во Лос Анџелес. Тој боледуваше од рак на белите дробови....

Македонија3 часа

Ленче Ристоскa: Со панични движења подлабоко се тоне во живиот песок

„Интересен феномен. Со продолжено или панично движење подлабоко се тоне во живиот песок“, напиша на Фејсбук обвинителката Ленче Ристоска, без...

Економија4 часа

„Алибаба“ прва на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании

Кинескиот гигант за електронска трговија „Алибаба“ е прв на листата на 100 најдобри кинески интернет-компании. Веднаш зад „Алибаба“ се наоѓаат...

Македонија18 часа

Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективна клиника

Пациент заразен со западнонилска треска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Од Центарот за јавно здравје соопштија...

Топ22 часа

Расветлено и второто убиство кај браната Турија – го застрелал, го ставил во резервоар за гориво и го фрлил во водата

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите...

Македонија22 часа

(Видео) Рустеми: Ако чувствував влијание од Јанева за моето сведочење, ќе пријавев

Бурим Рустеми вели дека одговорил на сите прашања од обвинителството поврзани со случајот „Рекет”. Тој не сакаше да каже дали...

Топ1 ден

Загина 26-годишен тетовец на патот Гостивар-Тетово

Дваесет и шестгодишен жител на селото Топлица, Врапчиште, синоќа загинал во сообраќајна несреќа, откако изгубил контрола на возилото и излетал...

Македонија1 ден

Битолчанец го враќа сонцето од Кутлеш на шахтите

Битолчанец ги враќа отстранетите ѕвезди од Кутлеш на шахтите во градот кои беа отстранети според преспанскиот договор. Тој направил шаблон...

Свет1 ден

Трамп сака да го купи Гренланд

Претседателот Доналд Трамп сака да го купи Гренланд. За ваквата намера тој во повеќе наврати контактирал со данската влада, а...

Свет1 ден

Северна Кореја повторно лансираше две ракети што паднаа во море

Северна Кореја повторно истрела две балистички ракети со краток дострел кон источниот брег на земјата, соопштија официјални лица на Сеул,...

Европа1 ден

Пронајден цртеж на Да Винчи што бил сoкриен 500 години под неговото ремек-дело

Откриен е цртеж на Леонардо да Винчи, сoкриен повеќе од 500 години под една од неговите најпознати слики „Богородица во...

Регион2 дена

Грција се бори со шумските пожари, гори на неколку острови

Грчките власти испратија засилувања на пожарникарите кои се борат со голем шумски пожар во природен резерват на островот Евија, додека...

Европа2 дена

Шест европски земји ќе подадат рака за спас на 147 мигранти

Премиерот на Италија Џузепе Конте изјави денеска дека шест европски земји сакаат да ги преземат 147 мигранти кои се блокирани...

Свет2 дена

Киев и ЕУ се лути, Русија им нуди државјанство на три милиони Украинци

Киев и ЕУ се лути, откако Русија им нуди државјанство на околу три милиони Украинци од регионот на границата со...

Свет2 дена

(Видео) Кремљ ќе ги одликува пилотите херои кои слетаа избегнувајќи јато птици

Кремљ ќе им додели државни одликувања на двајцата пилота кои успешно принудно слетаа со патнички авион во кој имало 233...

Свет2 дена

(Видео) По седумчасовна престрелка уапсен маж во Филаделфија кој рани шестмина полицајци

Американската полиција го уапси осомничниот за пукањето во северна Филаделфија, по седумчасовна престрелка во која се повредени шест полицајци. Станува...

Европа2 дена

Најголемата скулптура во светот поставена во Белгија

Најголемата скулптура во светот, како што ја нарекуваат, беше подигната во Белгија. 60-метри високиот челичен круг беше поставен во близина на...

Досие