Контакт

Спорт

Турското ГП се враќа на Ф1 календарот, Канада во аут!

Објавено пред

Канадското ГП е откажано, но Формула 1 ќе има 23 трки во 2021 година, откако ФИА потврди дека една од најомилените патеки на возачите, Истанбул парк повторно ќе се вози како Турско ГП.

Проблемите за трката во Монтреал доаѓаат од ограничувањата кои канадската влада ги воведе поради пандемијата на коронавирусот и повторно како „џокер“ се уфрлува Турција, откако минатата година имавме вистински спектакл таму.

Откако врнеше дожд цела недела, новоасфалтираната подлога на патеката беше вистински тест за возачите и за болидите – Ленс Строл беше на пол-позицијата, додека светскиот шампион Луис Хамилтон се мачеше и покрај тоа што го имаше најсилниот болид. Се надеваме на слична трка.

Спорт

Челси ја одложија промоцијата на Манчестер сити – Алонсо им пресуди на „граѓаните“

Објавено пред

Манчестер сити ќе почекаат барем уште едно коло за да ја прослават шампионската титула во Премиер лигата. „Граѓаните“, во дербито на 35.коло, загубија од Челси со 1:2 (1:0). Овој дуел беше генерална проба пред соочувањето на двата тима во финалето на Лигата на шампиони.

Двата тима во дербито влегоа по тешките полу-финални мечеви во Лигата на шампионите. Поради тоа менаџерите Пеп Гвардиола и Томас Тухел започнаа со комбинирани состави.

Во првото полувреме немаше возбудувања се до самиот финиш. Во 44.минута грешката на Кристенсен иницираше акција на Сити, која со гол ја заврши Стерлинг. Во наредниот напад, Сити добија пенал и можност да го решат натпреварот.

Топката ја зеде најдобриот стрелец во историјата на Сити, Серхио Агуеро, се обиде со Паненка, но се посрамоти за сите пари. Менди лесно ја фати топката.

Во второто полувреме, Челси успеаја да направат пресврт. По грешката на Родри и асистенцијата на Аспликуета, Зијеш израмни во 63.минута.

Сити, во 87.минута бараа пенал по старто на Зума врз Стерлинг, меѓтуао судијата Тејлор само одмавна со раката.

На истекот на натпреварот, во 92.минута, Вернер нафрли, а Маркос Алонсо го совлада Едерсон за конечни 1:2.Прикажи повеќе...

Спорт

Хет-трик на Левендовски, Баерн ја декласира Борусија

Објавено пред

Баерн Минхен ја декласира Борусија Менхенгладбах со 6:0, за потврда на деветата титула по ред во Бундес лигата. Баерн и пред овој меч ја обезбедија титулата, благодарение на поразот на Лајпциг во Дортмунд.

Баерн до триумфот дојдоа со хет-трик на Роберт Левандовски. Полјакот во досегашниот дел од првенството има постигнато 39 голови, еден му недостига да го израмни апсолутниот рекорд на Герд Милер, а два тој да стане рекордер.

Баерн во првото полувреме постигнаа четири гола, два пати стрелец беше Левандовски, а по еден гол постигнаа Милер и Коман. Во второто полувреме Левандовски го комплетираше хет-трикот, а точка на мечот стави Сане.Прикажи повеќе...

Спорт

Интер со „петарда“ ја прославија титулата

Објавено пред

Интер ја прегази Сампдорија со 5:1, во првиот натпревар по освоената титула во Серија А. Фудбалерите на Антонио Конте, минатиот викенд, по поуза од 11 години, ја освоија титулата во Италија.

По само четири минути игра Гаљардини го постигна првиот гол. Алексис првиот од двата гола го постигна во 26.минута. Сампдорија намали преку Балде во 35.минута, а во следниот напад Алексис Санчез ја врати предноста од два гола на страната на Интер.

Во вториот дел Интер постигна уште два гола, преку Пинамоти во 61. и Лаутаро Мартинез во 70.минута.

Интер во среда ќе игра против Рома, а наредната сабота ќе го гостува кај Јувентус.Прикажи повеќе...

Најново

Свет22 минути

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион2 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт3 часа

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ6 часа

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија6 часа

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија7 часа

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија9 часа

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ11 час

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија11 час

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет11 час

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија12 часа

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија1 ден

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија1 ден

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија1 ден

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија1 ден

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија1 ден

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија1 ден

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија1 ден

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија1 ден

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија2 дена

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Досие