Контакт

Спорт

Ван Бастен исфрлен од ФИФА 20

Објавено пред

Прославениот холандски фудбалер Марко Ван Бастен пред неколку дена ја шокираше јавноста со срамната шега на темата „холокауст и геноцид“. Легендата на Милан, кој работи како коментатор на холандската телевизија „Фокс Спорт“ во емисија во живо го кажал нацистичкиот поздрав „Зиг Хајл“.

Ван Бастен мислел дека од режијата го исклучиле неговиот микрофон откако завршил разговорот помеѓу новинарот на телевизијата и тренерот на Хералклес Франк Вормут. Но наци поздравот јасно се слушнал во преносот.

По инцидентото тој веднаш се извинил, но тоа не му помогна многу. Телевизијата му изрече суспензија од една недела, а неговиот хонорар е дониран во Институтот за истражување на војната, холокаустот и геноцидот.

Во текот на Втората светска војна убиени се 105.000 Евреи од Холандија. Поради тоа јавноста во земјата побара тој да добие отказ.

Откако приказната излезе во јавноста издавачот и дистрибутерот на видео-игрите „Електроник Арста (ЕА)“ го исфрли Марко Ван Бастен од играта ФИФА 20.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Севилја избори место во ЛШ, Милан ќари 24 милиони евра

Објавено пред

Крилниот напаѓач на Милан кој од јануари е позајмен во Севилја, Сусо (26), дресот на клубот од Андалузија ќе го носи и во наредната сезона.

Севилја, вечера по поразот на Виљареал од Реал Сосиедад (1:2) и теоретски обезбеди место во Лигата на шампионите, што значи дека клубот има обврска да го откупи договорот на Сусо од Милан за 24 милиони евра.

Сусо има одиграно 18 натпревари за Севиља, постигнал еден гол и забележал две асистенции.

Шпанецот професионалната кариера ја започна во Ливерпул (2012-2015), за Милан одиграл 126 натпревари, на кои постигнал 21 гол.

Прикажи повеќе...

Спорт

19-годишен Бразилец нов играч на Барселона

Објавено пред

Густаво Маиа, 19-годишен бразилски фудбалер од Сао Паоло, доаѓа во Барселона. Клубот од „Камп Ноу“ за неговиот трансфер издвои 4,5 милиони евра. Сао Паоло ќе добие 30 отсто од наредниот транфер на талентираниот фудбалер.

Скаутите на Барселона го забележале младиот фудбалер на еден турнир во Бразил. Крилниот напаѓач ќе го напушти Сао Паоло без ниту еден одигран натпревар во првиот тим.

Според шпанските медиуми, Барселона во првата сезона ќе го позајми Маиа во некој помал клуб.

Барселона претходно за наредната сезона го донесе Миралем Пјаниќ од Барселона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Колку му е само досадно

Објавено пред

Напаѓачот на Реал Мадрид Герет Бејл долго време не се наоѓа во плановите на тренерот Зидан, а седењето на клупата за резерви, кога нема публика на трибините, му е здодевно.

„Кралскиот клуб“ синоќа победи во Гранда со 2.1 и се доближи на два бода до титулата. Додека неговите соиграчи се бореа на теренот, камерите го уловија начинот на кој Велшанецот се обидел да ја разбие здодевноста на клупата.

А не му е првпат вака да се однесува.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија1 час

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет2 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа2 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион2 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија13 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија15 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија15 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија18 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ18 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија18 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија19 часа

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет22 часа

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа23 часа

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ24 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ24 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија24 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион1 ден

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион1 ден

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет1 ден

(Видео) Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Досие