Контакт

Спорт

Велшкиот репрезентативец Брукс има рак на само 24 години!

Објавено пред

Фудбалерот на второлигашот Бурнемаут и на велшката репрезентација, 24-годишниот Дејвид Брукс открива дека медицинскиот тим на Велшката фудбалска асоцијација му дијагностицирал рана фаза на Хоџкинова лимфома, рак на белите крвни зрнца, но очекува да има целосно закрепнување.

Брукс, кој произлезе од фудбалската академија на Манчестер сити, дојде во Бурнемаут од Шефилд јунајтед во 2018 година за 11.5 милиони фунти, и се повлече од двата меча на Велс во квалификациите за СП, а последен меч за клубот му е на 29 септември.

„Ова е многу тешка порака за пишување. Ми беше дијагностицирана втора фаза на Хоџкинова лимфома и почнувам со третманот следната недела. Иако ова беше голем шок за мене и моето семејство, прогнозата е позитивна и сигурен сум дека бргу ќе  закрепнам и ќе се вратам на фудбалот“, напиша Брукс на социјалните мрежи.

Хоџкиновата лимфома се развива во лимфниот систем, дел од имуниот систем на човековото тело и вообичаено се препорачуваат од две до четири рунди на хемотерапија. Брукс, инаку навивач на Манчестер јунајтед, се приклучи на Манчестер сити на седум години, пред како тинејџер да биде ослободен од договорот и да потпише со Шефилд јунајтед. Тој играше за Англија во У-21 репрезентацијата, но потоа играше за Велс, за кои има 21 настапи и беше дел од тимот кој играше на ЕВРО 2020.

Спорт

Салернитана го отпушти Кастори

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Салернитара го отпушти тренерот Фабрицио Кастори. Екипата од Салерно, кој сезонава по 21 година се врати во Серија А, се наоѓа на последното место на табелата со само четири освоени бода.

Челниците на Салернитана му го врачија отказот на Кастори, по вчерашниот пораз од Специја (2:1). На местото на Кастори, Салернитана ќе го ангажира Стефано Колантуано, кој во сезоната 2017/2018 го предводел овој тим.

Кастори е третиот тренер кој од почетокот на сезоната доби отказ во Серија а. Претходно Верона го смени Еузебио Ди Франческо, на неговото место го постави Игор Тудор, а Валтер Мацари во Каљари го замени Франческо Семпличи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферстапен обвинет за сексизам

Објавено пред

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, поради неуспешна шега во едно интервју, стана мета на остри критики на социјалните мрежи. Вљубениците во авто-мото спортот бараат Холанѓанецот да биде санкциониран.

Ферстапен е обвинет за сексизам и омраза кон жените, поради неуспешна шега во интервју со фановите.

На прашањето кое е најдоброто купување во неговиот живот, тој се насмејал и кратко одговорил: „Мојата девојка“.

Холанѓанецот е во врска со Кели Пике, ќерката на прославениот Ф1 ас, Нелсон Пике. Бразилката претходно беше во брак со рускиот возач, Данил Квјат.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бадоса преку Азаренка до трофејот во Индијан Велс

Објавено пред

Паула Бадоса во Индијан Велс го забележа најголемиот успех во кариерата. Таа ја освои титулата со победата на Викторија Азаренка. Исклучително драматичното финале траеше преку три часа, Бадоса славеше до 7/6, 2/6, 7/6.

Првиот сет ` припадна на Бадоса, која сервираше водство во 12. гем, но не го издржа притисокот. Во тај-брејкот Шпанката беше го реализираше она што го пропушти во претходниот гем.

Вториот сет мина во апсолутна доминација на Азаренка. Два пати ` го одзеде сервисот на противничката и го заклучи сетот со 6:2.

Третиот сет понуди вистонска драма, која кулминираше во завршницата, откако на почетокот тенисерките си разменија по брејк.

Азаренка дојде до 5:4 и гем во кој сервираше за титулата. Имаше Белорусинката 30:0, кога Бадоса со серија од четири поени и го одзеде сервисот.

Во тај-брејкот, Шпанката одигра далеку подобро и на крајот ја забележа најголемата победа во кариерата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

Напад со нож во трговски центар во Мелбурн – избодени двајца мажи

Двајцата мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн. И двајцата се здобиле...

Македонија9 часа

(Видео) Заев: На крајот СДСМ ќе има повеќе градоначалници oд ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека СДСМ и коалицијата победуваат или имаат водство во повеќе од 30 општини во...

Македонија10 часа

(Видео) Мицкоски соопшти каде победи ВМРО-ДПМНЕ, а каде има предност: „Ова е победа на народот“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски презентираше резултати од изборите кои според аналитичкиот центар на партијата донеле победа во првиот круг....

Македонија11 час

(Видео) Николовски: СДСМ води во Скопје и уште во најмалку 25 општини

СДСМ победува во Скопје и води во првиот круг од локалните избори, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на партијата и...

Македонија11 час

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар. Партискиот претседател на Алијансата, Зијадин Села соопшти дека во ...

Македонија11 час

(Видео) Зурли и тапани пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, симпатизерите радосни за изборниот резултат

Со зурли, тапани, гласна музика и пиротехнички средства, симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ слават пред централниот штаб во Скопје. Присутните се радуваат...

Македонија12 часа

Ахмети прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница. Ахмети рече дека партијата е во водство во...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ најави победа во Велес, Штип и Свети Николе а води во Битола и Охрид

Во Велес, Штип и Свети Николе води ВМРО-ДПМНЕ, брифираат од партијата. Оттаму според нивните неофицијални информации посочуваат и дека имаат...

Македонија13 часа

Мицкоски: Победа и голема одговорност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршување на изборниот ден, посочи дека победиле а со тоа доаѓа и одговорноста. Тој...

Македонија14 часа

Спасовски: Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности

Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности, истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој оцени дека првиот изборен...

Македонија14 часа

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, кон новинарите во текот на попладневната...

Македонија15 часа

Членови на избирачки одбори самите си одлучиле да не ги користат биометриските уреди

Државната изборна комисија добила информации дека на повеќе избирачки места членовите на избирачките одбори на своја рака престанале да ги...

Македонија16 часа

До 17 часот гласале 41,38 отсто од избирачите

До 17 часот вкупно гласале 41,38 отсто од гласачите во земјава или 547.048 граѓани, покажуваат податоците од Државната изборна комисија....

Македонија16 часа

Прекини во гласањето во неколку изборни места

Во СВР Скопје било пријавено дека на гласачко место бр.2683/1 – основно училиште „Блаже Коневски“ е прекинато гласањето во 13,56...

Македонија18 часа

329 новозаболени од Ковид-19, починале 18 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.045 тестирања,...

Македонија19 часа

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис...

Свет19 часа

Почна трката по молнупиравир – осум земји веќе потпишале договор за купување на лекот

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на таблети, иако се уште...

Македонија21 час

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое,...

Македонија22 часа

Проблеми со уредите за отпечаток на повеќе избирачки места, ДИК апелира гласачите да притиснат повеќе

На дел од избирачките места утрово гласањето било прекинато поради проблеми со уредите за биометриска идентификација на гласачите. Портпаролката на...

Македонија22 часа

Член на политичка партија пријавил дека осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите

Член на политичка партија пријавил во американската амбасада дека 83 осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите, соопшти Јавното...

Досие