Контакт

Спорт

Внукот на Мухамед Али продолжи со импресивните победи

Објавено пред

Нико Али Волш, внукот на легендарниот Мухамед Али продолжи со својата боксерска кариера со втора победа, нокаутирајќи го Џејмс Вестли во третата рунда на мечот во Атланта, Џорџија.

21-годишниот Али Волш, кој е син на ќерката на Али, Рашида Али, го имаше своето професионално деби во август со нокаут во првата рунда, и повторно, на радост на гласната публика стигна до брз нокаут.

„Благословен сум што одам во стапките на мојот дедо. Сите кои го сакаа него, сега ме следат мене, но знам дека можам да бидам многу подобар и дека е потребна напорна работа“, изјави Али Волш по нокаутот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Милан се сели од „Сан Сиро“?

Објавено пред

Извршиот директор на фудбалскиот клуб Милан – Иван Газидис вели дека изградбата на нов стадион е клучна за успешна иднина на клубот од Милано.

Проектот за изградба на новиот стадион го сподели со навивачите, а Газидис смета дека „изградбата на нов стадион е нужна за најсилната екипа во Италија“.

Поранешниот сопственик на „Росонерите“ – Силвио Берлускони порано изјави дека се противи на рушењето на култниот „Сан Сиро“.

Газидис додава дека разбира оти овој стадион е посебно место, но истакнува дека е потребно да се има храброст, пренесуваат италијанските медиуми.

„Чувствата постојат и не можат да се доведат во прашање. Спомените од стадионот ќе останат засекогаш, никој не може да ги избрише, тоа е невозможно. Имаме се што ни треба – фудбал, луѓе, навивачи. Гледам блескава иднина, само треба да се има храброст. Изградбата на новиот стадион е темелен чекор ако сакаме повторно да бидеме во врвот на светскиот фудбал“ заклучи Газидис.

Инаку, „Сан Сиро“ е изграден во 1926 година, а оттогаш четирипати е реновиран.

На него своите домашни мечеви ги игра и тимот на Интер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вчера бил на тренинг, денеска е позитивен на корона!

Објавено пред

Фудбалерот на лондонски Челси, хрватскиот репрезентативец Матео Ковачиќ е заразен со ковид 19, потвди денеска неговиот тренер Томас Тухел.

„Беше на тренинг во понеделникот, денес дозна дека е позитивен, па сега е во изолација. Бев свесен дека тоа може да се случи затоа што има многу такви случаи во екипите и не сум среќен поради тоа. Не само како тренер, туку и како човек. Но тоа е реалноста, мораме да се прилагодиме и да ги зачуваме луѓето здрави“ изјави Тухел.

Утре „сините“ ја играат последната средба од групната фаза во ЛШ против Зенит, но од порано го обезбедија пласманот во осминафиналето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тренерот на Баерн со порака до фановите на Бенфика: Против Барса со најсилниот состав!

Објавено пред

Баерн Минхен утре од 21 часот на својата „Алијанц арена“ игра против Барселона во последното коло од групната фаза во ЛШ. Каталонците мораат да победат во Минхен ако сакаат со сигурност да се пласираат во нокаут фазата.

Сепак, тренерот на баварскиот клуб Јулијан Нагелсман им остави порака на фановите на Бенфика чиј клуб исто така гледа можност во последното коло да се „протне“ во следната фаза. Нагелсман порача:

„Ќе го изведеме најдобриот состав. Поздрав за Лисабон, не се грижете“.

Младиот германски стратег имаше пофалби за екипата на Барселона, но порача дека Баерн ќе оди на трите бода.

„Барселона мора да не победи за да помине понатаму, ќе мораат да играат добро и да дадат се од себе. Добра екипа се, имаат играчи од светска класа. Им треба резултат и ќе дадат се од себе. Тоа мечот ќе го направи добар. Овде не се работи за тоа дека сакаме некого да нокаутираме, ги сакаме трите бода“ изјави Нагелсман.

Барса до нокаут фазата може да дојде и во случај на реми, па дури и на пораз, ако Бенфика не го победи Динамо Киев на домашен терен.

Во случај Бенфика да освои 3 поени со отпишаниот украински клуб кој нема шанси ниту за третото место, а Барса одигра нерешено во Минхен, во групата Е две екипи ќе имаат ист број на бодови, и тогаш во предност би била португалската екипа поради подобар меѓусебен скор.

Во Каталонија, пак, се надеваат на „чудо“ во Минхен знаејќи дека Баерн на утрешниот меч ќе биде без Горецка, Гнабри, Чупо-Мотинг, Сабитцер, Кимих и Станишиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа3 часа

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија5 часа

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија7 часа

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија7 часа

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија8 часа

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа8 часа

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија8 часа

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет9 часа

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет10 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Свет10 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет11 час

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ23 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион24 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет1 ден

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион1 ден

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија1 ден

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет1 ден

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија1 ден

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија1 ден

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Досие