Контакт

Спорт

Вујовиќ: Норвешка и Хрватска се фаворити за злато на СП

Објавено пред

Поранешниот тренер на Вардар и на словенечката репрезентација, Веселин Вујовиќ смета дека Хрватска и Норвешка се најголеми фаворити за злато на Светското првенство, кое вчера стартуваше во Египет.

Вујовиќ, кој сега е тренер на Борац од Бања Лука, смета дека Франција, која досега секогаш играла улога на голем фаворит е ослабена, исто како и Данска.

„Најголеми фаворити за злато се Хрватска и Норвешка. Словенија исто така има одлична репрезентација која може да направи изненадување во Египет. Знам дека сите секогаш ги фаворизираат Данска и Франција поради нивната историја, но на последните натпреварувања не се најдобри“, вели Вујовиќ во интервју за босанскиот весник „Дневни аваз“.

Спорт

„Дмитровиќ ќе шутира пенали додека не промаши“

Објавено пред

Голманот на Еибар, Марко Дмитровиќ, со постигнатиот гол од пенал, влезе во историјата на шпанскиот фудбал. Тој е првиот голман што постигнал гол од пенал по пауза од 19 години.

„Марко мораше да шутира, бидејќи останатите потфрлија. Моравме да смениме нешто“, рекол тренерот Хосе Луис Мендилибар, алудирајќи на фактот дека играчите на Еибар (Еспизито и Серхи Енрич) не ги искористија последните два пенали во првенството.

„Дмитровиќ ќе шутира додека не промаши. Такви се фудбалските закони. На тренинзите шутира одлично, бевме сигурни дека ќе постигне гол“, дополнил Мендилибар, иако на теренот не можеше да го гледа изведувањето на пеналот.

Инаку, Марко Дмитровиќ, изма договор со Еибар до крајот на сезоната. Шпанските медуми тврдат дека тој веќе има договор со Севилја.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тешка група за Србија на АТП-купот

Објавено пред

Организаторот на АТП-купот, синоќа во Мелбурн, ги одреди групите за годинешното издание на овој турнир. Бранителот на трофејот, репрезентацијата на Србија, во групата А ќе игра против Германија и Канада.

Србите ќе ги предводи Новак Ѓоковиќ, во тимот уште се и Душан Лајовиќ, Филип Крајиновиќ и Душан Чачиќ. За Германија ќе играат Александар Зверев и Јан-Ленард Штруф, додека Канада ќе ја предводат Милош Раониќ и Денис Шаповалов.

Шпанија, Грција и домаќинот Австралија се во Б-групата, во Ц-групата се сместени Австрија, Италија и Франција, а во Д-групата се Русија, Аргентина и Јапонија.

Во фазата по групи ќе се игра по системот секој со секого, се играат два меча во сингл и еден во дубл. Победниците на групите ќе изборат пласман во полу=финалето.

АТП-купот ќе се одржи во Мелбурн од 1. до 5.февруари.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Доминација на Леброн, Лејкерси победија во Милвоки

Објавено пред

Три натпревари се одиграа изминатата ноќ во НБА лигата. Бербиот го одиграа ЛА Лејкерс и Милвоки Бакс. Победата им припадна на актуелните шампиони со 113:106.

Дербито го обележа Леброн Џејмс со 34 поени, 6 скока и 8 асистенции, тој погоди шест тројки од десет обиди. Џејмс, го одби налетот на Бакс, кои во финишот им се доближија на Лејкерси на 102:100. На спротивната страна се истакна Јанис Адетокумбо со 25 поени и 12 скокови.Њујорк Никс слева победа над Голден стејт Вориорс 119:104. Блескаше кај Вориорс Стеф Кари со 30 поени. Неговиот учинок го поништија Берет со 28 поени и Рендл со 16 поени и 17 скокови.

Јута Џез ги победија Њу Орлеанс Пеликанс со 129:118. Џезерите ја запишаа седмата победа во низа, со која се искачија на второто место во лигата.

Брилијантен мел за Јута одигра Донован Мичел, тој постигна 36 поени. Двоцифрени кај џезерите беа уште и Мајк Конли (20), Џордан Кларксон (19) и Бојан Богдановиќ (16).

Прикажи повеќе...

Најново

Топ10 минути

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија12 минути

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „На...

Македонија23 минути

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е втор на списокот...

Македонија40 минути

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион1 час

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа2 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет2 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа3 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет3 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет14 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа15 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија16 часа

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија18 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет19 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија20 часа

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија22 часа

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Македонија23 часа

Брнабиќ: Ќе помогнеме вакцините на „Фајзер“ да се регистрираат во Северна Македонија

Српската премиерка Ана Брнабиќ за ТВ „Хепи“ изјави дека земјата е подготвена да испрати 8.000 вакцини во Северна Македонија и...

Македонија23 часа

Фетаи за „Монструм“: Овој чин не заслужува ништо помалку од доживотен затвор

Обвинителката Фатиме Фетаи, која го застапува случајот „Монструм“, преку анализа на доказите, односно вештачењата и сведочењата, му докажуваше на судот...

Македонија24 часа

Матурантите ја бојкотираат наставата

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто поллугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на...

Македонија1 ден

Обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина

Скопското Обвинителство поднесе обвинение за двајцата насилници што во автобус на ЈСП се закануваа дека ќе стават патници во киселина....

Досие