Контакт

Спорт

За синот на Шевченко „се тепаат“ четири репрезентации

Објавено пред

Кристијан Шевченко е едно од четирите деца на прославениот украински фудбалер, Андреј Шевченко и неговата сопруга, познатата манекенка Кристен Пазик.

Кристијан е роден во 2006 година, само еден ден по постигнувањето на голот на „Шева“ против Вотфорд кога неговите соиграчи од Челси со традиционалното „лулање бебе“ го прославија неговиот погодок.

Младиот фудбалер кој тргна по стапките на татко си, игра за младиот состав на Челси, а стручњаците велат дека ќе биде ист како татко му.

Интересно е тоа што дури четири фудбалски селекции се „борат“ Кристијан Шевченко да настапува токму во нивниот дрес.
Украина, поради потеклото на Андреј, Полска и САД затоа што неговата мајка има полско-американско потекло и Англија, затоа што младиот фудбалер е роден и живее таму и токму таму ги направил првите фудбалски чекори.

„Се уште не сме разговарале за тоа, рано е, ќе одлучиме заедно, но неговата ќе е последна“ – изјавил Андриј Шевченко за второто од неговите четири деца.

Првиот син Џордан, чиј кум е Силвио Берлускони има 15 години, а останатите двајца се Александер и Габриел.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барселона бара политички дијалог и ослободување на каталонските политичари

Објавено пред

Откако Шпанскиот врховен суд ги осуди деветте каталонски политички лидери на затворска казна од 9 до 12 години, со свој коментар необично се јави и фудбалскиот клуб Барселона.

Каталонските политичари се прогласени за виновни за предизвикување бунт и нелегално трошење на јавните пари за учествотото во референдумот за независност на Каталонија кој се оддржа на 1 октомври 2017 без поддршка од шпанската федерална влада. Барселона се јави со соопштение.

„ФЦ Барселона, како еден од водечките тимови во Каталонија и со својата историска улога на заштита на слободата за изразување и определување, по пресудата на врховниот суд за каталонските политички лидери изразува противење. На истиот начин на кој притворот не помогна да се реши конфликтот, сега нема да помогне ниту затворот. Решението за политичкиот конфликт во Каталонија мора да произлезе од политичкиот дијалог. Клубот бара сите политичари да предводат процес на дијалог и преговори, и бара ослободување на политичките лидери. Изразуваме солидарност и поддршка за семејствата на тие кому слободата им е одземена“, се вели во соопштението на Барселона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар ќе паузира најмалку четири недели

Објавено пред

Откако го чекаа да се опорави од повредата во текот на летото, Пари Сен-Жермен повторно нема да може да смета на својата прва ѕвезда Нејмар најмалку четири недели по повредата на бутниот мускул при настапот за бразилската репрезентација.

Нејмар одигра само 12 минути при 1:1 ремито со Нигерија во Сингапур, по што беше заменет со Филип Кутињо, по што тестовите во Париз потврдија дека има повреда на бутниот мускул. Бразилецот се врати во ПСЖ со низа повреди и со сага околу можниот трансфер во Барселона во текот на летото, но во пет настапи во Лига 1 постигна четири гола, вклучувајќи три при 1:0 победи.

Добра вест за Томас Тухел пак, е можното брзо враќање на други повредени фудбалери – Јулијан Дракслер и Колин Дагба се враќаат на тренинзи со тимот, додека Единсон Кавани и Килијан Мбапе уште не се достапни.

Прикажи повеќе...

Спорт

Савичевиќ го посети гробот на Фадиљ Вокри

Објавено пред

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Црна Гора, легендарниот Дејан Савичевиќ во гест на добра волја постави цвеќе на гробот на поранешниот претседател на Фудбалскиот сојуз на Косово, Фадиљ Вокри пред вечерашниот дуел на двете репрезентации.

Вокри, кој беше легенда на српскиот клуб Партизан, беше на чело на косовскиот фудбалски сојуз од основањето во 2008 до смртта во јуни 2018 година.

„Не можев да присуствувам на погребот на Фадиљ Вокри, па ја искористив оваа шанса да се поклонам на неговиот гроб. Бев добар пријател со Фадиљ и добро соработувавме, а најмногу се зближивме кога бевме заедно во војска. Милан Миљаниќ тогаш направи спортска чета, составена од фудбалери и репрезентативци од цела поранешна Југославија и тука склопивме пријателство кое продолжи и кога Косово стана член на УЕФА и ФИФА“, изјави Савичевиќ за „Коха диторе“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Пронајден затвореникот кој утрово им побегна на затворските чувари додека купувале сендвич

Полицијата го пронајде и уапси затвореникот кој утрово успеа да им помогне на затворските чувари додека купувале сендвич. Од МВР...

Македонија4 часа

Димитров во Брисел: Европа да ја согледа важноста и да донесе визионерска одлука

Во рамки на првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за првпат се обрати...

Македонија4 часа

Утре состанок на историчарите на Македонија и Бугарија, Владата останува посветена на Договорот

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и...

Топ5 часа

Маж пронајден починат покрај локален пат

Вчера напладне покрај пат во селото Рогачево, Тетовско, бил пронајден починат маж од Скопје. Се работи за лице на 67-годишна...

Македонија6 часа

Бојан Јовановски повторно пренесен во болница поради проблеми со желудникот

Oбвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, повторно е пренесен во болница поради проблеми со желудникот. Јовановски бил пренесен на...

Македонија6 часа

Бактеријата мрса се шири во градинка во Кисела Вода

Бактеријата мрса, која е отпорна на антибиотици, била пронајдена кај три дечиња и кај воспитувачка во градинката „Весели цветови“ во...

Економија7 часа

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба на решението за рудникот „Иловица-Штука“

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба до Управниот суд против решението на второстепената државна комисија од 5 септември, со кое ја одби...

Македонија9 часа

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет10 часа

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ11 час

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ11 час

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија12 часа

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија13 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа14 часа

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа14 часа

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт23 часа

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија1 ден

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ1 ден

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион1 ден

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура1 ден

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Досие