Контакт

Спорт

Скола: Меси е над сите, се однесува многу „антиаргентински“

Објавено пред

Луис Скола, капитенот на аргентинската кошаркарска селекција упати само пофалби за неговиот сонародник Лионел Меси кого го стави и над Диего Армандо Марадона во однос на спортското однесување.

Јасно е дека тој аспект му е важен на 40-годишниот кошаркарски центар кој долго време е во кошаркарскиот свет. За него Меси е над сите спортисти во Аргентина.

„Би го ставил Меси над сите затоа што тој има многу повеќе од другите со она што го прави на теренот. Една од работите кои ги гледам кај него се дека не се истакнува, не се удира в гради. Тој тоа би можел со право да го чини, но и покрај се, тој продолжува да трча“ – вели Скола.

Кошаркарот смета дека Меси се однесува многу „антиаргентински“, различно од неговите сонародници. „Тоа е многу „“антиаргентински“, тоа го вела за него да го пофалам, а не останатите да ги критикувам. Тој е како сидро за нас спортистите, и понатаму трча“ – вели Скола.

За кошаркарот, она што фудбалерот на Барса го прави е огромен спортски квалитет.

„Спортот е рефлексија, Меси не е голем само затоа што не се удира во гради. Голем е поради многу други работи. Не можете да освојувате толку титули само ако сте полетен, мора тоа да е плод на талент, труд, тренинг“ – вели кошаркарот кој со 40 години играше со својата Аргентина финале на Мундобаскетот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Калдерони со прекрасен гол ги „казни“ Милан – Пиоли стартуваше само со реми (видео)

Објавено пред

Стефано Пиоли немаше најдобар старт на кариерата како тренер на Милан, откако „росонерите“ во последниот меч од 8. коло на Серија А и покрај тоа што двапати имаа водство мораа да се задоволат со 2:2 реми со новиот прволигаш, Лече.

Мечот почна добро за „росонерите“ – Чалханоглу, фудбалерот кој често беше на мета на навивачите на Милан поради непостојаната игра, во 20. минута постигна прекрасен гол за водство на тимот, чии ултраси натпреварот го поминаа без навивање во знак на протест по слабите игри и именувањето на Пиоли (инаку навивач на Интер).

Меѓутоа, во второто полувреме, Лече успеа да израмни во 62. минута, откако беше досуден пенал по прегледувањето на ВАР-снимките. Фантастичниот Џиџи Донарума успеа да му го одбрани ударот, но одбиената топка повторно дојде пред Сенегалецот, кој ја смести во мрежата.

„Џокер“ на Пиоли беше Кшиштоф Пјонтек, кој влезе во игра во 67. минута и во 81. минута по одличната асистенција на Чалханоглу ја затресе мрежата на гостите. Кога се мислеше дека Милан, конечно, ја впиша и четвртата победа оваа сезона, Марко Калдерони во 92. минута од мечот постигна апсолутно прекрасен гол од далечина за поен за тимот од југот на Италија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо: Клоп сакаше месо, но доби риба и уште ќе чека за победа на „Олд Трафорд“

Објавено пред

Жозе Мурињо беше еден од коментаторите на „Скај спорт“ за големото англиско дерби помеѓу неговиот поранешен клуб Манчестер јунајтед и Ливерпул и процени дека од 1:1 ремито поголеми фрустрации ќе има Јирген Клоп, додека Оле Гунар Солскјер треба да е горд на постигнатото.

„На Клоп не му се допаѓаше менито. Тој сакаше месо, но доби риба. Јунајтед со сите ограничувања кои ги имаат во моментов, играа со пет луѓе назад и беа солидни и не даваа шанса за транзиција. Имаа одличен скор со толку победи, но против тим со ниски блокови не можеа ништо. Тие можат да ги смачкаат противниците кои играат како што посакуваат тие. Јирген мора да е исфрустриран. Но, на ’Олд Трафорд’, место каде што е посебно да се победи, уште нема победено. Оле и Јунајтед ќе се помалку разочарани бидејќи една грешка ги чинеше два поени. Имаа план, и одеа под него и најверојатно резултатот е фер. Да бев Оле ќе бев горд“, изјави Мурињо.

Јирген Клоп пак изјави дека е задоволен од резултатот, но дека првото полувреме покажало со кои предизвици се соочува фудбалот со ВАР системот по две одлуки кои очигледно го изнервираа.

„Резултатот е океј. Не е тоа што го посакувавме, но мораме да бидеме задоволни според тоа како се одвиваше мечот. Не ми се допадна првото полувреме, бидејќи им дадовме шанса да играат како што сакаат – да бидат агресивни. Не беа подобри од нас, но правеа што сакаа. Постигнаа гол кој ги покажува проблемите со ВАР. Судијата Еткинсон дозволи мечот да продолжи токму поради ВАР. За мене тоа беше чист фаул. Тогаш постигнавме гол кој ни беше поништен. Сè беше против нас, но не загубивме, така што е океј. Во финишот бевме 100 отсто подобри“, изјави Клоп за „Скај спортс“.

Лалана постигна гол по 18 месеци и донесе реми за Ливерпул на „Олд Трафорд“ (видео)

Прикажи повеќе...

Спорт

Кулушевски и Парма ја „уништија“ Џенова (видео)

Објавено пред

Парма со 5:1 ја декласираше Џенова во меч од осмото коло на Серија А, уништувајќи му го дебито на тренерот Андреацоли и зголемувајќи ја мизеријата на Грифоне, кои остануваат претпоследни на табелата, и во исто време покажувајќи каков талент има 19-годишниот Швеѓанец со македонско потекло, Дејан Кулушевски.

Јурај Куцка го отвори резултатот во 37. минута од мечот, пред данскиот напаѓач на Парма, Андреас Корнелиус да постигне хет-трик (42., 45. и 50. минута) за да го најави потопот на Џенова. Горан Пандев излезе во игра во второто полувреме, и неговата замена, Андреа Пинамонти постигна утешувачки гол за гостите во 52. минута од мечот.

Конечните 5:1 ги постави шведскиот фудбалер со македонско потекло, и поранешен У-16 репрезентативец на Македонија, 19-годишниот Кулушевски, кој претходно асистираше на двата гола на Корнелиус. Кулушевски има настапи за У-21 репрезентацијата на Шведска, но уште не е повикан во сениорската репрезентација.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: По 3 јануари имаме техничка влада и нова реалност

Имаме нова реалност. На 3 јануари имаме нов технички премиер, а по изборите и нова влада, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија3 часа

(Видео) Заев: Предвремени избори на 12 април

Дванаесетти април идната година е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран...

Македонија4 часа

Пендаровски: Имаме државен консензус за ЕУ, не размислуваме за алтернатива

Имаме јасен државен консензус, а тоа е дека Република Северна Македонија треба што поскоро да ги почне преговорите со Европската...

Топ6 часа

Стружанец пијан паднал од балкон и починал

Педесет и осумгодишен стружанец доцна синоќа починал по пад од незаграден балкон во неговиот дом. МВР соопшти дека мажот бил...

Топ7 часа

Мајка и ќерка нападнати од малолетници во автобус

Мајка и нејзината малолетна ќерка вчера биле физички нападнати од група на малолетни лица во автобус со бројот 21, што сообраќајл...

Македонија10 часа

Обвинителството ги демантира пишувањата на весникот „Ла Верита“

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро ги демантира наводите изнесени денеска во италијанскиот весник „Ла...

Македонија11 час

Следниот викенд почнува зимското сметање на времето

Ноќта сабота кон недела (26-ти и 27-ми октомври) часовниците треба да се вратат за еден час наназад. Поточно, во 3...

Македонија12 часа

Пановски: „Ла Верита“ пишува глупости, Заев не барал одмрзнување на 750.000 евра

Обвинителот во Јавното обвинителство за гонење организиран криминал, Наум Пановски ги демантира пишувањата на италијанскиот весник „Ла Верита“ за инволвираност...

Свет13 часа

(Видео) Тестиран првиот лет во историјата од Њујорк до Сиднеј без прекин

Авион на австралискиот авиопревозник по 19 часа и 16 минути лет, утрово успешно слета во Сиднеј. Тоа беше прв нон-стоп...

Свет13 часа

Трамп ја повлече одлуката самитот на Г7 да се одржи во неговиот хотел на Флорида

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече одлуката следниот амит на Г7 да се одржи во неговиот хотел „Дорал“ во близина...

Свет14 часа

Турција планира да врати два милиони бегалци во Сирија

Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, изјави дека Турција сака силите на сириската Влада да се повлечат од пограничното подрачје,...

Македонија14 часа

Лидерите на средба кај Пендаровски за предвремени парламентарни избори

Лидерите на најголемите политички партии денеска попладне во вила Водно ќе имаат лидерска средба, на која повика претседателот Стево Пендаровски...

Свет14 часа

Туск доби писмо од Џонсон за одлагање на брегзит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск потврди дека синоќа добил писмо од британскиот премиер Борис Џонсон во кое се бара...

Свет14 часа

Во Барселона повторно судири меѓу полицијата и демонстрантите

Во Барселона синоќа продолжија судирите помеѓу полицијата и демонстрантите, откако Мадрид го одби барањето на каталонскиот лидер, Квим Тора, кој...

Свет1 ден

Турција ги предупреди САД: Исполнете ги своите обврски или ја обновуваме операцијата во Сирија

Турскиот министер за одбрана, Хилуси Акар изјави дека турската војска е подготвена да ја обнови операцијата „Извор на мир“ во...

Свет1 ден

Џонсон: Предлог законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Британскиот премиер Бори Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара...

Свет1 ден

Одложено конечното решавање на брегзит

Британските пратеници усвоиjа амандман со кој се бара одложување на гласањето за договорот за брегзит. За одлуката за пролонгирање на...

Топ1 ден

Во стан во Карпош пронајден мртов маж

Во стан на ул.„Вич“ во скопската населба Карпош, вчера утрото бил пронајден починат 54-годишнен маж, М.Ш., соопшти МВР. По наредба...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Очекувам да се договориме за избори, ако Заев не се премисли

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека очекува утре на лидерската средба да биде постигнат договор за предвремени парламентарни избори,...

Македонија1 ден

(Видео) Заев предлага предвремени избори што е можно побрзо

Премиерот Зоран Заев предлага одржување на предвремени парламентарни избори што е можно побрзо. Во своето прво обраќање откако Европската Унија...

Досие