Контакт

Свет

(Видео) „Заспа додека цел свет го гледаше“ – Трамп го исмеa Бајден што задремал на самитот

Објавено пред

Поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, го исмеа актуелниот претседател Џо Бајден (78) затоа што во понеделникот кратко задремал пред неговиот говор на самитот за климатските промени во Глазгов.

dobivaj vesti na viber

„Дури и Бајден не можеше да поднесе да слуша за измамата со глобалното затоплување, седмата најголема измама во Америка“, се пошегувал Трамп кога ги видел фотографиите на кои Бајден задремал.

„Го следат измамите што ги направи на претседателските избори во 2020 година, Русија и Украина. Бајден отиде во Европа велејќи дека глобалното затоплување му е приоритет, а потоа заспа, додека целиот свет го гледаше, на самата конференција. Некој што навистина верува во некоја тема нема да заспие“, додаде Трамп.

Медиумите потсетуваат дека Бајден беше снимен како седи со скрстени раце и постепено заспива додека се бори да ги држи очите отворени. На видеото, објавено од новинар на „Вашингтон пост“, како што анализираат, се гледа како 78-годишниот Бајден дреме по што му приоѓа помошник, кој го буди. Бајден потоа ги отвори очите, ги спушти рацете, а потоа му аплаудира на говорникот што ја заврши својата презентација.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Проблем на летот Сплит-Рим: Авионот полетал, па веднаш се вратил, меѓу патниците бил и министерот

Објавено пред

Авионот на хрватската компанија „Кроација ерлајнс“ на релација Сплит-Рим со 158 патници синоќа беше вратен на пистата веднаш по полетувањето, пренесуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Меѓу патниците бил и министерот за внатрешни работи Давор Божиновиќ.

Патниците се симнати, а летот доцнел околу три часа поради сомневање за технички дефект, објавија хрватските медиуми.

„Не е прв пат да се случуваат технички неисправности во авионите“, изјави Божиновиќ за ТВ Нова.

Божиновиќ денеска во Рим има средба со својот италијански колега, а тема на нивниот разговор е миграцијата која ја оцени како „тема број еден“.

Прикажи повеќе...

Свет

Патрушев: Земјите од НАТО се страна во конфликтот во Украина

Објавено пред

Секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев, смета дека земјите од НАТО се страна во конфликтот во Украина.

dobivaj vesti na viber

Земјите на НАТО ја направија Украина еден голем воен камп, не криејќи ја својата главна цел – да ја поразат Русија на бојното поле, а потоа да ја распарчат – рече Патрушев во интервју за руска „Газета“.

„ Тие (земјите од НАТО) испраќаат оружје и муниција на украинските војници, им обезбедуваат разузнавачки информации, вклучително и помош од сателити и значителен број беспилотни летала – рече Патрушев, пренесува РИА Новости.

Тој изјави дека инструктори и советници на НАТО ја обучуваат украинската армија, додека, како што рече, „платеници се борат како дел од неонацистичките баталјони“.

Патрушев рече и дека Соединетите Американски Држави одамна станале шампиони по бројот на започнати војни во различни делови на светот и нарушување на суверенитетот на другите земји.

Прикажи повеќе...

Европа

Сообраќаен колапс во Германија-Поради генералниот штрајк, возовите, автобусите и авионите не сообраќаат

Објавено пред

Генералниот еднодневен штрајк во транспортниот сектор во Германија, целосно го парализираше железничкиот, воздушниот и поморскиот сообраќај.

dobivaj vesti na viber

Штрајкуваат членовите на синдикатот на вработените во јавниот сектор „Верди“ и синдикатот на железничарите. Штрајкот го зафати целиот меѓуградски железнички сообраќај, речиси целиот градски сообраќај и повеќето аеродроми. Штрајкот го опфаќа и водениот сообраќај во Германија и автопатиштата.

Синдикатите бараат повисоки плати, особено изедначување на негативниот ефект на инфлацијата врз реалните плати. Синдикатот „Верди“ бара зголемување од 10,5 отсто за своите 2,5 милиони вработени.

И покрај штрајкот, нема затворање на тунелите на автопатиштата, пренесува германски „Билд“.

„Работата на тунелите на автопатиштата е загарантирана во понеделник. Синдикатот склучи договор за итни услуги со работодавачот „Autobahn GmbH“ во текот на викендот“, рече Пол Шмит, раководител на регионалниот оддел на синдикатот.

Аеродромот во Франкфурт е затворен.

Во текот на денот ширум Германија ќе се одржат повеќе од 50 протестни собири. Според синдикатот на железницата „ЕВГ“, повеќе од 30.000 вработени на околу 350 локации низ Германија штрајкувале во раните утрински часови.

„Германија стои во место бидејќи работодавците го отфрлаат договорот“, рече членот на колективниот одбор за договарање на „ЕВГ“, Кристијан Лорох.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

(Видео) Приведени 18 навивачи по инцидентите на натпреварот Вардар-Пелистер во Аеродром

Полицијата приведе 18 навивачи по инцидентите во салата „Јане Сандански“ каде имаше дерби во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар...

Свет46 минути

Нуклеарната актовка е секогаш кај Путин: во Европа расте загриженоста од оружјето на рускиот претседател

Најавата на Путин дека ќе распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија предизвика загриженост низ цела Европа. Оружјето што Путин го...

Европа1 час

(Видео) Шест девоjчиња загинаа во несреќа во Америка-Телата пронајдени покрај превртеното возило

Шест девојчиња загинаа, а други две лица се повредени во судир на меѓудржавниот пат во Тенеси. До превртеното возило биле...

Свет2 часа

Драматична сцена во авион во САД: Патник сам ја отворил вратата

Патник на американската авиокомпанија „Делта ерлајнс“ е уапсен откако сам ја отворил вратата од авионот и се спуштил на тобоганот...

Свет2 часа

Хаос на улиците во Израел: Демонстрантите се упатија кон резиденцијата на Нетанјаху

Претседателот на Израел Исак Херцог ја повика владејачката коалиција веднаш да се откаже од законот за реформи во правосудството, по...

Свет2 часа

Северна Кореја лансира нови ракети, американски носачи пристигнаа во Јужна Кореја

Северна Кореја утринава лансираше две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот полуостров,...

Домашен12 часа

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија14 часа

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт15 часа

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...

Свет18 часа

(Видео) Дрон камиказа падна во близина на Москва, се сомнева дека леталото било украинско

Во областа Тула во Русија, недалеку од поширокиот московски регион, се урнало и експлодирало беспилотно летало камиказа. „Две лица се...

Регион19 часа

Вучиќ: Предупредив дека доаѓа војна, не ми кажа Путин туку сам сфатив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за состојбите во светот. Тој вели дека Американците создаваат „нов блок во Европа, кој значително...

Македонија21 час

(Фотогалерија) Охрид, Водно, Градски парк, Кучково – викенд места за прошетка на сонце

Убав пролетен ден не е за седење дома. На вакво мислење се голем број наши сограѓани кои сончевото време го...

Македонија21 час

Заев вети, институциите исполнија, хотелот во Лагадин на чичко Никола е легален

По десетина поништени решенија на Општина Охрид и исто толку жалби од инвеститорот, две пресуди на Управен суд и нешто...

Македонија21 час

Дабиќ: Во МНР масовно се впумпуваат партиски кадри, па се унапредуваат со злоупотреба

На денешната панел дискусија на тема „Алармантните состојби во македонската дипломатија“ обраќање имаше амбасадорот и претседател на Македонски дипломатски синдикат...

Македонија1 ден

Спасовски: Лажните дојави за бомби се од група од Македонија и ќе одговараат за тероризам

Набргу група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата...

Свет1 ден

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот...

Македонија1 ден

Пратеник од ДУИ барал пари за да гласа уставни измени, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски знае дека ниту неговите пратеници нема да поддржат уставни измени и затоа е нервозен. Иста е состојбата и во...

Свет1 ден

Трамп: Јас сум жртва на лов на вештерки

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Тексас им порача на илјадници приврзаници дека е подложен на една по друга лажни...

Македонија1 ден

Македонските патарини лани собрале над 53 милиони евра

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 53.242.070 евра, соопшти Јавното претпријатие за државни патишта...

Македонија1 ден

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, велат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...