Контакт

РЕ-Топ Вести

(Видео) Прогласен за европски град на годината, а многумина не ни слушнале за него

Објавено пред

Холандскиот град, кој ја доби престижната титула европски град на годината, се наоѓа западно од Амстердам. Дел од стариот град има згради што датираат од средниот век. Речиси кружната улица Muurhuizen е позната како една од најубавите во целиот град, а туристите сакаат да шетаат по неа, да застануваат покрај продавниците и да јадат во еден од рестораните.

dobivaj vesti na viber

Како и главниот град на Холандија, и Амерсфорт има каналски систем, полн со мостови и порти, кои може да се истражат при патување со брод. А за љубителите на уметноста градот е дом на втората по големина колекција на слики на Ван Гог. Тоа е исто така родното место на уметникот Пиет Мондријан, а посетителите може да се упатат кон Мондријаанхуис, родното место и домот на сликарот.

Ако барате прекрасни глетки, градот ги има и тие. Кулата на Ливе Врува е сè што остана откако првобитната црква беше случајно крената во воздух. Висока е само 100 метри, но доколку се искачите, ќе бидете наградени со прекрасен поглед на градот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Забава

„Исусе! Што?!“ – Викторија Бекам ја вознемири прашањето дали е подготвена да стане баба

Објавено пред

Изгледа дека Викторија Бекам (49) се уште не e подготвена да стане баба. Таа се вознемири кога ја прашаа дали е подготвена за внуци на недамнешното интервју за подкастот на магазинот Vogue.

dobivaj vesti na viber

За време на интервјуто, Викторија одговори на многу прашања на водителката во врска со работата и семејството. Викторија сподели како таа и Дејвид бараат еден од нив да остане дома со Харпер.

Со оглед на тоа што има три возрасни сина, новинарката ја праша како Викторија се справува со тоа, дали им дава совети за нивниот емотивен живот, дизајнерката рече дека се грижи таа да е тука за нив и дека клучот е во комуникацијата. И тогаш точно во 7:10 часот се појави прашањето дали е подготвена да стане баба. што всушност покажа како Викторија се чувствува за тоа.

„Исусе! Што?! Мислам дека сè уште не се случува, освен ако не знаеш нешто што јас не знам, сè уште нема такво нешто“, рече таа.

Инаку, најстариот син на поранешната музичарка и дизајнерка и нејзиниот сопруг Дејвид Бекам, Бруклин, е во брак со актерката Никола Пелц (29) од април 2022 година. По венчавката тогаш 24-годишникот изјавил дека би сакал да стане татко и има десет деца со сопругата.

Прикажи повеќе...

РЕ-Топ Вести

(Видео) „Никогаш не се откажувај“ – патиките на Трамп веднаш беа распродадени

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја претстави новата линија на патики, еден ден откако њујоршкиот судија го казни со речиси 355 милиони долари на судење за граѓанска измама.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот претседател вчера претстави модел на патиката Трамп во продавницата Sneakercon во Филаделфија, а додека зборуваше пред присутните, на подиумот постави пар патики во златна боја, кои ги рекламираше на новата веб-страница за цена од 399 долари.
– Ова е нешто за што зборувам 12, 13 години и мислам дека ќе биде голем успех – рече Трамп, кој е се поблиску до републиканската претседателска номинација за овогодинешните избори и реваншот со актуелниот претседател Џо Бајден, јавува Си-Ен-Ен.

На веб-страницата на продавницата беше објавено дека до синоќа се распродадени сите патики од овој модел, вкупно 1.000 пара, колку што имало на залиха.

Прикажи повеќе...

Забава

Делови од автомобилот кои ретко се чистат, некои од нив се и повалкани од јавен тоалет

Објавено пред

Воланот е најзаразеното место во вашиот автомобил. Тој ги содржи бактериите што ги донеле вашите раце од каде и да ве однел денот.

dobivaj vesti na viber

Дури и ако внимателно ја исчистите внатрешноста на автомобилот со правосмукалка или ја однесете во автоперална, вашиот волан сигурно нема да биде избришан како што треба.

Кога CarRentals.com анкетираше 1.000 возачи во САД, одговорите покажаа дека 32 отсто од нив ја чистат внатрешноста на нивниот автомобил темелно само еднаш годишно. Покрај тоа, истражувањето покажа дека 12 отсто од луѓето никогаш не го направиле тоа.

Се наведува дека автомобил е дом на околу 700 различни видови бактерии, што е опасно ако сте некој што сака да јаде во автомобилот.

Во истата студија, CarRentals.com откри дека просечниот волан има 629 видови бактерии кои формираат колонија на квадратен сантиметар, повалкано од јавен тоалет (172 CFU), екран на мобилен телефон (100 CFU) и копче за лифт. (313 CFU).

Држачот за чаши не е далеку зад воланот во однос на нечистотија со просечни 506 CFU на квадратен сантиметар. Според CarRentals.com, безбедносниот појас е трет највалкан.

Патем, студија од 2014 година објавена во списанието „Biofouling“ покажа дека стафилокок е една од најчестите бактерии пронајдени во автомобилите.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс....

Македонија1 час

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од...

Македонија2 часа

(Видео) Џафери направи увид на патот Кичево-Дебар: Наместо за одбранбени работи ќе се користи за слободно движење на граѓаните

Патот Кичево – Дебар би требало да биде завршен до крајот на годинава, најави денес техничкиот премиер Талат Џафери, откако...

Свет4 часа

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Експлозии погодија руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни...

Свет7 часа

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет9 часа

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...

Македонија10 часа

По повод Светскиот ден на туристички водичи: Бесплатно разгледување на Скопје, Охрид и Битола

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници по повод Светскиот ден на туристички водичи денеска организира бесплатно разгледување на Град...

Македонија10 часа

РЦУК: Дел од Општина Карпош без струја

Без електрична енергија денеска од 9:00 до 13:30 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани околу пералната „Smartwash“ на крстосницата...

Македонија10 часа

Бојмацалиев: Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев преку соопштение од МВР информира дека иселеници, македонски граѓани кои живеат во...

Македонија11 часа

Времето денеска променливо облачно и врнежливо

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб локален дожд. Ќе дува умерен, а во источните делови...

Македонија1 ден

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија1 ден

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ1 ден

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија1 ден

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија1 ден

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија1 ден

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија1 ден

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија1 ден

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија1 ден

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија1 ден

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...