Контакт

Свет

Еден ден пред самоубиството германскиот министер барал помош од ЕУ поради коронавирусот

Објавено пред

Германија е во шок по смртта на министерот за финансии во покраината Хесен, Томас Шафер, кој во саботата си го одзеде животот.

Овој долгогодишен член на ЦДУ бил стабилна личност, одговорен и компетентен политичар кому му претстоел врв во кариерата. Премиерот на покраината Хесен, Вокер Бафер, го сметал за свој наследник, така што неговото самоубиство ги шокирало сите во јавноста, пренесуваат германските медиуми.

За тоа колку одговорно работел, сведочи и фактот што во петокот, еден ден пред неговата смрт, во Министерството за финансии во Хесен било подготвено соопштение за јавност, во кое Шафер ја повикува Европската комисија да донесе подобри мерки за спас на економијата во моменти на пандемија на коронавирусот. Ова соопштение им било испратено на медиумите во 10.59 часот во саботата, четириесет минути по пронаоѓањето на мртвото тело на Шафер.

„Франкфуртер Алгемајне цајтунг“ објави, повикувајќи се на полициски извори, дека Шафер оставил проштално писмо за кое нема повеќе детали.

Неговите најблиски соработници рекоа дека министерот изминатите недели бил под силен притисок поради економската криза, која е предизвикана од коронавирусот. Тој се грижел дали ќе може да одговори на предизвиците што се пред него и да не ги разочара граѓаните на Хесен, инаку една од најбогатите покраини во Германија, во која се наоѓа Франкфурт на Мајна, кој е финансиски центар на Германија.

Регион

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Објавено пред

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари Теохарис.

На списокот на земји се Германија, Хрватска, Данска, Норвешка, Кипар, Израел, Швајцарија, Јапонија, Малта, Бугарија, Кина, Австралија, Нов Зеланд, Северна Македонија, Албанија, Естонија, Латвија, Литванија, Либан, Унгарија, Јужна Кореја, Србија, Црна Гора, Романија, Словенија, Словачка, Чешка и Финска.

Посетителите ќе бидат тестирани за коронавирусот по случаен избор, рече министерот за туризам, а владата ќе го следи ширењето на вирусот. Списокот на земји ќе биде ажуриран во пресрет на јули, додаде Теохарис.

Земјата, која излезе од долготрајната криза со долгови кон крајот на 2018 година, во процесот на економско закрепнување во голема мера се потпира на туризмот, кој учествува со 20 проценти од БДП.

Националниот карантин, воведен во март, помогна Грција да го задржи бројот на инфицирани од Ковид-19 под 3.000, што е релативно мал број во однос на другите членки на ЕУ. Но, карантинот ги загрози деловните активности и туризмот.

Грција ја посетуваат околу 33 милиони туристи годишно, што на земјата и носи заработка од 19 милијарди евра.

Прикажи повеќе...

Свет

Мигрантите во Ла Манш се заканија дека ќе си ги фрлат децата во вода за да ги избркаат Французите

Објавено пред

Нелегалните мигранти што минуваат низ Ла Манш во мали чамци се закануваат дека ќе се удават себеси или своите деца за да ги вратат француските бродови, пренесува „Тајмс“.

Мигрантите од логорите заразени од коронавирус на францускиот брег го преминуваат англискиот канал во рекордни броеви, при што многумина навидум се придружувани во британските територијални води од француски бродови наместо да бидат пресретнати вратени назад.

Британската влада, која ѝ плати на француската влада милиони фунти за да ги запре мигрантите да ја користат Франција како отскочна штица за Велика Британија, ја бранеше оваа состојба – нападната од Најџел Фараж – со образложение дека француските власти според меѓународното право не можат да ги спречат мигрантите да побараат помош,  и дека британските власти, на сличен начин, не смеат да ги вартат чамците туку мора да ги придружуваат до Англија каде што тие ќе ги достават своите лажни барања за азил.

Јавноста е скептична во врска со овие објаснувања, со оглед на тоа што Австралијците со години спроведуваат успешна политика за враќање на мигрантските чамци, но новите извештаи откриваат дека Французите имаат нов изговор за да не пресретнуваат мигрантите бидејќи дел од нив се закануваат дека ќе се фрлат во вода или тие или нивните деца ако бродовите им се приближат.

„Кога француските патролни бродови се приближуваат до чамците, мигрантите се закануваат дека ќе скокнат или ќе ги фрлат своите деца во вода за да ги спречат властите да им помогнат. Французите немаат друг избор освен да се повлечат и да ги следат чамците додека не се доближат до брод на пограничнтеи сили на Велика Британија “, изјави во четвртокот Ричард Форд, дописник на „Тајмс“.

Јасно е дека мигрантите кои се однесуваат на овој начин вршат најразлични кривични дела според меѓународното право и домашните закони и на Велика Британија и на Франција, а сепак ниту една земја не дала никакви индикации дека ги апси нелегалните мигранти за вакви дела.

Исто така, останува нејасно зошто мигрантите не можеле сепак да бидат испратени назад во Франција по пристигнувањето на британска територија бидејќи меѓународните конвенции против таквите дејства не се правно обврзувачки.

Според „Телеграф“, британскиот секретар за внатрешни работи, Прити Пател,планира да донесе нови закони откако Велика Британија ќе ја напушти ЕУ за да може полесно да ги вратат мигрантите преку каналот во Франција.

Прикажи повеќе...

Свет

Британската полиција истражува трговија со луѓе и ропство меѓу романските берачи на овошје

Објавено пред

Полицијата во Кент уапси пет лица во врска со наводна трговија и експлоатација на романски берачи на овошје, пренесува „Кент онлајн“.

Детективи од Дирекцијата за сериозни злосторства во Кент и Есекс потврдија дека минатиот петок на имот во Чатам, во областа Медвеј, била спроведена рација, при што уапсени биле четворица мажи на возраст од 19 до 39 години и една жена на возраст од 41 година. Подоцна тие биле ослободени од притвор во очекување на дополнителни полициски истраги.

Неколку лица за кои се смета дека се жртви на ропство се однесени на безбедно.

Детективот Стејси Чепмен од тимот за современо ропство и трговија со луѓе изјави за регионалниот весник:

„Жртвите на современото ропство и трговијата со луѓе честопати се принудени да работат многу часови за многу малку пари, донесени во оваа земја со ветување за подобар живот, но принудени да издржуваат ужасни услови за живеење и закани со насилство или депортација ако се осмелат да ги предизвикаат одговорните“.

Во 2017 година Националната агенција за криминал (НЦА) предупреди дека модерното ропство во Велика Британија е во пораст и е многу поприсутно отколку што се сметаше претходно.

НЦА за порастот го обвини режимот на ЕУ за слобода на движење  според кој граѓаните на државите членки може да живеат и работат во која било друга земја членка, без минимални плати или визи. Директорот на НЦА, Вил Кер, во тоа време рече: „Онаму каде што можете слободно да се движите, ќе има банди што ќе бараат да се вклучат во тој процес“.

Се верува дека во целата земја има десетици илјади робови, принудени на проституција и на принудна работа. Иако се вели дека оваа појава ја има во сите области на Велика Британија, шефот на единицата против ропство во Скотланд Јард во 2017 година рече дека Лондон е глобалното жариште.

Минатата година се забележани неколку апсења и пресуди за трговија со луѓе и робство. Во јуни 2019 година тројца членови на романската банда за организиран криминал во Илфорд, Лондон, беа затворени за современо ропство.

Во јули Кралското обвинителство (ЦСП) изрече пресуди за, како што рече, најголемиот случај на модерно ропство за кое се верува дека е најголемо од ваков вид и во Европа, со најмалку 300 потенцијални жртви.

Осум трговци со луѓе со полско потекло добиле казни за намамување бездомници и наркомани од нивната матична земја во Бирмингем за да работат, вклучувајќи и берење кромид, за помалку од 10 фунти неделно. Криминалците исто така ја користеле социјалната помош од своите жртви, кои ги принудувале да спијат во супстандардно сместување.

Во октомври Елеонора Василева, Илија Михајлов и Маријан Василев беа осудени на затворски казни меѓу три и 11 години за трговија со жени од Бугарија, кои работеле како проститутки во нивните бордели во источен Лондон.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

(Видео) Пауновски: Угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија2 часа

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија2 часа

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија3 часа

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија3 часа

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија3 часа

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија4 часа

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија4 часа

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија4 часа

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет5 часа

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Свет6 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион7 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет7 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа8 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет8 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија8 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија21 час

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион22 часа

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Топ24 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија1 ден

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Досие