Контакт

Свет

ЕУ одлучува за воведување нови санкции против Русија

Објавено пред

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе одлучуваат за нови рестриктивни мерки против Русија, откако му беше изречена новата пресуда на рускиот опозиционер Алексеј Навални.
Неименувани дипломати невеле дека договорот за санкциите најверојатно ќе биде постигнат, поради што во следните недели ќе се работи на правната рамка за рестриктивните мерки, пренесува Радио Слободна Европа.

Шефот на австриската дипломатија Александер Шаленберг изјави за германскиот дневник „Велт“ дека верува дека големо мнозинство ќе ги поддржи санкциите.

Според некои медиуми, новите мерки можат да опфатат замрзнување на средства или забрана за патување.

Рускиот амбасадор во ЕУ, Владимир Чижов, предупреди дека Москва ќе биде подготвена да одговори доколку блокот донесе одлука за нови санкции, а рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров минатата недела изјави дека Русија е дури и подготвена да размисли за раскинување на односите со ЕУ.

На 20 февруари судот во Москва му нареди на Навални да плати казна од 850.000 рубли (околу 9.500 евра) за клевета на ветеран од Втората светска војна. Тој беше осуден затоа што 94-годишен ветеран и други луѓе, кои минатата година се појавиле во провладино видео, ги нарече „корумпирани марионети“, „луѓе без совест“ и „предавници“.

Навални ги отфрли обвинувањата за клевета и ги опиша како дел од напорите на владата да го понижи.

Свет

Циклон во Австралија остави илјадници домаќинства без електрична енергија

Објавено пред

Тропската бура Сероха на западниот брег на Австралија уништи голем број куќи, а илјадници домаќинства останаа без електрична енергија, соопштија денеска властите.

Оштетени се околу 70 проценти од куќите во крајбрежниот град Калбарија, од кои околу 30 проценти се значително оштетени, рече Дарин Клемс, комесар за службата за итни случаи во Западна Австралија.

Локалните власти потврдија дека се отворени три центри за евакуација.

„Ситуацијата во западна Австралија е сè уште многу сериозна“, рече австралискиот премиер Скот Морисон, повикувајќи се на планот за активирање на сојузната влада за итни случаи.

Тропската бура ослабе и нејзината слабост ќе продолжи и денес, сепак, властите предупредуваат на силен ветер и силен дожд кои претставуваат потенцијална опасност.

Прикажи повеќе...

Свет

Кандидат на мексиканските локални избори ја започна кампањата од мртовечки ковчег

Објавено пред

Карлос Мајорга, мексикански кандидат на локалните избори, ја започна својата политичка кампања пред неколку дена од отворен мртовечки ковчег, предупредувајќи на стапката на насилство во градот Хуарез, кој стана „град на мртвите“ поради комбинација на пандемијата и небрежноста на сегашните власти.

На предизборниот митинг, што се одржал на мостот меѓу мексиканскиот пограничен град Хуарез и Ел Пасо, Тексас, Мајорга пристигнал во мртовечки ковчег. Тој бил придружуван од неговите соработници облечени во заштитна медицинска опрема, носејќи букети цвеќе во рацете, со цел да привлече внимание на бројот на жртвите на коронавирусот, кој надминува 200.000.

„Одлучивме да ја започнеме нашата политичка кампања од ковчегот затоа што сакаме да им испратиме порака на политичарите дека луѓето умираат таму поради нивната рамнодушност“, рече Мајорга и додаде: „Истите политичари кои претходно молчеа поради високата стапка на организираниот криминал молчат и сега кога се соочени со хаотична ситуација поради ковидот“.

Градот Хуарез се наоѓа во северната држава Чивава на границата со САД, во округот во кој работи Мајорга и е еден од деловите на Мексико најпогодени од криминал.

Илјадници кандидати за пратеници, гувернери и градоначалници веќе ја започнаа кампањата за изборите што ќе се одржат во јуни. За сериозноста на ситуацијата за која предупредува Мајорга, покажува и фактот дека досега починале 16 кандидати во кампањата.

Прикажи повеќе...

Свет

Кинеската вакцина е 50,7 проценти ефикасна против бразилскиот сој на Ковид-19

Објавено пред

Вчера во Бразил од Ковид-19, починаа 1803 лица а големо истражување спроведено во таа земја покажа дека кинеската вакцина, која е главен избор во бразилската кампања за вакцинација, е 50,7 проценти ефикасна против новиот бразилски вид на коронавирусот.

Бразил, кој стана глобален епицентар на пандемијата на коронавирусот во последните неколку недели, забележа повеќе од 37.000 нови случаи, соопшти вчера Министерството за здравство.

Со повеќе од 353. 000 смртни случаи, најголемата латиноамериканска земја е втора по стапката на смртност од Ковид-19 во светот, по САД.

Ширењето на болеста неодамна влезе во најтешката фаза поради недостаток на државни мерки и несоодветна кампања за вакцинација.

Биомедицинскиот институт „Бутантан“ од Сао Паоло, кој ја тестираше и сега ја произведува вакцината „Коронавак“ од кинеската компанија „Синовак“, во неделата соопшти дека студија спроведена на 12.400 волонтери низ Бразил покажала дека вакцината е 50,7 проценти ефикасна во борбата против варијантата „П1“ и против помалку распространетиот вид познат како „П2“.

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој изрази сомнеж за вакцината и е критикуван за справување со пандемијата, првично изјави дека неговата влада нема да ја купи вакцината на „Синовак“. Оттогаш владата направи пресврт и се обиде да обезбеди залихи, со што кинеската вакцина е најраспространета во земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Поединци немаат чувство за вкус и мирис дури една година по заразата со коронавирусот

Три дена по позитивниот тест за коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија3 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија19 часа

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија21 час

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија22 часа

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија22 часа

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија22 часа

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет23 часа

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа1 ден

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија2 дена

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет2 дена

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ2 дена

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија2 дена

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет2 дена

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет2 дена

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија3 дена

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Досие