Контакт

Свет

Иран тврди дека тестирањето на ракетата не е порака за Трамп

Објавено пред

Иран во понеделникот објави дека неодамнешното пробно лансирање на ракета не била порака за новиот американски претседател Доналд Трамп, ниту дека со тоа сакале да го тестираат, бидејќи иранските функционери по низата негови мерки и изразени ставови „веќе добро се запознаени со него“.

dobivaj vesti na viber

Иран минатата седмица тестираше нова балистичка ракета поради што Вашингтон воведе дополнителни санкции против Техеран. Американскиот претседател Доналд Трамп напиша дека Иран „си игра со оган“.

Техеран во 2015 година постигна договор со шесте светски сили за ограничување на неговата нуклеарна програма а за возврат да се укинат децениските економски санкции против него. Меѓутоа, Трамп смета дека тоа бил погрешен чекор.

„Иранското ракетно тестирање не беше порака за новата американска влада. Немаме потреба да го тестираме Доналд Трамп, бидејќи последните денови ги слушнавме неговите ставови за различни прашања.. Добро го познаваме“, ја цитираше иранската новинска агенција Tasnim изјавата на портпаролот на министерството за надворешни работи, Бахрам Касеми.

Иран од нуклеарниот договор во 2015-та тестираше неколку видови балистички ракети, но последното лансирање беше првото откако мандатот го презема новиот американски претседател. Трамп, како и неговиот израелски партнер, во текот на кампањата се обврза дека ќе ја сопре и иранската ракетна програма.

Касеми смета дека американската влада „сé уште е во нестабилна фаза“, а дека коментарите на Трамп се „контрадикторни“. „Чекаме да видиме како американската влада ќе се однесува околу различните меѓународни прашања за да го процениме нивниот пристап“, истакнува портпаролот на иранската дипломатија.

Хамид Абуталеби, заменик на шефот на кабинетот на иранскиот претседател Хасан Роухани, во понеделникот на својот Twitter профил напиша дека американската администрација би требало да ги намалува тензиите во регионот наместо да го создава, како дека Вашингтон би требало „да го комуницира со Иран“, наместо да го предизвика.

Иран во саботата објави дека ќе издаде визи за членовите на американски тим во борење кој ќе се натпреварува во оваа земја, и оти со тоа се откажале од минатонеделната реципрочна забрана, донесена како одговор на американскиот претседателски указ за забрана за влез во САД на државјаните од седум претежно муслимански земји, меѓу кои и Иран.

И покрај размената на острите реплики меѓу Техеран и Вашингтон, американскиот министер за одбрана Џим Матис во саботата изјави дека не размислува за зајакнување на американското воено присуство на Блискиот исток, како одговор на „непримерното однесување“ на Иран.

На односите меѓу САД и Иран се осврна и Русија којшто во понеделникот порача дека не се согласува со ставот на Трамп дека Иран е „терористичка држава број еден“ во светот. Со тоа Москва одговори на изјавата на Трамп дадена во неделата во интервјуто за Fox News дека Иран „воопшто не ги почитува САД“.

„Не е тајна дека Москва и Вашингтон имаат дијаметрално спротивни ставови за многу меѓународни прашања: Но тоа не би требало да претставува пречка за создавање нормална комуникација и прагматични односи полезни за двете страни, за Русија и за САД“, истакна портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков,/

„Русија има пријателски односи со Иран, соработуваме во многу прашања, ги цениме нашите економски односи и се надеваме дека и натаму ќе ги развиваме“, заклучи Песков./крај/мф/сн

Свет

Конзервираната храна со поминат рок ги труе жителите на Газа

Објавено пред

Јадењето конзервирана храна со поминат рок во Појасот Газа поради големиот недостиг на храна предизвика труење кај Палестинците, објави во понеделникот Канцеларијата за медиуми на владата на Газа.

dobivaj vesti na viber

Канцеларијата наведува дека „луѓето јадат конзервирана храна со истечен рок на траење, што предизвикува голем број труења“.

„Гладот ​​и болестите се во пораст меѓу населението во Газа, особено на децата“, се додава во соопштението.

Канцеларијата го обвини Израел дека спроведува систематска политика на гладување и спречување на жителите на Газа да добијат медицински третман.

Исто така, се додава дека цел на израелските сили биле општинските екипи, кои се обидувале да ги обноват бунарите за вода во регионот.

„Израелската армија директно гаѓаше и тимови за цивилна заштита намерно онеспособувајќи ги“, се наведува во соопштението.

Поради војната и израелските ограничувања, кои го прекршуваат меѓународното право, Палестинците во Појасот Газа, особено во северните области, се соочуваат со екстремен недостиг на храна, вода и лекови, што доведува до гладување.

Мартин Грифитс, потсекретарот за хуманитарни прашања на Обединетите нации, на 12 јуни предвиде дека половина од населението на Појасот Газа ќе се соочи со смрт и глад до средината на јули доколку не се укине блокадата со хуманитарната помош.

Прекршувајќи ја резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се бара итен прекин на огнот, Израел се соочи со меѓународна осуда поради неговата континуирана брутална офанзива врз Појасот Газа, почната по нападот на палестинската група на отпорот Хамас на 7 октомври минатата година.

Оттогаш повеќе од 37.500 Палестинци се убиени во Појасот Газа, повеќето жени и деца, а околу 86.000 се ранети, според локалните здравствени власти.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата, чија последна одлука беше да им се нареди на израелските власти веднаш да ја прекинат воената операција во јужниот град Рафа.

Прикажи повеќе...

Свет

Сестрата на кралот Чарлс итно примена во болница

Објавено пред

Британската принцеза Ана добила лесни повреди и потрес на мозокот по инцидентот во нејзиниот имот во Геткомб парк минатата ноќ и моментно е во болница, соопшти Бакингемската палата.

dobivaj vesti na viber

„Принцезата Ана претрпе полесни повреди и потрес на мозокот по инцидентот во Геткомб парк вчеравечер. Нејзиното кралско височество останува во болницата ‘Саутмед’ во Бристол како мерка на претпазливост за набљудување и се очекува целосно и брзо закрепнување“, соопшти палатата.

Во соопштението се наведува дека кралот Чарлс е информиран за повредите на сестра си.

„Целото кралско семејство е со принцезата и се надеваат на нејзино брзо закрепнување“, заклучи Бакингемската палата.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху доби предупредување од комисијата што го истражува купувањето подморници од страна на владата

Објавено пред

Израелската комисија, која спроведе истрага за сомневањата дека имало злоупотреби при владината набавка на подморници и ракетни бродови од Германија, денеска упати предупредување до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека ја искористил својата позиција за да ја одобри набавката, без да ја следи пропишанота постапка.

dobivaj vesti na viber

Комисијата го информира Нетанјаху дека врз основа на собраните докази досега утврдила дека тој ја искористил својата позиција како премиер помеѓу 2009 и 2016 година за да добие зелено светло за купување, без да следи соодветна процедура, објави „Ројтерс“.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека набавката на подморници од Германија е клучно прашање за безбедноста на Израел со цел да се одбрани од Иран, кој, како што наведе, се обидува да ја уништи еврејската држава.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Таравари почна со разрешување на клиниките: „Очекувам за два месецa повеќе да нема економски директори“

Новиот министер за здравство, Арбен Таравари, најави дека почнува со разрешување на економските директори на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, на...

Македонија2 часа

Закани за животот упатени кон судии пријавил претседателот на Уставниот суд во МВР

Претседателот на Уставниот суд, Дарко Костадиновски, денеска поднесе пријава до Министерството за внатрешни работи за упатени закани за животот и...

Македонија3 часа

Игор Филков ја презеде функцијата министер за правда, ветува враќање на довербата на граѓаните во правосудниот систем

Игор Филков ја презеде функцијата министер за правда. Министерот најави дека во својот мандат ќе преземе реформи во сферата на...

Македонија4 часа

(Видео) Примопредавање во Владата: Мицкоски ја презеде премиерската функција

Во Владата на Република Северна Македонија, досегашниот претседател на Владата, Талат Џафери, му ја предаде премиерската функција на новоизбраниот претседател...

Македонија4 часа

Герапетритис: Флагрантно кршење на договорот од Преспа од страна на раководството на Северна Македонија

Одлуката на државното и политичкото раководство на Северна Македонија да не се користи „уставното име на земјата во јавниот дискурс...

Свет5 часа

Борел: Путин се подготвува за долга војна, конфликтот на Блискиот Исток може да се прошири

Шефот на европската дипломатија, Жосеп Борел, истакна дека рускиот претседател Владимир Путин се подготвува за долга војна и предупреди на...

Свет6 часа

Бројот на загинати за време на годинешниот аџилак се зголеми на повеќе од 1.300

Бројот на починати за време на годинешниот аџилак во Мека се зголеми на 1.301, изјави денеска министерот за здравство на...

Македонија6 часа

Левицата: Уапсени моќници со дрога блиски до Максим и ЗНАМ во Охрид

Во текот на минатата недела, во акција на Охридската полиција, со поголема количина дрога беа уапсени три лица, кои се...

Свет6 часа

Најмалку 15 полицајци и неколку цивили убиени во кординарани терористички напади во Русија

Во терористичките напади во Дербент и Махачкала, во јужната руска република Дагестан, загинаа повеќе од 15 полицајци и неколку цивили,...

Свет6 часа

Екипажот на товарен брод во грчка сопственост полесно повреден од напад на Хути во Црвеното Море

Екипажот на товарен брод, кој пловел под знамето на Либерија и е во сопственост на Грција, полесно е повреден во...

Македонија6 часа

ЦУК: 2.699 повици на 112 во последното деноноќие, невреме во Тетовско и Скопско и 15 пожари на отворено, два сѐ уште активни

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 699 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Македонија7 часа

Голем број пријави за поплавени куќи и улици, прекини и во снабдувањето со струја: ЦУК за невремето во Тетово

Како последица на невремето што во попладневните часови го зафати Полошкиот реон проследено со силен дожд и град, на телефонскиот...

Македонија16 часа

Избрана новата Влада на чело со Христијан Мицкоски

Со 77 гласови „за“, 22 гласови „против“ и без воздржани беше изгласана новата Влада. Христијан Мицкоски е 13-ти премиер, а...

Македонија16 часа

Мицкоски: Ќе ја кажам срамната придавка, во моментов сум немоќен

Луѓето што ме знаат, тие знаат дека мојот збор планина тежи. Ќе правам се додека сум жив неправдата да ја...

Македонија18 часа

(Видео) Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Дел од оградата заедно со рекламно пано од железничкиот мост во Автокоманда паднале врз две возила во движење, во екот...

Свет18 часа

Напаѓачи упаднаа во црква и синагога во Русија, убија полицајци, му го пресекоа грлото на попот

Вооружени напаѓачи отвориле оган врз синагога, православна црква и полициска станица во рускиот регион Дагестан, а неколку луѓе биле убиени,...

Македонија19 часа

(Видео) Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Ограда од мост падна кај Автокоманда, колони возила останаа заглавени. Ваква е сликата по невремето што попладнево го зафати Скопје....

Македонија20 часа

Почина 8-месечно бебе на пат од Прилеп кон Скопје, тежело само три килограми

Осуммесечно бебе починало за време на транспорт со возило на Итната медицинска помош од Прилеп до Клиниките во Скопје. Бебето...

Македонија21 час

ЕВН ќе ја гасне струјата во Тетово поради опасноста од струен удар по силното невреме

ЕВН ќе ја исклучува струјата улица по улица и населба по населба во Тетово поради опасноста од струен удар по...

Македонија23 часа

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: паднал од кровот на викендичката на Осогово и загинал

Полицијата објави детали за несреќата во која вчера животот го загуби пратеникот од редовите на СДСМ, Миле Андонов. Според информациите,...