Контакт

Свет

Мелбурн повторно воведува кaрантин

Објавено пред

Вториот најнаселен град во Австралија воведе петдневен карантин, соопштија денеска властите, забранувајќи им на гледачите да присуствуваат на тенискиот турнир Австралија опен.

Во новото жариште поврзано со хотел за карантин во Мелбурн, главниот град на државата Викторија, вчера се откриeни 13 случаи.

Премиерот на Викторија, Даниел Ендрус, објави затворање на сојузната држава, нарекувајќи го процесот „кратко, остро сузбивање на ширењето на вирусот“, забранувајќи јавни собири, свадби и верски собири.

„Нема да има публика на спортски настани во земјата“, рече Ендрус.

Австралија опен трае до 21 февруари. Публиката веќе беше ограничена на 50 проценти од вообичаениот капацитет.

Минатата година Викторија имаше еден од најдолгите и најстроги карантини во светот.

Европа

ОБСЕ: Клучно е да се зајакне лидерската улога на жените

Објавено пред

Улогата на жените лидери, посебно во градењето на мирот и спречувањето на конфликтите, е клучна во постигнување на целите за просперитетни и мирни општества и гаранција за зајакнување на нашите демократии, изјавија официјални претставници на ОБСЕ по повод 8 Март, Меѓународниот ден на жената.

Тие укажаа на потребата да се засилат напорите и да се зголемат ресурсите за зајакнување на женското лидерство.

Исто така ја подвлекоа клучната улога на жените во обезбедувањето на закрепнување по пандемијата на Ковид-19.

„Економското зајакнување на жените и девојките е од суштинско значење за нивно значајно вклучување и еднакво учество во процесите за донесување одлуки, вклучително и во решавањето на конфликтите и градењето мир. Промовирањето на женското лидерство е важен аспект кога сакаме да го зголемиме целосното и ефективно учество на жените во процесите на донесување одлуки. ОБСЕ мора да игра важна улога во напорите за зајакнување на женското лидерство во општествата“, рече претседавајќи со ОБСЕ, шведската министерка за надворешни работи, Ан Линде.

Генералната секретарка на ОБСЕ, Хелга Шмид, истакна дека подеднакво учество на жените во справувањето со пандемија е поважно од  кога било.

„Ние мора да дадеме приоритет на напорите за унапредување на женското лидерство, преку професионално обучување и менторство, преку поддршка на женските мрежи за градење мир и преку обезбедување на родово чувствително работно опкружување“, посочи Шмид.

Официјални лица на ОБСЕ подвлекоа дека родовата еднаквост е предуслов за инклузивен мир, одржлив економски развој и демократско управување.

Прикажи повеќе...

Свет

Нов Зеланд ќе користи само вакцини од „Фајзер“ за имунизација на населението

Објавено пред

Нов Зеланд ќе користи само вакцини од „Фајзер“ за да го имунизира своето население против коронавирусот, откажувајќи се од претходните планови за употреба на четири различни вакцини, изјави денеска премиерката Џасинда Ардерн.

Објавувајќи ја стратегијата, премиерката  изјави дека одлуката е донесена врз основа на ефективноста на вакцината на „Фајзер“

Таа рече дека ќе биде полесно и „пофер“ за сите Новозеланѓани да имаат пристап до истата вакцина.

Сепак, стратегијата за борба против короната може да биде забавена со доцнењето во добивањето одобренија за вакцини. Досега, медицинските регулатори на Нов Зеланд ја одобрија само вакцината на „Фајзер“ и разгледуваат уште две вакцини.

Ардерн рече дека Нов Зеланд набавил 10 милиони дози вакцина од „Фајзер“, што е доволно за да се вакцинираат пет милиони жители со потребните две дози. Таа рече дека повеќето вакцини треба да пристигнат во Нов Зеланд во втората половина на годината.

Досега, само неколку илјади луѓе се вакцинирани во Нов Зеланд. Земјата го запре ширењето на вирусот во заедницата и имунизацијата не се смета за итна како во многу други земји.

Прикажи повеќе...

Европа

Периодот меѓу двете вакцини е посебно опасен, предупредуваат виролозите

Објавено пред

Главниот виролог на Универзитетската клиника во Хајделберг, Ханс-Георг Кројслих, предупредува на опасноста од нови мутации на коронавирусот, особено во периодот помеѓу приемот на двете дози на вакцината.

„Би било загрижувачки ако во следните недели многу луѓе, по првата вакцина, имаат нецелосна заштита, а во исто време има бројни инфекции. Тоа би било идеален простор за нови видови кои би можеле да го заобиколат дејството на вакцината“, изјавил Кројслих за весникот „Рајн Некар цајтунг“.

Тој истакнал дека, со делумен имунитет, може да се создадат отпорни варијанти на вирусот.

„Ако се заразат голем број луѓе, кои сè уште немаат целосен имунитет, тогаш се зголемува веројатноста за нови мутации“, смета вирологот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет48 минути

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Македонија52 минути

Комисијата предлoжи воведување полициски час во Македонија од 22 навечер до 5 часот наутро

Министерстeрот за здравство, Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска до Главниот координативен кризен штаб предложи воведување...

Регион1 час

Словенија ги отвора кафулињата, рестораните и средните училишта во пробен период од седум дена

Од денес, кафулињата и рестораните во два региона, во Посавје и на југоисток од Словенија, ќе можат да работат нормално...

Европа2 часа

ЕУ очекува двојно повеќе вакцини од април

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, истакна дека Унијата очекува двојно да се зголеми снабдувањето со вакцини од...

Забава3 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија3 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет15 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет18 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија19 часа

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија19 часа

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија19 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа20 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет20 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија21 час

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија21 час

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија22 часа

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа22 часа

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет1 ден

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија1 ден

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Досие