Контакт

Свет

Научници на СЗО: Истрагата за потеклото на коронавирусот треба да се прошири надвор од Кина

Објавено пред

Научниците кои се обидуваат да го утврдат потеклото на вирусот кој предизвикува Ковид-19 велат дека има сè повеќе докази што укажуваат дека истрагата треба да се прошири надвор од Кина.

По првиот потврден случај на Ковид-19 во кинескиот град Вухан во декември 2019 година, истражувачите кои се обидоа да откријат како и од каде потекнува вирусот, што предизвикува потенцијално смртоносно заболување, се фокусираа на Кина.

Најблискиот познат роднина на патогенот, има 96 проценти идентичен геном, а станува збор за уште една форма на коронавирус, која беше откриена на почетокот на 2020 година во јужната кинеска провинција Јунан.

Сепак, неколку неодамнешни студии откриле неколку вируси кои се слични на САРС-КоВ-2 како оној од Јунан, но појужно, во Камбоџа и Тајланд, пишува „Гласот на Америка“.

Виролозите од неодамнешната мисија во Вухан, испратени од Светската здравствена организација да го испитаат потеклото на Ковид-19, исто така веруваат дека во следната фаза на истражување, Југоисточна Азија треба да се додаде во областа на интерес.

Нивниот совет е да се следат лилјаците. Некои видови на овие летечки цицачи се добро познати резервоари на семејството на коронавируси и водечки кандидати како извор на САРС-КоВ-2.

Научниците веќе идентификуваа повеќе од 100 форми на коровирус поврзани со САРС низ Кина, вели Питер Дажак, еден од виролозите вклучени во мисијата во Кина.

„Сепак, ние не направивме доволно истражување во Мјанмар, Лаос и Виетнам за да можеме да кажеме дека во тие земји ги нема уште повеќе“, рече Дажак за Гласот на Америка.

„Значи, постои можност вирусот да потекнува од провинцијата Јунан, но мојата најдобра проценка е дека треба да ги испитаме Мјанмар, Лаос, Виетнам и уште појужно – целиот регион на Југоисточна Азија како потенцијално жариште“.

Кина одби да даде оригинални податоци за најраните ковид-пациенти. Дури и без тоа, додава Дажак, кинеските научници и делегацијата на СЗО се согласија дека патот по кој САРС-КоВ-2 најверојатно стигнал до луѓето е од лилјаците преку некој вид одгледувано диво животно, кое служело како пренесувач.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Објавен „нон-пејперот“ што го потресе регионот: Предлози за нови граници на Балканот

Објавено пред

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави „нон-пејперот“, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија.

Документот, кој крена прашина во регионот во последните денови, зборува за идеи за распарчување на Босна и Херцеговина, припојување на Република Српска кон Србија и обединување на Косово со Албанија, а се шпекулира дека словенечкиот претседател Јанез Јанша го испратил „нон-пејперот“ до Брисел.

Никој официјално не потврди дека претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, добил документ со таква содржина од Словенија. Но, неофицијален дипломатски документ што предвидува распад на Босна и Херцеговина, припојување на Република Српска кон Србија и обединување на Косово со Албанија, всушност постои, пишува „Нецензурирано“.

Според информациите на словенечкиот портал, документот под наслов „Западен Балкан – патот напред“ бил примен од кабинетот на Шарл Мишел во февруари.

Кој го напишал не може официјално да се знае. Според словенечките новинари, тоа сигурно не било напишано во словенечкото Министерство за надворешни работи.

Според некои информации, дел од неговата содржина може да биде напишана во Будимпешта. Меѓутоа, во дипломатските кругови во Брисел, тој се нарекува „словенечки“ документ, бидејќи кабинетот на Јанша наводно учествувал во испраќањето на разни адреси.

Прикажи повеќе...

Европа

Чавушоглу: Турција не зазема страна во конфликтот меѓу Русија и Украина

Објавено пред

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави дека Анкара не се определува за ниту една страна во конфликтот меѓу Украина и Русија.

За време на викендот, по состанокот со украинскиот претседател Володимир Зеленски, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повика на крај на „загрижувачките“ настани во источна Украина, во областа Донбас.

После тоа, министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, рече дека Турција и другите земји не треба да поттикнуваат „воинствени чувства“ во Украина, јави Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Свет

Фаучи: Сите вакцини одобрени во САД се безбедни

Објавено пред

Водечкиот американски експерт за заразни болести Ентони Фаучи потврди дека вакцините против Ковид-19 одобрени во САД се безбедни.

Неговата изјава доаѓа откако регулаторите на САД ја запреа испораката на вакцини на компанијата „Џонсон и Џонсон“ поради извештаите дека тие можат да доведат до формирање на тромб.

Директорката на американските центри за контрола и превенција на болести, Рошел Валенски, ги повика Американците да ги искористат своите закажани термини за вакцинација со препаратот на „Модерна“, додека американската влада работи на обезбедување други одобрени вакцини за да се надомести паузата во испорачувањето на вакцините на „Џонсон и Џонсон“, пренесува „Ројтерс“.

„Веруваме дека со податоци и факти, ќе ја зајакнеме довербата на јавноста во владата и ќе ја зголемиме довербата на Американците во вакцините“, рече координаторот на Белата куќа Џеф Зинц на прес-конференција.

Федералните здравствени агенции на САД во вторникот препорачаа да се запре употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“ против Ковид-19 барем неколку дена, откако шест жени на возраст под 50 години добија згрутчување на крвта по приемот на вакцината.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион52 минути

Борисов ја достави оставката пред Националното Собрание

Бугарскиот премиер Бојко Борисов утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министри,...

Европа1 час

Две години од пожарот во Нотр Дам – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата Нотр Дам во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет1 час

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени откако избувнал пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија3 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку сајтот „vakcinacija.mk”, или преку матичните...

Македонија14 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион15 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија17 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија19 часа

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија20 часа

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија20 часа

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија21 час

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија23 часа

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија24 часа

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион24 часа

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа1 ден

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ1 ден

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Македонија1 ден

Драги Рашковски поднесе оставка

Драги Рашковски, утрово, на својот „Фејсбук“ објави дека поднесува оставка од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при...

Европа1 ден

Познато е до кога ќе се користат ковид-пасошите

Ковид-пасошите ќе се користат сè додека Светската здравствена организација (СЗО) не објави крај на пандемијата на Ковид-19, а авиокомпаниите ќе...

Македонија2 дена

Со законски измени ќе се регулираат цените во приватните болници за лекување болни од Ковид-19

Владата на денешната седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за...

Македонија2 дена

Отворени термини за закажување вакцинација на граѓани од 73 и 74 години

Министерството за здравство соопшти дека во А1 СЦ „Борис Трајковски“во Скопје, има дополнителни слободни термини за вакцинација на возрасни групи...

Досие