Контакт

Свет

Оваа Нова година во Франција запалени помалку автомобили

Објавено пред

Стотици празни, паркирани автомобили беа запалени во Франција на новогодишната ноќ, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жерал Дарманен.

Бројот на запалени автомобили за време на оваа новогодишна ноќ – 874, сепак е Помал во однос на новогодишната ноќ во 2019 година, кога беа запалени 1.316 возила, наведе францускиот министер на Твитер, пренесе АП.

„ Помалиот број запалени автомобили се должи на масовното присуство на полицијата на улиците на француските градови и ограничувањето на јавните собири во моментот кога се шири инфекцијата предизвикана од новиот сој на коронавирусот, омикрон“, рече тој.

Податоци за тоа колку автомобили биле запалени во 2020 година не се достапни поради карантинот што беше воведен низ целата земја за време на пандемијата.

Во Франција, како и во другите земји, автомобилите се палат во текот на годината поради многу причини. Тие се запалени од банди кои ги кријат трагите на нивните злосторства и луѓе кои бараат лажно осигурување, наведува „Асошиејтед прес“.

Меѓутоа, на новогодишната ноќ, практиката на палење автомобили датира од 1990-тите, од регионот Стразбур во источна Франција, а ја започнале млади луѓе кои претежно живеат во сиромашните делови на градот, додава американската агенција.

Автомобили беа запалени и од млади луѓе за време на протестите поради станбените проекти што ја зафатија Франција во есента 2005 година. Полицијата тогаш изброила 8.810 запалени возила за помалку од три недели.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Бајден ќе го објави името на првата Афроамериканка во Врховниот суд

Објавено пред

Претседателот на САД, Џозеф Бајден, најави дека планира до крајот на февруари да го назначи наследникот на либералниот судија на Врховниот суд, Стивен Бриер, кој најави дека се пензионира и повтори дека ќе биде првиот африкански Американски судија во највисокиот суд во земјата.

„Ова е емотивен ден за мене. Денеска сум овде за да ја изразам мојата благодарност во име на нацијата на судијата Стивен Бриер за неговата извонредна кариера во јавната служба“, рече Бајден,пренесе Гласот на Америка.

„Имам намера да ја објавам мојата одлука (за кандидатот за судија на Врховниот суд) до крајот на февруари. Тоа ќе биде првата Афроамериканка некогаш номинирана за Врховниот суд. Тоа требаше да се направи одамна, рече Бајден.

Прикажи повеќе...

Европа

Утре е петтиот обид за избор на нов претседател во Италија

Објавено пред

Италијанскиот парламент утре ппетти обид ќе се обиде да избере нов претседател.

Премиерот Марио Драги сѐ уште е кандидат за претседател, но неговите изгледи се избледени оваа недела бидејќи многу пратеници не се подготвени да го поддржат стравувајќи дека каква било промена во владата може да предизвика предвремени избори, објави „Ројтерс“.

Матео Салвини, лидер на десничарската Лига, им рече на новинарите дека пред гласањето в петок, ќе им предложи на партиите на левиот центар неколку непартиски фигури што имаат углед и на домашно и на меѓународно ниво.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Медведев: Ангела Меркел беше конструктивен партнер за Москва

Објавено пред

Бидејќи германска канцеларка Ангела Меркел не беше лесен партнер за Москва, таа беше конструктивен партнер и партнер што има разбирање, изјави денеска заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, во интервју за руските медиуми.

„Според мое мислење, таа беше за нас и за мене лично, но и за претседателот и за другите наши колеги што работеа со неа, сигурен сум дека не беше лесна, но конструктивна и на многу начини апсолутно партнер кој имаше разбирање“, рече тој, пренесе ТАС С.

Не ѝ беше лесно бидејќи често имаше став што многу се разликуваше од нашиот, особено по 2014 година“, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија за поранешната германска канцеларка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет6 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија7 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ10 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа10 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија11 час

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа12 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа13 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија1 ден

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија1 ден

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија1 ден

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија1 ден

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ1 ден

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Досие