Контакт

Свет

(Од минута на минута) Драмата во Тајланд заврши со среќен крај, спасени сите деца и тренерот

Објавено пред

Акцијата за спасување на младите тајландски фудбалери и нивниот тренер од поплавената пештера на северот на земјата заврши со среќен крај. Денеска беа извлечени последните четири деца и нивниот тренер. Спасувачката мисија траеше три дена.

16:35 Излегоа и спасувачите и лекарот

Последните тројца тајландски спасувачи, како и австралискиот доктор, Ричард Харис, кој е и експерт во нуркање, излегоа од пештерата, со што успешно е завршена тродневната и екстремно тешка спасувачка операција.

15: 30 Момчињата пристигнуваат на лекарски прегледи

Додека волонтерите слават, момчињата и тренерот кои беа извлечени во последната фаза од акцијата, полека пристигнуваат во болница на прегледи.

15: 24 ч – Англискиот фудбалски великан, „Манчестер Јунајтед“ ги повика младите фудбалери годинава да дојдат на нивниот стадион.

– Ни олесна кога слушнавме дека 12-те фудбалери и нивниот тренер кои беа заробени во пештера во Тајланд сега се наоѓаат на безбедно. Би ни било чест да ја поздравиме екипата на фудбалскиот клуб „Диви свињи“ и нивните спасувачи во престојната сезона, објави клубот.

15: 11 ч – Честитки од светските лидери по успешната мисија

Претседателот на САД, Доналд Трамп, германската канцеларка Ангела Меркел и британската премиерка Тереза Меј се меѓу долгата листа на светски лидери кои упатија честитки по успешната спасувачка мисија на 12-те момчиња и нивниот тренер, кои од 23. јуни беа заглавени во пештера во Тајланд.

14:43 ч – Се делат бесплатни јаболка за новинарите

14:28 ч –  Ракоплескање и славење пред пештерата во Тајланд

Со ракоплескање и овации собраните пред пештерата во Тајланд го прославија крајот на успешната мисија за спасување на 12-те момчиња и нивниот тренер кои од 23 јуни беа заглавени во пештерата во Тајланд.

Тројца нуркачи и лекарот се уште се во пештерата

Тајландската морнарица потврди дека во пештерата по спасувањето на 12-те деца и нивниот тренер и понатаму се наоѓаат тројца нуркачи и лекарот кој се грижеше за младите фудбалери во текот на претходните денови.


14: 00 – Сите 12 деца и нивниот тренер спасени од пештерата во Тајланд

Сите 12 деца се извлечени од пештерата во Тајланд, објавија светските медиуми. Според информациите на „Ројтерс“, последен бил извлечен нивниот тренер.

13:43 „Ал Џезира“: Последното дете и тренерот го поминаа најтешкиот дел од патот

На спасувачката акција и се наѕира крајот. Репортерот на „Ал Џезира“ јавува дека последното момче и тренерот стигнале до пештерата број три, што значи дека го минале најтешкиот дел од патот. „Ал Џезира“ очекува наскоро да се појави вест дека и тие се безбедно извлечени од пештерата.

13:29 ч – Деветтото момче на пат кон болницата

Деветтото од момчињата кои беа извлечени од пештерата, најпрво било прегледано во теренската болница во близина на пештерата, а потоа со амбулантно возило е префрлено до хеликоптер кој ќе го однесе во најголемата регионална болница, каде во моментов се наоѓаат и другите момчиња.

13:07 Преимиерот на Тајланд: Децата не биле дрогирани, дадени им се лекови против анксиозност за да го издржат патот низ пештерата

Премиерот на Тајланд, Прајут Чан-оча изјави дека на момчињата им биле дадени лекови против анксиозност за да ја издржат мисијата, пренесе „Гардијан“, споеделувајќи пост на социјалната мрежа „Твитер“.

Претходно, во јавноста се појавија шпекулации дека децата биле дрогирани. Премиерот вели дека не се работи за дрога, туку за лек што ќе ги намали стресот и паниката.

13:00 ч Единаесеттото момче извлечено од пештерата било најмалото во групата

Тајландската телевизија пренесе дека претпоследното, единаесетто момче кое беше извлечено од пештерата е 11-годишниот Чанин Вибунрунгруенг. Тој е најмалиот меѓу неговите пријатели од јуниорскиот фудбалски тим, кои беа заглавени во пештерата од 23 јуни. Засега, нема официјална потврда за оваа информација.

12:40 ч: Спасено единаесеттото момче од пештерата, остана уште едно и тренерот

Спасено е единаесеттото момче од пештерата во Тајланд, потврди „Гардијан“. Тоа значи дека во пештерата останаа заробени само уште едно од децата и нивниот тренер.

Претходно денеска, светските медиуми јавија за спасувањето на две деца.

11: 53 ч: Спасено и десеттото момче

Репортерот на Ројтерс јави дека е спасено и десетто момче од пештерата во Тајланд. Веста ја потврди и „Гардијан“. Сведокот кој разговарал со новинарите на агенцијата „Ројтерс“, раскажал дека видел како спасувачкиот тим извадил две лица, на носилки, надвор од пештерата.

11:30 ч:  Ројтерс: Извлечено деветтото момче

Агенцијата „Ројтерс“ и „Си-Ен-Ен“ пишуваат дека од пештерата било извлечено деветтото момче.

11: 30: Премиерот на Тајланд се фотографираше со роднините на децата

Премиерот на Тајланд, Прајут Чан-оча се фотографираше со роднините на момчињата кои се заглавени во пештерата.

11:26 Холивуд подготвува филм за спасувачката акција, продуцентите пристигнаа во Тајланд

Мајкл Скот и Адам Смит пристигнаа на Тајланд, каде во тек е спасувачката акција на децата кои со недели беа заглавени во пештера.

Би-Би-Си пренесе дека продуцентите веќе разговараат за можен филмски проект. Тие очекуваат дека на местото на настанот ќе пристигнат и други продукции, па велат дека мора да бидат брзи.

11:09 – Се подготвува храна за спасувачите

11.03 ч Итната помош е на пат

Возило на итната помош само што се оддалечи од влезот во пештерата. Нема потврда дали е извлечено деветтото момче, пишува „Гардијан“.

10.50 ч – Пораки за тренерот на социјалните мрежи – некои го осудуваат, други го бранат

Акапол Чантавонг, 25-годишниот фудбалски тренер, кој ги поведе 12-те момчиња во пештерата, за некои е главниот виновник за оваа несреќа, меѓутоа на социјалните мрежи многумина од Тајланд и другите делови од светот застанаа во негова одбрана.

Тие му даваат заслуга за тоа што момчињата се добро и по 15 дена поминати во пештерата.

„Со 25 години овој тренер и самиот сè уште е дете. Очигледно е дека бил голема инспирација за момчињата чиј морал не падна и покрај сè она низ што поминаа. Голема почит за тренерот“, напиша еден од корисниците на социјалната мрежа.

10.43 ч – Дождот ја отежнува акцијата

Дождот паѓаше во текот на целата вечер поради што се стравува дека одредени делови од пештерата се наполнети со вода.

9.55 ч – Илон Маск ја донесе подморницата – „Би можела да послужи во иднина“

Just got back from Cave 3

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Американскиот претприемач Илон Маск преку социјалната мрежа „Твитер“ соопшти дека се наоѓа на Тајланд со прототипот на мини подморницата, која, ако не сега, би можела да послужи во иднина.

„Само што се вратив од пештерата Три. Мини подморницата е подготвена доколку има потреба. Направена е од ракетни делови и е наречена „Дива свиња“ по името на фудбалскиот клуб за кој тренираат децата. Ја оставам во случај да биде од корист во иднина“, напиша Маск, кој објави и видеоснимка од симулацијата на движењето на подморницата низ пештерата.

Претходно, шефот на спасувачката мисија ја одби помошта на американскиот претприемач.

9.51 ч – Момчињата не смее никој да ги гушка и допира додека се во болница

По спасувањето, момчињата мора да подлежат на прегледи пред да се прегрнат со своите семејства.

„Нема прегратки и допири сè додека не се направи крвна слика која ќе покаже дали децата имаат некоја инфекција или не. Особено неопходно е да се испита дали добиле бактерии, кои може да се пренесат преку земја или вода. Постои ризик децата да добијат треска и инфекција на белите дробови“, изјави тајландскиот службеник за здравство, пренесе „Гардијан“.

9.38 ч Спасените момчиња се добро, две од нив имаат проблем со белите дробови

Осумте момчиња што беа спасени од пештерата на Тајланд се во добра ментална и физичка здравствена состојба, соопштија владини претставници. Тие биле подложени на медицински прегледи и две момчиња се лекувани поради проблеми со белите дробови. Според информациите, момчињата ќе бидат набљудувани во болница наредните седум дена.

epa

9.33 ч – Ни недостига домот, велат децата извлечени од пештерата на Тајланд

Осумте момчиња што беа спасени од пештерата на северот на Тајланд меѓу првите нешта што ги кажаа во болницата беше дека им недостига нивниот дом.

„Ни недостига домот“, рекоа момчињата, кои истакнаа дека се среќни, пренесе Би-би-си.

8.40 ч – Родителите ги виделе спасените деца

Секретарот на Министерството за здравство на Тајланд, Џедсад Чокдумронгсук, изјави дека родителите ги виделе децата низ заштитното стакло бидејќи сè уште се на прегледи за да се утврди дали некое од нив има инфекции.

„Децата се фудбалери, имаат силен имунитет. Сите се весели и среќни што ќе излезат, но секако мора да ги провери доктор“, рече секретарот додавајќи дека во болница ќе останат и до седум дена.

8.10 ч – Шефот на спасувачката мисија ја отфрли помошта на Илон Маск

Шефот на спасувачката мисија ја одби помошта на американскиот милионер, Илон Маск, кој пред неколку дена дизајнира мала подморница, со чија помош децата би тебало да се спасат лесно и бргу.

„Иако неговата технологија е добра, тоа не е добро за оваа мисија“, рече Наронгсак Осатанакорн, кој моментно ја координира мисијата.

7.20 ч – Деветнаесет члена на спасувачката екипа влегоа во пештерата

Шефот на спасувачката мисија изјави дека 19 члена на спасувачкиот тим влегле во пештерата.

Тој изрази надеж дека дека денешната спасувачка акција ќе помине бргу. Истовремено, објавено е дека резултатите од медицинските прегледи на досега извлечените момчиња ќе бидат познати за 24 до 48 часа.

7.19 ч – Почна третата фаза од спасувачката акција

Почна третата фаза од операцијата за спасување на четирите момчиња и нивниот тренер од пештерата на северот на Тајланд. Официјалните лица наведоа дека сите ќе бидат извлечени во текот на денот.

Што се случуваше вчера?

15.12 ч – Не се знае кој сè е извлечен од пештерата

Член на семејствата на момчињата за Си-ен-ен изјави дека родителите не знаат кое од момчињата е извлечено од пештерата, а кои се останати внатре. Нивните имиња не се објавуваат од почит кон семејствата на децата што сè уште не се спасени.

14.40 ч – Поддршка од целиот свет

Приказната за спасување на момчињата од поплавената пештера ја следат медиумите од целиот свет. Поддршка за заробените момчиња стигнува од сите страни. Една таква порака е забележана и на лондонското метро.

14.31 ч – Амбулантните возила ги носат шестото и седмото момче

Две амбулатни возила се видени како се оддалечуваат од влезот на пештерата Туам Луанг. Како што пишува „Гардијан“, најверојатно во нив се шестото и седмото момче, кои веднаш се пренесени во болница.

14.19 ч – Потрагата е прекината

Четири момчиња и тренерот, што останаа во пештерата, ќе бидат извлечени во текот на утрешниот ден.

Вчера во осумчасовна спасувачка акција беа извлечени првите четири деца. Денеска беа извлечени уште четири. Властите соопштија дека паузите се прават со цел да се контролира намаленото ниво на кислород во пештерата.

 

Претходно беше објавено дека во рамките на денешната спасувачка акција е извлечено едно момче, а набргу потоа стигна и веста за шестиот извлечен млад фудбалер. Сега, според неофицијалните информации што ги обелодени Си-ен-ен, од поплавената пештера извлечени се уште две деца.

Агенцијата АП информира дека тајландските спасувачки служби се таинствени и не соопштуваат детали за тоа како се одвива спасувачката операција. Оттаму не прецизирале кој бил во амбулантното возило кое претходно денеска беше видено како го напушта теренот околу пештерата.

Спасувачите на децата од Тајланд во текот на операцијата премостуваат неверојатни пречки

Спасувачите што вршат евакуација на младите фудбалери заробени во пештерата на Тајланд се соочуваат со големи предизвици – тесни и мрачни тунели низ кои мора да се пробијат само за да дојдат до момчињата заробени внатре. Враќањето назад е уште потешко бидејќи со нив носат неискусни нуркачи на возраст од 11 до 16 години.

Ова видео најдобро покажува колку е опасно и комплицирано минувањето низ тесните пештерски предели.

Дванаесет деца на возраст од 11 до 16 години, членови на јуниорски фудбалски тим, заедно со нивниот тренер, беа заглавени во пештерата од 23 јуни. Врз основа на денешните објави може да се заклучи дека во моментот заробени остануваат уште четири деца заедно со 25-годишниот тренер. Децата спасени денеска се пренесени во болницата во Чијанг Рај, каде што се наоѓаат и нивните пријатели и соиграчи од фудбалскиот тим, кои беа извлечени во текот на вчерашниот ден.

12.25 ч – Тајландската државна телевизија објави видео од хеликоптер и од амбулантно возило за кои се верува дека го транспортирале петтото спасено дете.

12.10 чИзвлечено уште едно дете од пештерата на Тајланд, тврдат очевидци

Си-ен-ен објави дека е извлечено уште едно, петто дете, од пештерата на Тајланд. Телевизијата објави дека член на спасувачкиот тим рекол дека едно момче било видено на носилка пред влезот на пештерата во 16.27 часот по локално време. Оваа информација не е потврдена.

10.50 ч – Уште едно момче ќе биде извлечено за четири часа

Нуркачите влегоа во пештерата, а се очекува следното момче да го извлечат за четири часа. Запрашан за тоа кои момчиња ќе бидат извлечени најпрвин, предводникот на акцијата соопштил дека првин се извлекуваат тие што се најподготвени за тоа.

10.10 ч – „Условите за спасување се исти како вчера… Спасувачкиот тим е ист како вчера со некои измени“, рече водачот на спасувачите, Наронгсак Осатанакорн. Тој додаде дека нивото на водата во пештерата не е загрижувачко и дека вчерашните врнежи од дожд не влијаеле на нивото на водата внатре во пештерата.

9.30 ч – (Видео) Милијардерот Маск на Тајланд испрати мини подморница за спасување

Претприемачот од технолошката индустрија и милијардер, Илон Маск, тестира детска подморница за која тврди дека може да послужи за спасување на момчињата заробени во поплавената пештера на Тајланд.

 

9 ч – Осум момчиња и нивниот тренер по фудбал сè уште се заглавени во пештерата на Тајланд. Во спасувачката мисија, која траеше осум часа, вчера беа спасени четири деца. Репортерот на „Гардијан“ јавува дека денеска има многу малку официјални информации и засега не се знае кога ќе продолжи операцијата.

Сомбун Сомпингаи (38), татко на едно од спасените деца, изјавил за „Ројтерс“ дека спасувачите вчера им рекле дека најсилните деца ќе бидат први извлечени. „Не ни беше кажано кое дете прво ќе биде извлечено… Не можеме да ги посетиме децата во болница затоа што треба да бидат под мониторинг 48 часа“, рекол тој.

Што се случуваше завчера?

19.20 ч – Сe израдував кога го слушнав неговото име, вели мајката на едно од момчињата од пештерата

Мајката на Монгкол Бунпијам, едно од четирите момчиња што беа ослободени од пештерата на Тајланд, вели дека е пресреќна што нејзиниот 14-годишен син најпосле ја здогледал светлината на денот. Таа, како и поголем дел од родителите, ја минала ноќта пред пештерата чекајќи ја радосната вест, пишува „Гардијан“.

„Само го слушнав неговото име, Монгкол, и многу се израдував. Не знам што да му кажам. Чекајте првин да го видам“, раскажува мајката на момчето.

17.02 ч – Почна да врне силен дожд

Репортерот на „Гардијан“ од Тајланд, Џејкоб Голдберг, рече дека неколку минути по прес-конференцијата на спасувачкиот тим, почнало да врне силен дожд.

15.55 ч – Спасувачката акција ќе продолжи утре

На прес-конференцијата, гувернерот на провинцијата Чијанг Рај, Наронгсак Осатанакорн, истакна дека спасувачката акција ќе продолжи утре. Тој истакна дека здравјето на децата е добро и денешната акција ја оцени како успешна. Потврди дека досега се извлечени четири момчиња. Според неговите зборови, акцијата ќе продолжи за 10 до 12 часа.

RKS@kchelvi575

I know this rescue ops is going to be intense as hell but I dint expect it to be this scary 😥. These guys deserve Medal of Honour 🏅

15.45 ч – Момчињата се хоспитализирани

Четирите момчиња што беа извлечени набргу беа однесени во болница и се наоѓаат на прегледи. Како што пренесуваат локалните медиуми, здравствената состојба на едно од момчињата внимателно се набљудува.

15.39 ч – Се огласи и Трамп

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на „Твитер“ напиша дека САД одблиску соработуваат со тајландската влада во акцијата за спасување на момчињата од пештерата.

Donald J. Trump

@realDonaldTrump

The U.S. is working very closely with the Government of Thailand to help get all of the children out of the cave and to safety. Very brave and talented people!

15.16 ч – Тајландските „фоки“: Спасени се четири момчиња

Елитната тајландска единица „Фоки“ објави на „Фејсбук“ дека четири момчиња се извлечени од пештерата во која беа заробени 15 дена. Тие се пренесени во болница во Чијанг Раи.

15.03 ч – Семејство се моли за спасување на своето дете

Семејството на 14-годишниот Нутавута Такумсонха се моли за негово спасување и безбедно враќање. Тие најавуваат дека кога ќе се врати, ќе го прослават тоа како негов втор роденден. Неговата баба Ванкаев Пакхума вели дека ѝ олеснило оти децата се пронајдени, но и понатаму е многу загрижена за нивната судбина.

View image on TwitterView image on Twitter

Parthiban@itsparthiban

The family of 14-year-old Nuttawut Takumsonh r praying 4 their boy’s safe return, & say they first thing they’ll do when he’s out is throw a birthday party 4 him. His grandmother has been praying at a shrine in their home, waiting for him to come back safely.

14.55 ч „Ројтерс“: Шест деца се извлечени од пештерата

„Ројтерс“, повикувајќи се на неиуменуван член на медицинскиот тим, пренесе дека од пештерата излегле шест момчиња. Информацијата подоцна беше демантирана.

14.20 ч – Прв од пештерата е извлечен Адул

Детето што прво беше извлечено од пештерата се вика Адул, пресуваат тајландските медиуми.

14.06 ч – Две момчиња спасени од пештерата на Тајланд

Спасувачите извлекоа две момчиња од пештерата на Тајланд, јавија локалните медиуми. Ваквата информација ја потврдиле локалните власти за „Ројтерс“.

„Две деца се надвор. Тие се на пат кон болница“, рекол Тосатеп Бунтонг, шеф на институтот за здравје во Чијанг Раи и дел од спасувачкиот тим. Агенцијата „Франс прес“, пак, јави дека набргу се очекува да излезат уште четири момчиња. Тие моментно се наоѓаат во базата на нуркачите внатре во пештерата и се очекува пеш да го продолжат патот до излезот.

12.52 ч – Опасен пат до површината

Талјандската новинска агенција објави нов графички приказ на акцијата за спасување на кој јасно се гледа како децата ќе бидат извлечени на површината. Патот е тежок и опасен.

12.25 ч – Сè зависи од времето

Рафаел Ароуш, израелски нуркач што живее на Тајланд и кој е вклучен во акцијата за спасување, вели дека времето е јак фактор и дека е навистина страшно. Според неговите зборови, во пештерата има многу јаки водни струи, водата се влева од сите можни страни, а временските услови може да ја уништат целата акција.

– Брзината е многу, многу важна – вели тој.

12.02 ч – Првата група деца тргна кон излезот

Првата група момчиња тргна кон излезот, пишува „Гардијан“. Хеликоптерите, кои би требало да ги однесат до најблиската болница во регионот, оддалечена речиси 100 километри, стигнаа на самото место.

11.35 ч – Тренерот напиша порака со извинување

Тренерот што ги одведе децата во пештерата на родителите им испрати пишана порака со извинување.

– Драги родители, сите деца се добри, спасувачкиот тим внимава на нас. Ветувам дека ќе се грижам за сите деца. Им благодарам на сите што помагаат – напиша тој.

10.58 ч – Детали за спасувачката акција – децата ќе бидат влечени со јаже

Тајландската влада го објави планот за спасување на заробените деца во пештерата. Според него, двајца нуркачи ќе придружуваат по едно момче, а низ пештерата ќе ги влечат со јаже.

Кога ќе наидат на тесен премин, нуркачите ќе ги отстрануваат боците со кислород од грбот и ќе ги тркалаат низ премините.

10.30 ч – Почна акцијата за спасување на заробените деца во пештерата

Акцијата за спасување на 12-те деца и нивниот фудбалски тренер од пештерата на Тајланд почна околу 10 часот по локално време.

Спасувачите влегле во пештерата, а претходно на новинарските екипи и на другите присутни им било кажано да ја напуштат околината. Во близина на пештерата останале само спасувачите, лекарите и обезбедувањето. Пристигнати се неколку амбулантни возила и хеликоптери за децата бргу да бидат пренесени во болница.

Регион

Вулин ја критикуваше изјавата на Грабар-Китаровиќ за браќа по оружје со Албанците

Објавено пред

Српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, во врска со изјавата на хрватската претседателка, Колинда Грабар-Китаровиќ, дека Хрватите и Албанците се браќа по оружје, рече дека му е многу жал затоа што хрватската политика не може да се ослободи од длабокиот комплекс кој го чувствува кон Србите и Србија.

„Единствен критериум да бидете браќа со Хрватска е да сте учествувале во убивање Срби. Жал ми е што е така и што хрватската политика не е во состојба да пронајде друг начин да се поврзе со своето окружување и да пронајде друга вредност поради која некого би ги нарекла свои браќа“, рече Вулин, коментирајќи ја изјавата на Грабар-Китаровиќ.

Тој рече дека учествувањето во убивањето Срби не е нешто поради кое треба да се збратимите со некого.

Грабар-Китаровиќ во говор во текот на посетата на Тирана се осврна на, како што рече, трајното и неразделно пријателство меѓу Албанија и Хрватска и улогата на албанското малцинство во хрватското општество.

„Албанија ни беше пријател кога ни беше потребно. Буквално бевме браќа по оружје пред да влеземе заедно во НАТО во 2009 година. Многу Албанци ги жртвувале своите животи за Хрватска и верувајте ми дека Хрватска нема да го заборави тоа“, рече таа.

Реагирајќи на ваквата изјава, пак, српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека на Србија не ѝ се потребни браќа туку пријатели.

Прикажи повеќе...

Свет

Политичар од Пакистан се убил зашто не го поддржувале синовите

Објавено пред

Од

Самостојниот кандидат на изборите за парламентот во Пакистан, Мухамед Ахмед Мугал се убил поради тоа што неговите синови не се согласувале со политиката што тој ја застапувал, соопшти пакистанската полиција.

Еден од полицајците изјавил дека Мугал во домот наишол на отпор, бидејќи неговите синови ги поддржувале кандидатите од поранешната владејачка партија, Пакистанската муслиманска лига.

Според изборниот законик на Пакистан, изборите на кои Мугал се кандидирал ќе бидат одложени и предизборниот процес повторно ќе започне по 25 јули.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Ајова прогласена катастрофа поради торнадo

Објавено пред

Од

Гувернерот на американската држава, Ајова, Ким Рејнолдс, прогласи катастрофа во четири области погодени од торнадo.

Состојбата овозможува да се користат државните ресурси, за да се помогне во расчистување на штетите што настанаа кога торнадoто помина низ Ли, Маршал, Полк и Ван Бурен.

Националната метеоролошка служба соопшти дека најмалку едно деструктивно торнадо минало низ централна Ајова, со брзина на ветрот од 144 метри на час.

Во невремето се повредени 17 лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион5 часа

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ6 часа

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет6 часа

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија7 часа

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија8 часа

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија8 часа

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија19 часа

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија1 ден

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Македонија1 ден

Кој ќе биде амнестиран со можните измени на Кривичниот законик?

ВМРО-ДПМНЕ не преговара за амнестија, туку бара подобри законски решенија, вака опозициската партија реагира на објавите дека се обидуваат да...

Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ
Регион1 ден

Харадинај: Евентуална поделба на Косово би значело почеток на војна

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека евентуална поделба на Косово за него би претставувало почеток на војна. Харадинај го...

Gavril Bubevski SJO Gavril Bubevski SJO
Македонија1 ден

(Видео) СЈО му честиташе на судот за конфискацијата на целата сума од тендерот во пресудата за „Труст“

Обвинителот Гаврил Бубевски од специјалното јавно обвинителство по изрекувањето на пресудата за случајот „Труст“ рече дека е задоволен од пресудата,...

Тимјаник, Мила Царовска, дом Тимјаник, Мила Царовска, дом
Македонија1 ден

Отворен домот во Тимјаник, во него се сместени четири деца

Официјално почнува со работа новиот мал групен дом во Тимјаник, Неготинско. Од денеска тука ќе бидат сместени четири деца од...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија1 ден

(Видео) Сеад Кочан осуден на 6 години затвор, Авировиќ на три години

Бизнисменот Сеад Кочан е осуден на шест години затворска казна во предметот „Труст“ на СЈО, а Василије Авировиќ на три...

ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK
Македонија1 ден

Димовски до Груби: Седнете со Џафери и гласајте сами за ДИК

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, му порача на претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, дека Владата ставила европско...

Свет1 ден

Ако не успеат договорите, ќе бидам најголемиот непријател на Путин, порача Трамп

Американскиот претседател, Доналд Трамп, вети дека доколку не успеат неговите договори со рускиот претседател, ќе биде најголемиот непријател на Владимир...

Александар Македонски, мумија, Египет, Александрија Александар Македонски, мумија, Египет, Александрија
Вести1 ден

Отворен саркофагот во кој се веруваше дека се останките на Александар Македонски

Истражувачите го отворија саркофагот стар 2 000 години што беше пронајден во Египет и ги покрена шпекулациите во локалните и...

Мисури, САД, туристи, несреќа Мисури, САД, туристи, несреќа
Свет1 ден

(Видео) Единаесет мртви откако туристички брод се преврте во САД, нуркачите трагаат по исчезнати

Најмалку 11 лица загинаа во Мисури откако се превртел брод кој превезувал туристи по езеро, соопшти полицијата. Амфибиското возило Ride...

Македонија1 ден

Димитров во дводневна посета на Косово

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, од денеска се наоѓа во дводневна официјална посета на Косово. Покрај средбата со својот...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 400 амандмани за Изборниот законик

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 400 амандмани за Изборниот законик, односно за новиот модел на избор на ДИК, кој попладнево беше...

Досие