Контакт

Свет

Починa Леонид Кравчук, првиот претседател на Украина

Објавено пред

Почина првиот претседател на Украина. Леонид Макарович Кравчук, првиот претседател на постсоветска Украина, почина денеска на 88-годишна возраст, јавуваат локалните медиуми. Почина по долго и тешко боледување.

dobivaj vesti na viber

Кравчук беше еден од потписниците на договорот за Беловарската шума, со кој СССР се трансформираше во Заедница на независни држави.

Кравчук беше избран за претседател на Врховната рада на 23 јули 1990 година, а по неуспешниот пуч во август 1991 година во Москва, поднесе оставка од КПС и ја прогласи Украина за независна од Советскиот Сојуз.

Тој беше избран за прв претседател на независна Украина на претседателските избори во декември 1991 година.

За време на неговиот мандат, Кравчук ја сврте Украина кон Запад и беше еден од ретките лидери во светот кои ја исчистија својата земја од нуклеарно оружје, пренесуваат украинските медиуми. Како што наведуваат, Кравчук не успеал да се справи со корупцијата, што било причина за лошо спроведената приватизација на државниот имот.

Најголемиот неуспех за време на мандатот на Кравчук се смета колапсот на Црноморската пароброд компанија во Одеса, дотогаш најголемата трговска флота во светот, додава украинската агенција.

Поради колапсот на економијата и растечките тензии со Русија, украинските гласачи на претседателските избори во 1994 година го избраа Леонид Кучма, кој вети дека ќе се бори против корупцијата, ќе ја обнови економијата и ќе ја зголеми соработката со Русија.

По поразот на изборите, Кравчук ги здружи силите со неколку украински олигарси и со нив ја основа Социјалдемократската партија на Украина.

Регион

Ердоган: Мицотакис повеќе не постои за мене

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека грчкиот премиер Киријакос Мицотакис повеќе не постои за него бидејќи за време на неговата посета на САД се обидел да ја блокира продажбата на воените авиони Ф-16 на Турција.

dobivaj vesti na viber

„Се договоривме да не вклучуваме трети земји во нашиот спор. Сепак, тој ги посети САД минатата недела и ги предупреди во Конгресот да не ни даваат Ф-16“, рече Ердоган на прес-конференција по седницата на владата.

„Тој веќе не постои за мене. Никогаш повеќе нема да се согласам да се сретнам со него. Ќе продолжиме со чесните политичари“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Москва до Западот: Ако ги отвориме пристаништа, укинете ги санкциите

Објавено пред

Минатата недела ОН побараа од Русија да го отвори пристапот до украинските пристаништа на Црното Море – да дозволи извозот на жито да продолжи. Шефот на Светската програма за храна на ОН, Дејвид Бисли, сугерираше дека затворањето на пристаништата ја влошува кризата со храна.

dobivaj vesti na viber

Русија бара да се ревидираат санкциите наметнати на Москва во замена за отворање на пристаништето, наведува новинската агенција „Интерфакс“.

Украина, еден од најголемите светски производители на жито, ги користеше своите поморски пристаништа за најголемиот дел од својот извоз.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Експлозија во ресторан во Абу Даби, има загинати и повредени

Објавено пред

Две лица загинаа, а 120 се повредени во експлозија на плинска боца во ресторан во Абу Даби, објави полицијата на Твитер.

dobivaj vesti na viber

Во експлозијата беа оштетени и неколку продавници.

Екипите за цивилна одбрана го гаснат пожарот, јавува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...

Македонија6 часа

Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи

Најважно за двете влади е да имаат конструктивен дијалог и тој да продолжи. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков...

Свет7 часа

Италија развила план за мир во Украина, Москва го разгледува

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо. Првата цел е...

Македонија11 час

Регистрирани 151 новoзаразен од коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 20.5...

Топ12 часа

Кривична пријава за наставник од Струмица, кој на ученичка ѝ праќал пораки и ја допирал

Приведен наставник од Струмица за полов напад врз дете што не наполнило 14 години. Според информациите, 40-годишниот наставник ја допирал...

Европа13 часа

Зеленски во Давос: Ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот

Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна со толку...

Економија13 часа

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија13 часа

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа16 часа

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа17 часа

Светскиот економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет17 часа

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...

Свет17 часа

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Европа17 часа

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме 50-ина нови ракети „Сармат“

Русија планира да изгради и распореди 50-ина нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента,...

Европа17 часа

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата,...

Европа17 часа

Борел: Ги исцрпивме воените резерви поради војната во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, во неделата изјави дека војната во Украина тектонски го...

Свет1 ден

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија1 ден

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа1 ден

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа2 дена

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија2 дена

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...