Контакт

Свет

Разузнавањето на САД и во Сенатот тврди дека Русија стои зад хакерските напади

Објавено пред

Само челниците на руската влада можеле да дадат наредби за вмешување во американските избори, се наведува во пишаниот исказ на разузнавачката заедница на САД за сослушувањето во четвртокот во Сенатот, потпишано заеднички од директорот на националната разузнавачка заедница Џејмс Клепер, заменикот министер за одбрана за разузнавање Марсел Летр и челникот на Агенцијата за национална безбедност и Кибернетичката команда на вооружените сили, адмиралот Мајкл Роџерс.

„Оценуваме дека само највисоките руски функционери можеле да ја одобрат таквата неодамнешна кражба и објавување на податоците поврзани со американските избори“, се наведува во изјавата во која се додава и дека таквите мислења произлегуваат од „големината и важноста на објектите на нападот“.,

Оценуваат и дека „Русија користела информатички постапки и методи за да влијае врз јавното мислење во Европа и во Евроазија“.

Истиот ваков заклучок американските разузнавачки служби го соопштија и во октомври минатата година. Во Русија, ваквите тврдења на Вашингтон досега повеќепати беа отфрлени, потсетува Associated Press и додава дека податоците од извештајот веќе му бил предаден на претседателот Барак Обама,

Директорот на американската разузнавачка служба Џејмс Клапер, кој ги координира 19-те разузнавачки агенции на САД, оцени во усниот исказ дека Русија „јасно заземала поагресивен став на информатичкото подрачје објавувајќи ги собраните податоци и удирајќи на клучните инфраструктурни мрежи“, пренесува AFP.

Разузнавачките служби ги разоткриле руските активности кои одат до тоа да ја „поткопаат довербата на јавноста во институциите и довербата во информирањето, службите и установите“, додаде Клапер.

Најави дека извештајот на разузнавањето за хакерските напади „ќе биде дистрибуиран на почетокот од следната седмица“. Според Клапер, при дистрибуцијата на извештајот на американското разузнавање „ќе го посвети должното внимание на заштитата на изворите и методите“, односно извештајот намерно нема да биде целосен.

Потврдил дека Централната разузнавачка агенција (CIA), Федерално биро за истраги (FBI) и на Националната агенција за безбедност (NSA) учествувале во подготовката на целосниот извештај на американската разузнавачка служба за хакерските напади кој ја опфаќа и Кина. Истакна дека сите тие агенции го споделуваат мислењето за наводната вмешаност на Русија, не само во компјутерските упади, туку и во ширењето преку интернет на лажните информации.

Клапер, исто така, изјави дека оцената за наводните мотиви на ваквите активности на Русија ќе бидат содржани во наредниот извештај.

„Да, ние ќе укажеме на одредена мотивираност“, одговори додавајќи дека не сакал натаму да навлегува во содржината на извештајот до неговото објавување.

На дополнителното прашање за тоа „како да се обесхрабри Русија во вмешувањето“ во политичките процеси во САД, Клапер одговори дека за тоа ќе стане збор во друг извештај. Самиот извештај ќе даде одговор на прашањата во однос на странските мешања во изборните во САД во последните неколку изборни циклуси, поставени од претседателот на заминување Барак Обама, додаде првиот човек на американската разузнавачка заедница, пренесува ТАСС.

Клапер истовремено рече и дека Кина и натаму „успешно води“ активности во рамките на информатичката шпионажа против американските интереси, иако разузнавачките агенции и приватните експерти „забележале извесно намалување на кинеските активности“, рече.

САД жестоко реагираа на кинеските кибернетички упади и во 2014 година подигнаа судски тужби за наводни хакирања и стопанска шпионажа против пет кинески воени функционери. Кинескиот претседател Кси Џинпинг во текот на официјалната посета на Вашингтон во септември 2015 година се договори со Барак Обама за соработка меѓу двете земји во борбата против информатичките напади./крај/мф/сн

Европа

Терористoт од Виена имал намера да нападне црква

Објавено пред

Истрагата за терористичкиот напад од 2 ноември во Виена укажува на тоа дека терористот Кујтим Фејзулаи имал намера да нападне и католичка црква во центарот на градот.

Австрискиот министер за внатрешни работи, Карл Нехамер изјави дека очигледно терористот имал намера да ја нападне црквата, следејќи го примерот на нападот во Ница.

Сега е јасно која црква била мета, а во неа се одржувала молитва на младите вечерта кога е извршен нападот.

Виенскиот дневен весник „Кронен Цајтунг“ истакнува дека 17 деца избеганале смрт поради чиста среќа.

Терористот, Албанец со потекло од Македонија, се обидел да влезе во црквата каде што се молеле младите, но не успеал во тоа, бидејќи вратите на храмот биле заклучени.

Имено, црквата има систем што во одреден термин ги заклучува сите врати.

Само неколку секунди подоцна, Фејзулаи беше убиен пред црквата од специјалните единици на австриската полиција.

Портпаролот на виенската бискупија, Михаел Прилер, изјави дека младите верници ја избегнале смртта дејствувајќи свесно. Штом бил истрелан првиот куршум, тие ги исклучиле светлата во црквата и тивко се забарикадирале во неа.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Хонгконг запленети дијаманти со вредност од 700.000 евра

Објавено пред

Царината во Хонгконг заплени повеќе од 160 дијаманти во вредност од околу 700.000 евра.

Дијамантите се запленети од камион на новиот граничен премин со Шенџен, а ова е најголемата ваква заплена во последните три години.

Возачот на камионот се обидел да прошверцува 162 дијаманти во пластична кеса што ја скрил во џебот од панталоните за да ги избегне строгите ограничувања на увозот и даноците во континентална Кина, што се во износ меѓу 10 и 20 проценти од вредноста на скапоцените камења, пренесуваат тамошните медиуми.

33-годишниот возач е уапсен и му се заканува казна затвор од седум години и парична казна од околу 216.000 евра.

Дијамантите биле пронајдени за време на рутинска проверка, откако контролата на возилата на границата беше зајакната поради слични случаи на криумчарење претходно оваа година.

Прикажи повеќе...

Свет

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се оправиле од Ковид-19

Објавено пред

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш штом вакцината е достапна.

Долгогодишниот директор на Националниот институт за алергија и заразни болести изјави дека нема причина да се верува оти вакцината може да им наштети на оние кои веќе имале Ковид-19.

„Не мислам дека тоа треба да биде причина за загриженост“, рече Фаучи, охрабрувајќи ги Американците да се вакцинираат кога вакцината ќе е подготвена.

Двата производитела, „Фајзер“ и „Модерна“ ги завршија клиничките испитувања и тврдат дека нивните вакцини имаат ефикасност поголема од 90 проценти. „Фајзер“ поднесе барање за регистрација на својата вакцина, што би можело да биде одобрено од Администрацијата за храна и лекови (ФДА) веќе во првата половина на декември.

„Конечната одлука ќе зависи од проценката на ФДА… но мислам дека е многу веројатно дека нема да има ограничувања за вакцинирање на оние кои имаат докази дека веќе биле заразени“, рече Фаучи.

Научниците сè уште не се сигурни колку долго трае имунитетот на луѓето кои се опоравиле од инфекцијата, а исто така не е познато колку долго ќе трае заштитата по вакцинирањето.

Многу епидемиолози веруваат дека за коронавирус најверојатно ќе треба редовни годишни вакцинации, како што е вакцината против сезонски грип, но сè уште не е познато дали вакцината ќе биде ефективна и толку долго.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Во Хонгконг запленети дијаманти со вредност од 700.000 евра

Царината во Хонгконг заплени повеќе од 160 дијаманти во вредност од околу 700.000 евра. Дијамантите се запленети од камион на...

Свет2 часа

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се оправиле од Ковид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале,...

Македонија2 часа

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги...

Македонија14 часа

Регистрирани 1.093 новозаразени, починаа 28 лица

Денеска се регистрирани 1.093 нови случаи на Ковид 19. Оздравеле 819 пациенти, а починаа 28 лица. Министерството за здравство информира дека...

Свет14 часа

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на...

Македонија16 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во...

Македонија17 часа

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија19 часа

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија20 часа

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија21 час

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Економија24 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Македонија1 ден

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет1 ден

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет1 ден

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет1 ден

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет1 ден

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт1 ден

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет1 ден

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет1 ден

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет1 ден

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Досие