Контакт

Европа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Објавено пред

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата на Украина се пишуваше дека Путин е наводно тешко болен, а се споменуваше и дека користи т.н. допелгангери (двојници). Оваа информација повторно се најде во фокусот откога Путин го посети окупираниот украински град Мариупол.

dobivaj vesti na viber

Путин дојде во ненадејна посета на окупираните територии на Украина, што поттикна многу тврдења дека користи замена. Критичарите укажуваат на два дела од неговото тело за да ја докажат својата поента – ушите и брадата.

Петро Андриушченко, советник на градоначалникот на Мариупол, окупираниот украински град што Путин го посети, на „Телеграм“ напиша дека „Путин или еден од неговите двојници“ бил во ноќна посета на окупираниот регион – но, не самиот Путин.

Слични шпекулации стигнаа и од руска страна. За ова прашање зборуваше рускиот екстремист Игор Гиркин Стрелков.

„Кога ќе го видам наводниот Путин во толпата, веднаш знам дека гледам двојник, а никој не знае што вели тој двојник, веројатно зборува глупости“, рече Гиркин.

Корисниците на „Твитер“ шпекулираат дека ликот на Путин отишол во Украина фокусирајќи се и споредувајќи ги обликот на неговото уво и на брадата со фотографиите од 2006 и 2018 година.

Шефот на украинската разузнавачка служба, Кирило Буданов, минатата година за британски „Дејли мејл“ изјави дека рускиот претседател Владимир Путин користи двојници, кои биле подложени на пластична операција. Буданов во интервју за „Дејли мејл“ рече дека украинската влада е многу збунета од постојаните воени грешки на Русија за време на инвазијата и затоа многу луѓе се прашуваат дали Путин сè уште ги носи клучните одлуки.

Колку и да е лош, Путин не е идиот. Рускиот план не следи никаква логика. Големото прашање е дали вистинскиот Путин сè уште постои“, рече шефот на украинската разузнавачка служба тврдејќи дека неговите луѓе откриле двојници што се користеле за замена на Путин во посебни пригоди.

Засега не е познат точниот број на двојници што ги користел рускиот претседател. Според украинските медиуми, овие податоци се внимателно скриени и претставуваат државна тајна. Освен тоа, тешко дека целиот Кремљ знае за двојниците на Путин. Вакви информации имаат само доверливи луѓе околу Путин. Но, во медиумите сè почесто се споменува бројката од тројца двојници.

Буданов, кој е и генерал, вели дека употребата на двојници сега е вообичаена практика.

„Знаеме конкретно за три лица што постојано се појавуваат, но не знаеме точно колку ги има. „Сите направија пластична операција за да изгледаат исто“, вели информаторот.

Буданов смета дека промените се неизбежни во Москва и дека смената на Путин е во интерес на целиот цивилизиран свет. Руските државни медиуми го поврзуваат Буданов со тајни операции на Крим бидејќи тој е поранешен оперативец на специјалните сили, кој подоцна беше назначен за шеф на военото разузнавање.

Буданов и претходно изјави дека Путин користи двојници. Тој за „Њузвик“ изјави дека Путин користел двојници за време на јавните настапи за да ги скрие здравствените проблеми. Тој нагласува дека има специјалисти на украинската разузнавачка служба кои се обучуваат на оваа тема.

„На фотографијата, на пример, ушите се разликуваат. И тоа е како отпечаток од прстот, кај секој човек увото е единствено. Не може да се повтори“, објаснува Буданов.

Тој исто така тврди дека двојниците на Путин имаат разни навики, манири, одење, па дури и дека имаат разни висини.

Ова прашање е исто така тешко да се одговори. Како што пишуваат украинските медиуми, двојниците биле внимателно избрани за никој никогаш да не сфати дека се работи за лажна личност.

Европа

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Објавено пред

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било грешка.

dobivaj vesti na viber

„Признавањето на Косово беше грешка, како и едностраната поддршка на Западот за Приштина“, посочи тој.

Во интервју за „Косово онлајн“, Бистрон го оцени како непримерен обидот на косовскиот премиер Албин Курти да ги прикаже Србите како „вазали на Русија“, а Албанците како жртви, додавајќи дека неговиот „етноцентричен шовинизам“ не треба да се толерира во Европа.

„Тоа одговара на вообичаениот наратив во земјите во кои доминираат САД: секој што ќе се најде на патот на американските интереси веднаш се дискредитира како агент на Москва. Етноцентричниот шовинизам што го практикува Курти не треба да се толерира на европската политичка сцена, а камоли да биде поддржан од која било европска влада“, рече тој.

На прашањето како ќе ја оцени актуелната политичка ситуација на Балканот, тој рече дека неговата партија е крајно загрижена од ескалацијата на насилството.

„Тоа потсетува и на фактот дека и покрај масовното воено присуство на меѓународната заедница, конфликтите меѓу косовските Албанци и Србите не се решени во изминатите 24 години“ вели Бистрон.

На прашањето што ги советува Србите во Косово, тој одговара: „Советувам воздржаност во протестите и во исто време непопустливост во политичките барања. Тие се во право. НАТО бомбардирањето на Југославија беше неправда. Насилното отцепување на покраината Косово од територијата на Југославија беше неправда. Нешто создадено од неправда не може долго да трае. Останете доследни. Косово е Србија“ порача тој.

Прикажи повеќе...

Европа

Џамбаски: Македонските власти започнаа голема лобистичка офанзива во Европа, работат на штета на Бугарија

Објавено пред

Европратеникот Ангел Џамбаски ја обвини македонската Влада дека започнала голема лобистичка офанзива во Европа.

dobivaj vesti na viber

„Координиран напад организиран од властите во Скопје. Додека Европскиот парламент започнува со разгледување на извештајот за Северна Македонија, владата во Скопје започнува голема лобистичка офанзива во Европа. Нејзината крајна цел, се разбира, е Скопје да не направи никакви промени во односите со Бугарија и со тоа да игра со Брисел. Работи намерно против Бугарија, само на штета на Бугарија“ напиша Џамбаски на Фејсбук.

Тој потсети дека македонскиот премиер, Димитар Ковачевски жестоко ја нападнал Бугарија на самитот на Советот на Европа во Рејкјавик. Исто така и претседателот Пендаровски го потврди постоењето на „црни списоци“ за Бугарите да не се дозволуваат на територијата на Северна Македонија.

„Инаку, јас и мојот колега Андреј Ковачев од ЕПП сме на овие листи затоа што таму се бориме за правата на Бугарите.

Во Европскиот парламент се одржаа голем број средби на вицепремиерот на Северна Македонија, каде што тој си дозволи да се навикне на европските претставници, се сликаше со моите колеги од Комисијата за надворешни работи и на тој начин се обиде да им предложи што да направи во следните денови“ вели тој.

Иако извештајот не ги одразува целосно бугарските приговори за политиката на Скопје кон Бугарија, како што вели Џамбаски, има многу критични наоди кои ја обврзуваат Северна Македонија да преземе промени за да добие право за почеток на преговори за членство во Европската унија.

„Поради оваа причина, сите колеги кои беа вклучени во оваа манипулација и овој тотален обид за лобирање должат одговори.

Време е европските институции јасно да покажат дали ќе поддржат земја во која има забранети луѓе. Затоа што во Северна Македонија живеат граѓани кои се прогонувани, репресирани и тепани поради нивното потекло и храброста да се изразат слободно. Следува месец, во кој повторно ќе не тераат разни виножита и многу ќе се зборува за човекови права. Сепак, ќе биде огромен срам и тешко лицемерие ако бриселските власти замижуваат пред злосторствата на режимот во Скопје, како што ги затворија очите пред злосторствата на Кремљ“ напиша бугарскиот политичар.

Прикажи повеќе...

Европа

„Ја обединивме Европа за да го вратиме мирот“ порача претседателката на Молдавија на крајот од самитот

Објавено пред

Претседателката на Молдавија, Маја Санду изјави дека на самитот на европската политичка заедница во таа земја се покажале „сила и единство“ во време кога е загрозена стабилноста на Европа.

dobivaj vesti na viber

„Денес овде го собравме целиот континент за да ги потврдиме силните меѓусебни односи, да го вратиме мирот во Европа. Покажавме сила и единство кога стабилноста на нашиот континент е загрозена“, рече Санду на прес-конференција на крајот од самитот.

На заедничката конференција со премиерите на Чешка и Шпанија, Петер Фиал и Педро Санчез, Санду рече дека Молдавија „ќе биде загрозена доколку Украина не се брани храбро“ од руската инвазија и дека Кишињев ќе остане со таа земја“.

„Покажавме дека сме обединети против најголемата агресија од Втората светска војна“, додаде Санду.

Таа рече дека лидерите разговарале и за заеднички акции кои ќе ја направат Европа посилна и побезбедна.

„Вашето присуство овде е доказ дека Молдавија не е сама, дека заедно се бориме против хибридните закани и обидите за дестабилизација на Молдавија“, рече Санду.

Премиерот на Шпанија, каде што ќе се одржи следниот самит на 5 октомври, изјави дека денешниот состанок не се одржал случајно во Молдавија и дека земјата „може да смета на европското семејство“.

„Мора да дејствуваме заедно против војната на Путин. Денеска се фокусиравме на заедништвото, инфраструктурата, енергијата и безбедноста, а пред се на хибридните закани и нуклеарната безбедност“, рече Санчез.

Премиерот на Чешка, каде се одржа претходниот, прв самит на Европската политичка унија, изјави дека Молдавија „храбро се соочува со последиците од рускиот варварски напад“.

„Испраќаме силна порака за поддршка на Молдавија и Украина“, додаде тој.

Фијала, исто така, рече дека Европската политичка заедница се покажала како „релевантен и важен форум за сите европски земји“ и повтори дека единството било демонстрирано денеска.

Европската политичка заедница е неформален дипломатски форум создаден минатата година на иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон. Вториот самит се одржа денеска во молдавското село Булбоака, во близина на Кишињев, на 20 километри од границата со Украина. Главните теми на разговор беа безбедноста во контекст на војната во Украина, енергијата, климатските промени и поврзаноста.

Во разговор со новинарите пред средбата, речиси сите европски лидери се осврнаа на тензиите на северот на Косово и повикаа на деескалација и мир. На самитот присуствуваше и премиерот Ковачевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Обилни врнежи во Прилеп, патот Охрид-Свети Наум во целосен прекин поради одрон

Обилни врнежи од дожд попладнево го зафатија Прилеп, Охрид и југозападниот регион. Од Центарот за управување со кризи информираат дека...

Регион11 часа

ЕУ им се заканува на Србија и Косово: Ќе ве казниме ако се повтори насилството

Европската унија денеска се закани дека ќе воведе казнени мерки за Србија и Косово доколку не спречат повторување на насилството...

Свет12 часа

Лукашенко: Направивме само една грешка со Украина

Белорускиот претседател Александар Лукашенко рече дека „единствената грешка“ што ја направија Русија и Белорусија е „што не го решија прашањето...

Македонија15 часа

(Галерија) Мртви риби во езерцата во Градски парк

Поранешното место за уживање во Градски парк е оставено на милост и немилост на природата и несовесните граѓани. Минувачите се...

Топ17 часа

(Видео) Спречен шверц на дрога: 161 килограми висококвалитетен кокаин запленет на солунското пристаниште, во заедничка акција на македонската и грчката полиција

Вчера од страна на Единицата за недозволена трговија со дрога, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи...

Топ19 часа

Првични сознанија: Возачот на „шевролетот“ ја предизвикал сообраќајката во која загинаа неговите мајка, сопруга и ќерка

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Штип и увидни екипи на МВР извршија увид на автопатот Штип-Миладиновци, каде вчера...

Свет20 часа

Зеленски: Подготвени сме за контраофанзива

Украина е подготвена да ја започне долгоочекувана контраофанзива за враќање на територијата што е под руска окупација, изјави претседателот Володимир...

Регион20 часа

Пред точно еден месец дете (13) уби 9 ученици и училишен чувар во Белград: Како и зошто – никој не знае

Пред точно еден месец Србија ја погоди трагедија која засекогаш ја промени не само Србија туку и регионот. На 3...

Економија22 часа

(Видео) Бајден: Америка спречи економски колапс, Трамп: Попрво би дозволил банкрот

Американскиот претседател Џо Бајден го искористи својот прв говор во Овалната канцеларија на неговото претседателствување за да прогласи победа откако...

Македонија23 часа

Денеска е Задушница и Св. Константин и Елена, а утре е Духовден

Православните христијани денеска ги празнуваат Светиот цар Константин и Светата царица Елена и Задушница, а утре Педесетница – Слегување на...

Македонија23 часа

Денеска затворен за сообраќај патот Велес – Градско поради асфалтирање

Делницата Велес – Градско на регионалниот пат 1102 денеска ќе биде целосно затворена за сообраќај поради изведување градежни активности, односно...

Македонија23 часа

Времето денеска претпладне сончево, попладне со пороен дожд

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од пладне на повеќе места ќе биде нестабилно со...

Македонија1 ден

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: „Ќе го пречекаме како победник на правдата кога ќе се врати“

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на социјалните мрежи објави дека го посетил семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, за,...

Топ2 дена

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загинало и малолетно девојче

Меѓу загинатите во сообраќајната несреќа на автопатот Штип-Миладиновци што се случи денес, е и едно малолетно девојче. Како што објави...

Македонија2 дена

Ковачевски се сретна со американската амбасадорка: Важно е сите политички партии да го поддржат европскиот пат

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба амбасадорката на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер. Kaко што соопштија од...

Македонија2 дена

(Видео) Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица, предупредува Трипуновски

Олово, кадмиум и арсен, тешки метали штетни за човековото здравје се пронајдени во домат и крставица покажуваат новите извештаи на...

Топ2 дена

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Загина 56-годишен маж, кој со автомобилот излетал од патот кај селото Јосифово. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера...

Европа2 дена

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било...

Регион2 дена

Хрватска ги зема македонските работници: цели семејства одат на сезонска работа, платите од 750 евра за мијач на садови до 4.000 евра за главен готвач

Македонците се почесто заминуваат на работа во Хрватска. Се поголемата понуда за работа и повисоките плати, ги привлекуваат македонските граѓани...

Македонија2 дена

Шверцерите на убиената мигрантка Фатима добија по една година затвор, уште нема одговор дали полицаецот го испука куршумот

По една година затвор добија шверцерите на мигрантката Фатима, која беше убиена во Гевгелија по тепачката меѓу нив и полицијата,...