Контакт

Свет

Трамп најави почеток на преговорите за NAFTA

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во неделата дека наскоро ќе ги започне преговорите со челниците на Канада и на Мексико за Северноамериканскиот договор за слободна трговија (NAFTА).

dobivaj vesti na viber

„Ќе го започнеме преговорите врзани за NAFTА . Ќе тргнеме со преговорите за NAFTА., за имиграцијата и за безбедноста на границата“, изјави новиот американски претседател Доналд Трамп при полагањето на заклетвата на неговите советници во Белата куќа. .

Трамп во текот на претседателската кампања се обврза дека доколку победи повторно ќе преговара за договорот NAFTА за да се постигнат подобри услови за САД.

NAFTА, договорот кој е на сила од 1994 година, заедно со другите трговски договори стана цела на гневот на гласачите во централниот индустриски дел на САД, што Трамп го искористи на својот победнички пат кон Белата куќа.

Трговски експерти, универзитетски професори и владини службеници сметаа дека Канада и Мексико, исто така, ќе бараат концесии, како и дека NAFTА кој е систем без тарифи тешко ќе биде променет. Какво и да де постигнување договор во врска со тоа, ќе трае најмалку неколку годни, тврдат.

Трамп најави средби со канадскиот премиер Џастин Трудо и со мексиканскиот претседател Енрике Пена Нието, на коишто ќе разговара за оваа тема. Притоа го пофали мексиканскиот претседател кој во својата земја се соочува со ниска популарност поради корупцијата во врвовите на власта и растот на инфлацијата.

„Претседателот навистина беше одличен. Мислам дека ќе постигнеме многу добар резултат за Мексико, за САД, и за сите кои се во тоа вклучени“, смета новиот американски претседател.

Критичарите на Нието сметаат дека тој нема јасен план за спротиставување на повиците од страна на Трамп за ограничување на слободната трговија и депортирањето на илегалните имигранти, коишто главно доаѓаат од Мексико.

Откако победи на 8-ми ноември, Трамп најавуваше и се закануваше дека ќе воведе давачки за компаниите кои ќе го преселат своето производство во Мексико, на што во негова насока веќе одговорија некои од големите американски концерни. Инсистира, исто така, и на градење ѕид на американско –мексиканската граница за сопирање на илегалната имиграција за која тврди дека исто така ги намалува работните места за Американците, а покрај тоа тврди дека трошокот за тоа ќе го плати Мексико./крај/мф/сн

Свет

Стопирани сите летови на „Алјаска ерлајнс“ во САД

Објавено пред

Американската федерална управа за авијација (ФАА) денеска издаде препорака за стопирање на летовите на „Алјаска ерлајнс“, пишува „Ројтерс“.

dobivaj vesti na viber

Не е наведена причината за приземјувањето.

„Си-ен-би-ес“ објави дека системот на авиокомпанијата што се користи за сметање на тежината и рамнотежата за летови не работи правилно.

Алјаска ерлајнс и ФАА не одговорија веднаш на барањата за коментар.

Како одговор на поплаките од патниците на социјалната мрежа „Икс“, авиокомпанијата соопшти дека работи на тоа што поскоро да ги внесе патниците во авионот.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Бенјамин Нетанјаху им порача на Велика Британија и на Германија: Израел сам ќе донесе свои одлуки

Објавено пред

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел сам ќе донесе одлуки.

dobivaj vesti na viber

„Сите тие имаат различни предлози и совети. Јас го ценам тоа. Но, сакам да биде јасно – ние самите ќе ги донесеме нашите одлуки, а израелската држава ќе направи се што е потребно за да се одбрани“, рече Нетанјаху по состанокот со британските министри за надворешни работи и Германија, пишува Гардијан.

Претходно денеска британскиот министер за надворешни работи Џејмс Камерон изјави дека дошол на состанокот за да се солидаризира со Израел, но и дека се надева дека неговиот одговор на иранскиот напад ќе биде „паметен и што е можно поограничен“, пренесе Би-Би-Си.

Прикажи повеќе...

Регион

Еден од убијците на Данка бара нов адвокат

Објавено пред

Второосомничениот Срѓан Јанковиќ кој цело време се бранеше со молчење во Обвинителството му го откажал полномошното на својот адвокат бидејќи не сака повеќе да го брани.

dobivaj vesti na viber

Јанковиќ побарал да му биде доделен адвокат по службена должност, пренесуваат српските медиуми.

Ова не изненади бидејќи ретко се случува на сред рочиште осомничениот да побара смена на адвокат – велат од обвинителството.

– Понатамошната постапка е таква што следува разговор на новиот адвокат со осомничениот Јанковиќ. Со оглед на текот на рочиштето, апсолутно секој адвокат ќе го советува да престане да се брани со молчење бидејќи подобро е самиот Јанковиќ да каже се што знае. Убедени сме дека е прашање кога Јанковиќ доброволно ќе ја изнесе својата одбрана во обвинителството. Се надеваме дека постои можност да се дознае каде е телото на малата Данка – неофицијално се дознава од надлежните.

Доколку се оствари предвидувањето на обвинителството, се очекуваат нови моменти во истрагата откако Јанковиќ ќе ја каже својата верзија за настаните.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Обид за убиство во прилепскиот затвор: со нож избоден осуденик

Полицијата поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради убиство во обид. Од МВР информираа дека инцидентот...

Македонија3 часа

Арсовска: Министерката за култура успеа самата себеси да се побие и не одговори на ниедно прашање

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска успеа самата да се побие и не одговори на ниту едно прашање коешто беше поставено,...

Топ5 часа

Кривична против Курто Дудуш: за директори на градинка именувал лица што не биле вработени таму

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против 49-годишниот К. Д., градоначалник на скопска општина...

Македонија5 часа

„Два месеца нема плата за вработените, а пред избори се примаат работници“ – „Национални шуми“ на протест

Триесет подружници се собраа пред Јавното претпријатие „Национални шуми“ со цел да го изразат незадоволството оти втор месец немаат добиено...

Македонија6 часа

Со Арсовска ќе се видиме на суд да објасни како јас сум знаела, а не сум пријавила пожар во Универзалната сала, најави министерката за култура

За министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, вчерашните обвинувања од градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, се лаги, скандалозни тврдења и обид...

Македонија7 часа

Грејната сезона продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како...

Македонија8 часа

Училиштата не може да објаснат како е направен изборот на фирмите за чии услуги плаќаат родителите: набавките за униформи за учениците, за фотографирање и за ужина се нетранспарентни

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето „Отсуство на процедури, транспарентност и отчетност кај набавките што се финансираат со пари...

Регион10 часа

По високите температури, Србија во снег: мештаните шокирани

Силниот дожд во утринските часови на територијата на западна Србија прерасна во лапавица и снег, а на Златибор веќе е...

Свет10 часа

ОН се обидуваат да го спречат гладот ​​во Газа: „Постојано некои нови проблеми“

Обединетите нации(ОН) се уште се борат да се обидат да го спречат гладот ​​во Појасот Газа. Иако има одредено подобрување...

Македонија10 часа

Мицкоски: 13-ти ден од кампањата, а Пендаровски не кажа ни збор за криминалите на ДУИ, за „Соравија“, за грабежот – тоа значи дека го прифаќа

Најголемата трагедија е што овие години полека, но сигурно системот е срушен. Системот кој е создаден да служи на народот,...

Свет10 часа

Израел го остава Иран во неизвесност во врска со нивниот одговор за нападот: „Нека бидат нервозни“

Ставот на израелскиот воен кабинет е дека Иран треба да продолжи да погодува каков ќе биде одговорот на Израел на...

Македонија11 часа

Пендаровски: Tие што беа против преспанскиот договор сега се фалат со НАТО-членството

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вчера вечер во Велес рече Силјановска да избере што ќе биде, претседател или врховен командант...

Македонија1 ден

Врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, праша Арсовска

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, праша врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, како и...

Македонија1 ден

Намален е бројот на ученици во училиштата во државата

Намален е бројот на ученици во основните и средните училишта, во учебната 2022/2023 година, укажуваат податоците во извештајот на Државниот...

Македонија1 ден

Со нова систематизација Синдикатот на „Македонска пошта“ сам ќе ги укине вработените што не доаѓаат на работа оти Владата и Управниот одбор молчат

Синдикатот на „Македонска пошта“, во соработка со вработените и со ангажирање експерти, ќе подготви нова систематизација, која ќе ја достави...

Македонија1 ден

„Немам партиска книшка, само крводарителска“ – приватните специјализанти реагираат на изјавата на Демири за политичка заднина на штрајкот

Штрајкот на приватните специјализанти продолжи и денес и како што најавуваат ќе трае додека не добијат на писмено од Владата...

Свет1 ден

Израел: Мораме да го запреме Иран пред да биде предоцна, воведете му санкции

Министерот за надворешни работи на Израел, Израел Кац, денеска ги повика земјите да воведат санкции за ракетната програма на Иран...

Свет1 ден

Иран: Следниот напад ќе биде во рок од неколку секунди

Се’ повеќе високи ирански претставници ги предупредуваат и Израел и Западот за последиците од можната израелска одмазда. Така, иранскиот воен...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во ЕУ не се оди со политичари како Пендаровски

Во ЕУ не се оди со политичари како Пендаровски. Во ЕУ се почитуваат основните човекови права и се унапредуваат, а...

Македонија1 ден

Стојаноска во Тетово: угостителите сезонски се селат во други држави, не се задоволни од актуелната власт

Вчерашниот ден Дафина Стојаноска – членка на ИК на ВМРО-ДПМНЕ го искористи и за средба со Здружението на угостители од...