Контакт

Европа

УНХЦР: Повеќе од 100 милиони луѓе присилно раселени во светот

Објавено пред

Повеќе од 100 милиони луѓе во светот се протерани од своите домови, соопшти денеска Агенцијата на ОН за бегалци (УНХЦР).

dobivaj vesti na viber

УНХЦР наведува дека војната во Украина била еден од факторите што принудиле милиони луѓе да ги напуштат своите домови додавајќи дека долготрајните конфликти во Етиопија и во Демократска Република Конго биле уште еден фактор што довел до голем број раселени лица, пренесува „Ројтерс“.

„Тоа е рекорд што никогаш не требаше да се постигне“, изјави високиот комесар на ОН за бегалци, Филипо Гранди.

Тој посочи дека тоа мора да послужи како повик за будење за да се решат и да се спречат деструктивни конфликти, да се стави крај на прогонот и да се елиминираат причините што ги принудуваат невините луѓе да ги напуштат своите домови.

Податоците на УНХЦР вклучуваат бегалци, баратели на азил и внатрешно раселени лица.

Минатата недела УНХЦР објави дека бројот на внатрешно раселените лица достигнал рекорд од речиси 60 милиони луѓе до крајот на минатата година.

Гранди повика на акција за отстранување на причините за раселувањето нагласувајќи дека хуманитарната помош само помага да се ублажат последиците.

Тој изјави дека единствениот начин да се промени овој тренд е мирот и стабилноста за невините луѓе да не бидат принудени да избираат помеѓу акутна опасност доколку останат во своите домови и во егзил.

Европа

Норвешка вети милијарда долари помош за Украина

Објавено пред

Норвешка денеска попладне вети дека на Украина ќе и испрати 1,04 милијарди долари, помош за да ја издржат војната со Русија.

dobivaj vesti na viber

Оваа информација денеска во Киев ја потврди норвешкиот премиер Јонас Гар Стоере на прес-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Стоере рече дека се работи за пари за „помош на украискиот народ за потреби, за одбрана и за реконструкција на уништените градови“.

Прикажи повеќе...

Европа

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Објавено пред

Чешка денеска го почнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда до крајот на годината ќе биде на решавање на последиците од конфликтот во Украина, почнувајќи од мигрантската криза преку енергетската безбедност и зајакнувањето на одбраната и економијата на ЕУ.

dobivaj vesti na viber

Претставниците на ЕУ веќе најавија дека за време на чешкото претседателство се очекува првиот состанок на европската политичка заедница во Прага како нов формат за паневропска соработка, во кој првпат лидерите на земјите членки на ЕУ, европската економска област и Западен Балкан треба да седнат на иста маса со Украина, Молдавија и Грузија.

„Европа во моментот се соочува со многу проблеми и предизвици, но ако дејствуваме со единство и одлучност, ќе излеземе посилни и поотпорни од овие кризи“, изјави чешкиот премиер Пер Фијала пред почетокот на претседателствувањето на неговата земја.

Инаку, ова е второ претседавање на Чешка со Советот на ЕУ во текот на 18-те години членство во Унијата.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Бајден направи нов гаф – ги измеша имињата на две земји

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по завршувањето на самитот на НАТО во Мадрид повторно направи грешка, погрешно велејќи дека неутрална Швајцарија влегува во НАТО – наместо Шведска, пишуваат агенциите.

dobivaj vesti na viber

Според нивните написи, американскиот лидер брзо се поправил, шегувајќи се дека мора да е возбуден поради процесот на проширување на алијансата.

На крајот од самитот на НАТО во Шпанија, тој, како што пишуваат медиумите, го опишал процесот со кој двете нации поднеле барање за прием во НАТО по инвазијата на Путин на Украина. Најпрво пристигнало барањето од лидерот на Финска, со кое тој барал да ја посети Белата куќа.

„Добивме телефонски повик. Тој предложи да го повикаме лидерот на Швајцарија“, рече Бајден.

„Швајцарија, Боже мој, јас сум многу возбуден поради проширувањето на НАТО“, додал тој.

Медиумите анализираат дека Бајден е познат по своите гафови, кој своевремено сам себе се нарекувал „машина за гафови“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ, за продолжување на нашите европски интеграции

„Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската...

Регион2 часа

Асен Василев го доби мандатот за да формира нова Влада во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот на Асен Василев, вицепремиерот и министер за финансии во оставка, за...

Македонија4 часа

Мицкоски: Предлогот што е на маса, а Владата го криеше, всушност е истиот што веќе еднаш беше одбиен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест пред Владата. По објавувањето на предлогот, Мицкоски рече: „Предлогот што е на...

Македонија4 часа

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата денеска на официјалната веб-страница интегрално го објави предлогот на француското претседателство, соопштија владините...

Македонија5 часа

(Видео) Ковачевски: Модифицираниот предлог е добра основа за разговори

Премиерот Димитар Ковачевски, по средбата со партнерите од владината коалиција, рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во...

Економија8 часа

(Интервју) Дарко Димовски: Да кажеме стоп на партиските вработувања, има анархија во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на Комисијата за финансирање и...

Регион9 часа

Криптокралица од Балканот меѓу најбараните бегалци во САД: украла повеќе од 4 милијарди долари

Бугарката Руја Игнатова, позната и како криптокралица, се најде на листата на ФБИ со десет најбарани бегалци. Американските истражители ја...

Свет10 часа

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...

Европа10 часа

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Чешка денеска го почнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда...

Македонија10 часа

Ковачевски најави лидерска средба по што на веб-страницата ќе биде објавен францускиот предлог

Предлогот од француското претседателство во интегрална форма ќе биде објавено денеска на официјалната владина веб-страница по средбата со владината коалиција,...

Економија11 час

Од денес повисока цена на струјата

Од денеска поскапува струјата. Почнува пресметката на блок-тарифите, кои се поделени во четири групи, и според најавите од Регулаторната комисија...

Македонија11 час

Од денеска почнува привремениот режим на сообраќај за тешките товарни возила

Почна со примена привремениот режим на сообраќај во летниот период од 1 јули до 31 август на државните патишта во...

Македонија22 часа

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија22 часа

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...

Македонија1 ден

Османи: Објавените документи не се финалниот предлог што француското претседателство го сподели со Владата

„Со оглед на чувствителноста на моментот, сакам да посочам дека објавените документи во некои од медиумите не се финалниот предлог...

Македонија1 ден

Рама: Францускиот предлог е конечен, порака за моите браќа Македонци и Албанци, прифатете!

Премиерот Еди Рама се огласи на Твитер порачувајќи дека последниот француски предлог кој е испратен до владата на Северна Македонија...

Македонија1 ден

Петковски до Ковачевски – Тесно ви е мнозинството

Експретседателот на НСДП, Тито Петковски и се обрати на Владата и ѝ порача дека е со тенко мнозинство. Ваквата реакција...

Македонија1 ден

Бербок: Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста што ја нуди францускиот предлог

Според шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок „Северна Македонија не смее да ја пропушти можноста“ која ја нуди францускиот предлог....

Македонија1 ден

Мишел за францускиот предлог: Сега е време да кажеме „да“

Претседателот на Еворпскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави изнаоѓањето решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија. Тој напиша на „Твитер“...

Македонија1 ден

Макрон: Најдовме компромисно решение за спорот меѓу Македонија и Бугарија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чувствува оти е најдено компромисно решение за преговарачката рамка за членство на Македонија во...