Контакт

Свет

Зошто има повеќе жртви на Хаити отколку во Чиле?

Објавено пред

Иако земјотресот во Чиле беше 500 пати посилен од оној на Хаити, на Хаити бројот на жртвите беше 300 пати поголем, за што најмногу е „одговорен“ специјалниот систем на изградба.

Иако земјотресот во Чиле беше 500 пати посилен од оној на Хаити, на Хаити бројот на жртвите беше 300 пати поголем, за што најмногу е „одговорен“ специјалниот систем на изградба.

Повеќе од 700 жртви во земјотресот во Чиле изгледаат како ситница во споредба со 220.000 загинати на Хаити. Најверојатно причината за ова е фактот дека Чиле е многу побогата земја од Хаити, па и квалитетот на самите градби во таа земја е далеку подобaр, пренесе BBC.

Освен тоа, Чилеанците имале и претходни искуства со земјотреси и биле подобро подготвени. Според BBC, тие точно знаат кои места се најдобри за засолниште додека трае земјотресот.

Исто така постои и големата разлика кога во прашање е епицентарот на земјотресот. Во Чиле епицентарот е регистриран 34 км под земја и бил 115 км оддалечен од најблискиот најголем град (Консепсион). За разлика од него, епицентарот на земјотресот на Хаити бил само 13 км под земја и веднаш до престолнината на Порт-о-Пренс, пишува BBC.

Она што се смета пресудно за помала штета е и нивниот специјален систем за изградба кој започнале да го применуваат по разорниот земјотрес од 1960 година. Во Чиле тогаш пронашле начин како зградите да ги направат стабилни и отпорни во случај на земјотрес. Зградите од тогаш се градени така што имаат специјални бетонски столбови, кои се засилени со челични конструкции. Кога доаѓа до земјотрес, столбовите можат да издржат скоро до самиот крај, додека челичната конструкција останува недопрена, при што зградата останува исправена и тешко се руши.

„За жал, земјотресот како овој од 8.8 степени по Рихтеровата скала е некоја граница до која овие методи можат да помогнат,“ изјави за BBC професорот Тејлор од Универзитетот од Бристол./крај/ббц/ко©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Австрија ги заострува мерките на границите за време на божикните празници

Објавено пред

Австрија планира да воведе строги мерки на аеродромите и границите за време на божикните празници, кои ќе се однесуваат на патувања во високоризични земји, пишува „Кронен цајтунг“, повикувајќи се на извори од Министерството за внатрешни работи.

Мерките ќе се однесуваат на патниците од земјите означени како ризични области, особено на Балканот и Турција, но исто така и на Италија и Германија.

Секој што ќе одлучи да патува во ризични области и покрај предупредувањата, ќе мора да помине 10 дена во карантин по враќањето во Австрија.

Според австрискиот весник, мерките ќе бидат на сила до 10 јануари и ќе важат за сите земји кои имаат седумдневна стапка на бројот на заразени поголема од 100 на 100.000 жители.

Засега не е познато кога мерките ќе стапат на сила, но весникот потсетува дека милиони христијани го слават Божик на 7 јануари и дека примарната цел на воведување нови построги правила на границите е да се спречи избувнувањето на третиот бран на пандемијата на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Свет

Техеран бара од ОН да го осудат убиството на нуклеарниот научник

Објавено пред

Властите во Техеран побараа од Советот за безбедност на ОН да го осуди убиството на иранскиот нуклеарен научник, а потоа да преземе мерки против одговорните за злосторството.

Дипломати велат дека е малку веројатно дека ќе помине иранската иницијатива, пренесе Ројтерс.

Телото, составено од 15 членови на Советот за безбедност на ОН, би можело да дискутира за убиството на Мохсен Фахризадех, зад затворени врати, доколку членките се договорат со консензус.

Водечкиот ирански нуклеарен научник беше убиен во атентат во близина на Техеран. Иранската влада го опиша убиството како терористички чин. Западните разузнавачки агенции го сметаа Фахризадех за лидер на прикриената иранска нуклеарна програма.

Прикажи повеќе...

Регион

Еди Рама: Немав амбиции да бидам премиер, јас сум уметничка душа

Објавено пред

Албанскиот премиер Еди Рама (54) повтори дека тој е во политиката случајно и дека отсекогаш сакал да биде уметник.

„Отсекогаш ме исполнувал животот на уметниците, сликарите и професорите по ликовна уметност, толку многу што никогаш немав амбиции да бидам премиер“, изјави Рама за француски „Форбс“, пренесува порталот „Егзит“.

Тој вели дека долго се двоумел дали да влезе во политиката кога му било понудено министерско место, но дека сакал да направи нешто за својата земја.

„Албанија имаше многу тешко минато, најтешко од сите комунистички земји, па јас бев нестрплив да учествувам во нејзината реконструкција“, рече тој, жалејќи се дека додека бил градоначалник на Тирана не бил толку критикуван како што е сега кога е премиер.

Минатата година во Берлин беа изложени дела на Рама насликани на документи и хартии што ги користи во секојдневниот живот. Често овие цртежи ги печати како тапети и ги продава.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет49 минути

Во САД повеќе од 2.500 починати од коронавирус за 24 часа

Соединетите Американски Држави во вторникот потврдија повеќе од 2.500 смртни случаи за 24 часа, што е најголем број смртни случаи...

Свет2 часа

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус на „Фајзер“

Велика Британија е првата западна земја што одобри вакцина против коронавирус од производителот „Фајзер“. Британскиот регулатор, МХРА, вели дека вакцината,...

Свет2 часа

Американскиот секретар за правда: Нема докази за изборна измама

Американскиот секретар за правда, Вилијам Бар, рече дека Секретаријатот за правда не нашол докази за широко распространета изборна измама што...

Свет2 часа

Макрон: Вакцинацијата во Франција ќе почне во јануари

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека програмата за вакцинација на коронавирус најверојатно ќе се активира на почетокот на јануари...

Македонија15 часа

Регистрирани 1.069 новозаразени, 1.242 оздравени и 29 починати лица од коронавирус

Во последните 24 часа се направени 3.012 тестирања, а регистрирани се 1.069 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-489,...

Македонија15 часа

Со посебни протоколи ќе се отворат скијачките центри

Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести дека скијачките центри може да работат во согласност со соодветен протокол,...

Македонија15 часа

Владата предлага продолжување на кризната состојба до јуни

Владата ќе достави до Собранието предлог за продолжување на кризната состојба до јуни в година. Владата на денешната седница го...

Топ18 часа

Украден паричник од покојник во ковид-центар во Скопје

Украден е паричник од маж што починал во ковид-центарот на комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот вчера во полицијата го пријавил...

Македонија18 часа

Бучковски назначен за специјален претставник на Владата за Бугарија

Владо Бучковски е именуван за специјален претставник на македонската Влада за Бугарија. Поранешниот премиер е именуван на оваа позиција на...

Македонија19 часа

ЗНМ, ССНМ и СЕММ на средба со Филипче: Нема забрана за снимање, новинарите да продолжат непречено со својата работа

На барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска се одржа состанок со претставници на Здружението на новинари на Македонија...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци

„Ова се моменти кога се одлучува за иднината на нашите деца и внуци и затоа навистина овој пат треба да...

Регион20 часа

Србија воведе нови мерки – угостителските објекти и продавниците ќе работат до 17 часот, за викенд ќе бидат затворени

Србија воведе нови мерки кои треба да бидат усвоени од Владата в четврток и да стапат на сила в петок....

Македонија20 часа

УКИМ: Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата

Обезвреднувањето на идеалите и на жртвите за посебна македонска држава би значело и поткопување на темелите на државата, сметаат од Универзитетот...

Македонија21 час

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 846 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и...

Македонија23 часа

Волонтерите од Воено-медицинскиот центар и студентите од шеста година се вклучија во работата на ковид-центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицинскиот центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во...

Регион23 часа

Катимерини: Спорот меѓу Скопје и Софија ќе се пренесе во НАТО

Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската Унија со Северна Македонија ризикува да создаде уште една...

Македонија1 ден

Почина заменик-градоначалникот на Скопје, Енвер Малиќи

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, починал денеска во болницата „Систина“, откако беше хоспитализиран поради низа здравствени проблеми, а беше...

Свет1 ден

„Модерна“ бара од САД и ЕУ да ја одобрат нејзината вакцина

Фармацевтската компанија „Модерна“ побара од регулаторите на САД и Европа да ја дозволат употребата на нејзината вакцина против коронавирус. Компанијата...

Свет1 ден

Азар: Првите вакцини против коронавирус во САД ќе стигнат пред Божиќ

Првите две вакцини против новиот коронавирус би можеле да им бидат достапни на Американците пред Божиќ, изјави американскиот министер за...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Кина од почетокот криела податоци за коронавирусот, покажувала помали бројки

Си-ен-ен објави ексклузивни документи за кои наведува дека покажуваат значајни пропусти од страна на Кина на почетокот на епидемијата на...

Досие