Контакт

Свет

Новинари го изиграа аеродромското обезбедување во Амстердам

Објавено пред

Холандија соопшти денеска дека ги зајакнува мерките за безбедност на аеродромот Шипхол во Амстердам, откако група новинари успеала да прошверцува непрегледани шишиња со течност на меѓународен лет

Холандија соопшти денеска дека ги зајакнува мерките за безбедност на аеродромот Шипхол во Амстердам, откако група новинари успеала да прошверцува непрегледани шишиња со течност на меѓународен лет.

Холандските новинари во фри-шоп купиле шест шишиња бел рум, ги наполниле со нова потенцијално опасна течност, a вработените ги запечатиле без да ја проверат содржината.

Потоа новинарите без проблем ги поминале контролите на лет за Вашингтон и по доаѓањето во САД откриле што направиле.

Тие ги наполниле шишињата со вода, но докажале дека тоа би можела да биде, било која потенцијално опасна течност за правење на експлозив.

Холандските власти ангажираа дополнителни припадници на обезбедување, кои ќе патролираат по фри-шоповите. Амстердамскиот аеродром Шипхол е еден од најголемите и најфреквентните аеродроми во Европа./крај/бт/мп©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Поранешниот премиер на Судан почина од коронавирус

Објавено пред

Поранешниот премиер на Судан, Садик ал-Махди (84), почина од последиците на коронавирус.

Тој почина три недели по хоспитализацијата во Обединетите Арапски Емирати, соопштија неговото семејство и партијата Ума.

Махди беше последниот демократски избран премиер, кој со воен удар во 1989 година беше соборен од власта, а на негово место дојде доскорешниот претседател Омар ал-Башир, пренесе „Ројтерс“.

Махди ја предводеше умерената партија Ума и остана влијателен политичар, дури и откако Башир беше симнат од власт во април минатата година.

Семејството на Махди минатиот месец соошти дека тој бил позитивен на Ковид-19 и бил пренесен на лекување во ОАЕ, неколку дена по краткиот престој во болница во Судан.

Прикажи повеќе...

Свет

Пенсилванија ја прекина верификацијата на изборните резултати

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп забележа мала победа во правната битка. Имено, во Пенсилванија беше наредено да се прекинат сите понатамошни изборни активности во врска со потврдувањето на резултатите од изборите во таа држава.

Судијката Патриша Мекалоф нареди прекинување на верификацијата на изборните резултати по барање на републиканците.

Овој успех, иако далеку од можноста за поништување на предвидената победа на новоизбраниот претседател Џозеф Бајден, ги одржува во живот тврдењата на Трамп за изборни манипулации, пренесува „Вашингтон тајмс“.

Трамп објави на Твитер дека одлуката на Пенсилванија е голема вест.

Адвокатскиот тим на Трамп наведува дека се спорни околу 670.000 гласови за кои тие бараат да бидат отфрлени.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Иран: Започнува тестирањето на вакцина против Ковид-10 врз луѓе, соработка со Русија

Објавено пред

Иранските компании наскоро ќе започнат со тестирање на вакцината против коронавирус врз луѓе, изјави официјалната претставничка на Министерството за здравство, Сима Садат Лари. Таа додаде дека Техеран соработува и со Русија во врска со вакцините против коронавирус.

„Експертите и членовите на администрацијата на нашата земја имаа преговори и соработуваат со руски производители на вакцини, а во моментов се разгледуваат релевантните документи“, рече Лари. Како што најави, се очекува посета на покана од руска страна.

Иранскиот амбасадор во Русија, Казем Џалали, кон крајот на септември рече дека Иран има намера да соработува со Москва во врска со производството на вакцината против Ковид-19 и дека е можно да се потпише договор за заедничко производство на вакцината, наведува „Спутник“.

Четири компании моментално работат на вакцини против коронавирус и тие ја информираа Светската здравствена организација за тоа колку далеку отидоа во тој процес. „Една или две компании најверојатно наскоро ќе започнат со тестирање на вакцината врз луѓе“, рече Лари.

Според иранското Министерство за здравство, земјата се обидува да обезбеди вакцини на три начини – преку фондот КОВАКС, чија задача е да обезбеди пристап до вакцините на меѓународно ниво, преку соработка со странски земји и сопствени напори.

Бројот на заболени во Иран надмина 760 000.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

СДСМ: За јазикот и идентитетот не се преговара и не може да се преговара

За јазикот, за идентитетот не се преговара, ниту може да се преговара. Македонскиот јазик и македонскиот идентитет се потврдени и...

Топ48 минути

Запленета марихуана во Струшко, приведен дилер од Албанија

Полицијата вчера заплени марихуана во Струшко и приведе дилер од Албанија по претходно добиени оперативни сознанија. Од МВР информираат дека...

Македонија1 час

Пендаровски: Постои дилема дали државниот врв настапува единствено во спорот со Бугарија

Спорот со Бугарија може да се реши само ако доследно се почитува и македонскиот и бугарскиот народ и со избегнување...

Македонија2 часа

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев, поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција БГНЕС. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Свет2 часа

Меркел: Задолжителни маски и на отворено

Германската канцеларка, Ангела Меркел, објави дека ограничувачките мерки против коронавирусот ќе бидат продолжени најмалку до 20 декември, а можеби и...

Свет2 часа

Трамп одобри помилување на неговиот поранешен советник за национална безбедност

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри помилувањето на неговиот поранешен советник за национална безбедност, генерал Мајкл Флин, што медиумите го...

Македонија13 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија14 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија15 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет16 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен16 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија19 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија21 час

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија22 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура23 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа23 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет24 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија24 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион1 ден

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Досие