Контакт

Свет

„Дел“ и „Го деди“ ќе го следат Гугл и ќе ја напуштат Кина

Објавено пред

Двете огромни американски компании за технологија, „Дел“ (Dell) и „ Го деди“ (Go Daddy), се заканија дека ќе ја напуштат Кина, во време кога „Гугл“ си оди од земјата.

Двете огромни американски компании за технологија, „Дел“ (Dell) и „ Го деди“ (Go Daddy), се заканија дека ќе ја напуштат Кина, во време кога „Гугл“ си оди од земјата.„Го деди“ Групацијата, што продава интернет домејн имиња, рече дека ќе престане да ги нуди новите „cn” домејн регистрации во Кина, поради претставување на нови правила.Кинеската влада изјави дека секој кој сака да купи веб сајт во Кина ќе мора да обезбеди целосна фото идентификација.Кристин Џоунс, потпретседателот на „Го деди“, изјави пред комитетот дека компанијата била „загрижена за безбедноста на индивидуалците“ и дека новите регулации ќе имаат „кулинг ефект“ на новите домејн регистрации на имиња.Крис Смит, Републикански конгресмен во Њу Џерси изјавил дека „Гугл “испукал истрел“ што се слушнал низ светот и сега втора американска компанија започнала да ги брани правата на кинескиот народ“.Во меѓувреме, „Дел“, третата најголема компјутерска компанија (по продажба) во светот, најави дека ја разгледува можноста да ги префрли своите операции од Кина во Индија.Михаел Дел, основачот и главен извршен директор на компанијата, дал предлог да се состане со Премиерот на Индија, Манмохан Синг.„Утрово се сретнав со директорот на „Дел“ корпорацијата и тој ме информираше дека тие купуваат опрема која вреди 25 билиони долари од Кина. Тие би сакале да се преместат во побезбедна средина, со клима што е погодна за претпријатието односно онаму каде има издржан правен систем,“ изјавил Премиерот на Индија, Манмохан Синг, за “Хиндустиан Тајмс“.Вестите за напуштање на кинескиот пазар од страна на двете огромни американски гиганти дојде во време кога „Гугл“ си оди од земјата. Оваа компанија не можеше да изнајде решение со комунистичката влада на Кина, која ги блокираше корисниците на интернет да гледаат „search“ резултати од одредени „забранети“ содржини, како на пример про-демократското движење. /крај/тгф/ко©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Почина поранешниот француски претседател Валери Жискар Дестен

Објавено пред

Почина поранешниот француски претседател Валери Жискар Дестен, пренесуваат француските медиуми. Како што се наведува тој починал поради компликации поврзани со Ковид-19.

Жискар, кој имаше 94 години и беше лидер на Франција од 1974 до 1981 година, неодамна беше хоспитализиран во Турс, во западна Франција.

Тој беше познат по тоа што управуваше со модернизација на француското општество за време на неговото претседателствување, вклучително и дозволување развод со заедничка согласност и легализирање на абортусот, и беше еден од архитектите на европската интеграција.

Прикажи повеќе...

Свет

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Објавено пред

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на џамиите, најави министерот за внатрешни работи, Жерар Дарманин.

Тој на Твитер напиша дека една од акциите ќе биде проверка на 76 џамии.

Дарманин истакна дека резултатот од тие акции, ако бидат утврдени врски со екстремизам, би можело да биде и затворање на одделни џамии.

Прикажи повеќе...

Регион

Силен земјотрес ја погоди Турција

Објавено пред

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција.

Управата за катастрофи и вонредни ситуации АФАД соопшти дека нема непосредни извештаи за жртви или материјални штети од потресот, кој бил на длабочина од 20 километри во 8.45 часот по локално време.

Турција, која се наоѓа на трусно подрачје, оваа година веќе ја погодија два силни земјотрси – еден минатиот месец го потресе западниот пристаништен град Измир, при што загинаа 117 луѓе и вториот во провинцијата Елазиг, кога загинаа 41 човек.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 минути

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион14 минути

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа11 час

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет12 часа

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт12 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија13 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија14 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Македонија17 часа

Сеизмолошка опсерваторија: Земјотресот во Скопје со јачина од 3,5 степени

Телеметриската сеизмолошка мрежа во Македонија објави дека денешниот земјотрес бил со јачина од 3,5 степени според Рихеровата скала. Епицентарот на...

Свет17 часа

Во Виена развиен најбрз тест за Ковид-19 во светот

На Виенскиот универзитет за технологија (ТУ Виен) е развиен нов метод на тестирање за коронавирус, кој е исклучително чувствителен и...

Македонија19 часа

Пратениците да покажат бојадисано јајце за Велигден, бара опозицијата во еден од амандманите

Во еден од амандманите на опозицијата се вели дека за време на велигденските празници, пратениците кои ќе учествуваат во работата...

Македонија19 часа

ИЈЗ: Се намалува бројот на новозаболени, расте бројот на оздравени пациенти

Бројот на новозаболени со коронавирус во периодот од 23 до 29 ноември се намалува, додека расте бројот на оздравени пациенти,...

Македонија19 часа

Филипче: Го подготвуваме здравствениот систем за вакцинација за Ковид-19

Здравствениот систем го подготвуваме за вакцинација за Ковид-19. Ова ќе биде една од најголемите логистички операции која ќе треба да...

Македонија20 часа

Кузеска: ВМРО-ДПМНЕ не ги исплатила долговите за 270 уметнички слики со позлатени рамки

ВМРО-ДПМНЕ е партија во стечај со блокирани сметки и замрзнати недвижности, меѓу кои и мегаломанското квази барокно здание, седиште на...

Економија20 часа

Групацијата АРИКОМА ја купува компанијата „Сеавус“

Претставниците на Групацијата АРИКОМА (ARICOMA), која е дел од чешката Групација ККЦГ(KKCG) на Карел Комарек, најавуваат значаен чекор поврзан со...

Свет20 часа

Русија почна со вакцинација на војниците против коронавирус

Во Централниот воен округ на Русија почна вакцинација на војниците со вакцината против коронавирус „Спутник V“ и прво ќе се...

Регион20 часа

„Коха“: Тачи ќе го бранат пет адвокати во Хаг

Поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, ќе го бранат пет адвокати пред Специјалниот суд во Хаг, пишува „Коха“. Специјализираниот совет...

Свет21 час

Интерпол предупредува на опасноста од лажни вакцини

Интерпол предупредува дека меѓународната мрежа на организиран криминал може да се насочи кон новите вакцини против Ковид-19. Како што е...

Регион21 час

Во Хрватска 3.539 новозаразени и 55 починати од Ковид-19

Според официјалните податоци, во Хрватска денес има 3.539 новозаразени лица со Ковид-19, а 55 пациенти починале. Хоспитализирани се 2.408 пациенти,...

Македонија21 час

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се примени 30 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 16 града

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира во 16 града. Од партијата најавија дека на протестите ќе биде испратена порака до премиерот Зоран...

Досие