Контакт

Свет

Бизнисмени, адвокати и судии во спрега против новинарите

Објавено пред

Во добар дел од случаите

против новинарите тужителите ги застапува адвокатската канцеларија ‘Поленак’, а

суди судијата Никола Ивановски, посочија на вчераШната прес конференција

тужените новинари и уште еднаш побараа декриминализација на клеветата

Во добар дел од случаите

против новинарите тужителите ги застапува адвокатската канцеларија ‘Поленак’, а

суди судијата Никола Ивановски, посочија на вчераШната прес конференција

тужените новинари и уште еднаш побараа декриминализација на клеветата, з

Група новинари кои се

обвинети или осудени за клевета поради информациите што ги објавиле во нивните

медиуми вчера на прес конференција обвинија дека ги губат споровите бидејќи е

направена спрега од бизнисмени, адвокати и судии против новинарите. Тие им

забележуваат на дел од судиите дека случаите со новинарите експресно ги

завршуваат, дека не им дозволуваат на обвинетите новинари да ги кажат своите

докази, а паралелно со тоа се соочуваат со ноќни приведувања, вербални закани

од некои од тужителите, па дури и со оштетување на нивниот имот. Новинарите

бараат декриминализација на клеветата, зашто главно добиваат тужби за клевета

или за нарушување на угледот.

"Осудена сум на три месеца затвор и две години условно за прилогот за

‘Еуростандард банка’ . Симптоматично е што во добар дел од случаите против

новинарите тужителите ги застапува адвокатската канцеларија ‘Поленак’, а суди

судијата Никола Ивановски", рече на вчерашниот прес Ида Протуѓер, уредник

во телевизија "Канал 5".

Кај истата адвокатска канцеларија и кај истиот судија се и предметите против

новинарката на "Вест" Александра Стојановска која ја тужи

"Реплек" за случајот нерегистрирани лекови и министерот Владо Димов

за случајот ласерски нож набавен од Реплек. Таа го посочи примерот кога по

тужбата од Димов (кога не беше министер) била приведена во четири часот наутро,

а околу зградата на нејзината редакција чекале полицајци да ја приведат кога ќе

дојде на работа.

И Лилјана Ѓоргиева од "Сител" е осудена на парична казна од 63.500

денари по тужбата од кратовскиот педијатар Душко Павловски.

"Не ни беше дозволено да ги презентираме нашите докази, а за изјавите на

родителите кои ни кажуваат за нивните семејни трагедии докторот Павловски

велеше дека биле давани во алкохолизирана состојба. Во мојот случај тужителот

за адвокат го одбра Ратко Ѓоргиевски, сопругот на министерката за правда Мери

Младоневска Ѓоргиевска. Ние новинарите најдобро ја чувствуваме македонската

правда", рече вчера Лилјана Ѓоргиевска.

Меѓу тужените новинари е и Мирјана Панова од "Канал 5" која ја тужи

директорот на Градската хируршка болница во Скопје Божидар Ефтимов.

"Имав притисоци дека тужителот немало да се смири се додека не ме види во

затвор и покрај тоа што веднаш по мојот прилог му беше објавен неговиот демант.

Дури и до моето семејство доаѓаат кажувања дека тужителот од мене ќе барал

оштета од 50 илјади евра и дека ако требало ќе оди дури и до Врховен суд.

Откако случајот со Ефтимов доби еполог мојот автомобил беше уништен, но не

обвинувам никого бидејќи немам докази", вели Панова.

"Спрега од бизнисмени, адвокати и судии, но, ние новинарите не сме

плачковци и не сакаме да бидеме заштитени мечки туку сакаме праведно

судење", рече вчера главниот и одговорен уредник на "Канал 5"

Ацо Кабранов.

Новинарите велат дека ништо нема да ги поколеба. За се ќе ги известат

странските амбасади во Македонија, Европската асоцијација на новинарите,

Републичкиот судски совет и ЗНМ. ОБСЕ се понудил и ќе следи дел од судските

постапки против новинарите.

Е.Златков©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на заразените со коронавирусот, трет ден по ред.

Според статистиките на СЗО, во саботата беа потврдени 465.319 заразени, во петокот 449.720 а во четвртокот 437.247 нови инфекции на коронавирус, пренесе агенцијата АФП.

Се додава дека овие податоци, сепак, не ја даваат вистинската слика на пандемијата, бидејќи на бројките влијае бројот на тестовите кои се спроведуваат.

Северната хемисфера се наоѓа во „критичен момент“ од пандемијата, предупреди во петокот директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејезус, оценувајќи дека преголем број земји бележат експоненцијален раст на бројот на заразите, а се уште е октомври. Се смета дека следните месеци ќе бидат особено тешки.

Прикажи повеќе...

Свет

Фрлен молотов коктел на Институтот за заразни болести во Германија

Објавено пред

Неколку напаѓачи фрлиле молотов коктел кон германскиот институт за инфективни болести Роберт Кох во Берлин, предизвикувајќи мала штета на зградата, соопшти денеска полицијата.

Инцидентот се случил во текот на ноќта, а стражарите во институтот, кој ја советува владата за мерките за јавно здравје за сузбивање на пандемијата на коронавирус, биле сведоци на нападот, пренесува Ројтерс.

Напаѓачите, кои не биле фатени, искршиле прозорец на зградата. Никој не бил повреден.

Берлинската полиција истражува дали нападот бил политички мотивиран, се наведува во соопштението.

Медиумите вчера ја објавија изјавата на директорот на германскиот епидемиолошки институт, Роберт Кох, Лотар Вилер, кој рече дека постојат два клучни фактори што го прават коронавирусот побрзо да се шири – смеата и разговорите.

„Онаму каде што луѓето разговараат и се смеат во мал простор, постои голема опасност од пренесување на заразата“, рече вчера Вилер.

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган продолжи со критиките за Макрон: „Тој треба да биде подложен на испитувања“

Објавено пред

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска повторно изрази сомнеж за менталното здравје на Емануел Макрон, еден ден откако изнесе сличен став кон францускиот претседател, што предизвика бурна реакција од Париз.

За време на денешното телевизиско обраќање, Ердоган рече дека францускиот претседател е деноноќно опседнат со него.

„Макрон е случај и навистина треба да биде подложен на испитувања“, рече турскиот претседател.

Ердоган неодамна ја оцени како провокација изјавата на Макрон за „исламистичкиот сепаратизам“ и потребата Франција да го структурира исламот, бидејќи властите во Париз подготвуваат закон за тоа прашање.

Турскиот претседател тогаш го осуди односот на Макрон кон муслиманите за време на телевизиското обраќање во саботата.

„Сè што можеме да кажеме за шефот на државата кој третира милиони припадници на различни верски заедници на овој начин е – одете на прегледи за ментално здравје“, рече Ердоган и додаде дека на Макрон му треба третман.

Минатата недела, на комеморацијата на убиениот учител Самуел Пати, францускиот претседател рече дека земјата „ќе продолжи да ги брани карикатурите“.

Пати беше убиен од исламист затоа што им покажал карикатури на муслиманскиот пророк Мухамед на учениците на часот за слободата на изразување.

Како одговор на изјавата на Ердоган во саботата, која беше оценета како неприфатлива, Франција го повика својот амбасадор во Анкара на консултации и тоа се случува за прв пат по воспоставувањето на дипломатските односи меѓу двете земји.

Париз и Анкара имаат различни ставови за голем број меѓународни прашања, како што се тензиите во источниот Медитеран, конфликтите во Либија и регионот Нагорно Карабах, каде што Турција го поддржува Азербејџан против Ерменија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет3 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија4 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија6 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион7 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион9 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа10 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион12 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ13 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија14 часа

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија15 часа

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија15 часа

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија1 ден

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија1 ден

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион1 ден

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет1 ден

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет1 ден

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија1 ден

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија1 ден

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија1 ден

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Досие