Контакт

Свет

Талибанската закана за хуманитарните напори во Пакистан

Објавено пред

Странските хуманитарни работници во Пакистан имаат скриена агенда која го надминува нивниот мандат на распределба на помош на цивилите погодени од поплавите и затоа се „неприфатливи“, изјави за Асошиејтед прес портпаролот на талибанското движење „Техрик-и-талибан“, Азим Тарик.

Странските хуманитарни работници во Пакистан имаат скриена агенда која го надминува нивниот мандат на распределба на помош на цивилите погодени од поплавите и затоа се „неприфатливи“, изјави за Асошиејтед прес портпаролот на талибанското движење „Техрик-и-талибан“, Азим Тарик. „Ние велиме дека некој е неприфатлив за нас, а вие самите извлечете заклучок што значи тоа“, појаснил Тарик, одговарајќи на прашањето дали изјавата значи дека странските хуманитарни организации ќе станат цел на нападите на талибанците во Пакистан. Лошо прикриената закана на талибанците доаѓа на само еден ден откако анонимен американски функционер изјави дека милитантите планираат да почнат да ги напаѓаат странските хуманитарни работници кои помагаат при справувањето со последиците од уништувачките поплави. Стратегијата на ТТП е да ја поткопа пакистанската држава со тоа што ќе создадат хаос во земјата и ќе ги исплашат странците, кои играат клучна улога во одржувањето на ослабнатата држава на нозе и на нејзината способност да му се спротивстави на ТТП, сметаа во институтот „Стратфор“. ТТП, според „Стратфор“, воопшто нема потреба фактички да ги изведе нападите; доволно е само да го експлоатира меѓународниот страв дека ќе го стори тоа и ќе го постигне истиот резултат. На почетокот на август, ТТП воведе мораториум на нападите со цел да се олеснат напорите за помош по поплавите, но не го одржа ветувањето. На 23 август беа извршени три напади со импровизирани експлозивни направи, за кои беше осомничен ТТП. Овие напади покажаа дека милитантите се активни И покрај оштетувањата на нивната организациска инфраструктура предизвикана од поплавите. Во март годинава ТТП изврши неколку напади врз седишта и вработени во хуманитарни организации, а меѓу загинатите имаше и странци. Со оглед на репутацијата на ТТП, тие повеќе не треба да извршуваат напади за да ги постигнат своите цели. Доволно е да објават некоја нејасна закана  за да ги присилат хуманитарните организации или да ги намалат своите операции, или да ги пренаменат финансиите за да платат за зголеменото обезбедување. Како резултат на нападите во август, Светската здравствена организација соопшти дека безбедносната ситуација веќе придонела кон тоа да се намалат операциите во провинциите Кибер-Пактунква и Балучистан.  Какви и да е понатамошни закани најверојатно ќе ги присилат хуманитарните организации кои оперираат во Пакистан повеќе да се фокусираат на безбедноста, наместо на обезбедувањето на помош. Колку и да се маргинални овие поместувања на фокусот на меѓународната хуманитарна помош, секое од нив ја намалува ефективноста на централната влада при обезбедувањето на помошта за жртвите од поплавите. Дури и најмалите намалувања на хуманитарните операции ја продолжуваат кризата, со што централната влада станува поранлива кон јавното незадоволство за тоа како се справува со ситуацијата. /крај/ап/сс/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Чавушоглу со критики до Ненси Пелоси поради антитурските коментари

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, реагираше на изјавата на Ненси Пелоси, претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, во која таа изрази антитурски чувства, пренесува „Анадолија“.

„Загрижувачки за американската демократија е подемот на Ненси Пелоси, која со своето примарно незнаење се искачи до позицијата спикер на Претставничкиот дом на Конгресот на САД. Ќе научите да ја почитување волјата на турската нација“, напиша Чавушоглу на својот профил на Твитер.

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција, на прашањето дали ќе се обврзе на мирен трансфер на власта, одговори:

„Ќе видиме што ќе се случи’, предизвикувајќи реакции кај многумина, меѓу кои и кај Пелоси.

Пелоси на оваа изјава, реагираше со зборовите:

„Знаеме Трамп на кого му се восхитува. На Путин, Ким Џонг-ун, на Ердоган. Меѓутоа, почитуван претседателе, морам да ве потсетам дека не се наоѓате во Северна Кореја, Русија, Турција или Саудиска Арабија. Се наоѓате во САД, каде што владее демократијата, па зошто за еден момент не се обидете да ја почитувате својата заклетва пред Уставот на САД“.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ во Истанбул: Турција е една од најзначајните регионални сили

Објавено пред

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вчера допатува во посета на Турција, за време на која денеска во Истанбул ќе има деловен ручек со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, пренесува „Курир“.

Во изјава за српските медиуми, Вучиќ истакна дека е многу важно за Србија да има одлична комуникација со Турција, која според неговите зборови е една од најзначајните регионални сили.

„Многу е важно за Србија да има добра, одлична комуникација со Турција. Турција е една од најзначајните регионални сили, но е и една од силите кои се сè поважни и во светски рамки. Нејзиниот демографски, економски, културен и секој друг потенцијал е огромен.

Важно е да имаме добри односи со неа. Со оние кои се блиски со Србија и имаат големо влијание во нашиот регион, се трудиме да сочуваме најдобри пријателски односи кои ќе ги унапредуваме во иднина“, истакна Вучиќ.

Тој рече дека мисли оти Турција е заинтересирана за повеќе теми, а дека за Србија е важно да се труди и да се обиде да ги сочува најдобрите односи со нејзините пријатели.

„Важно е работите да ги решаваме со дијалог, а турскиот претседател Ердоган секогаш сакаше да ја сослуша српската страна“, нагласи Вучиќ.

Пред да замине за Истанбул, српскиот претседател нагласи дека не мора ни да каже колку се важни разговорите со турскиот претседател.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Загина српски пилот откако при воена вежба се урна авион „миг-21“

Објавено пред

Загинал пилотот кој управувал со авионот на српската војска „миг-21“, кој денеска при воена вежба се урна на границата со БиХ, соопштија српските медиуми.

Ова било потврдено за агенцијата „Танјуг“ од страна на неговото семејство.

Загинатиот пилот бил на возраст од 43 години, а според членовите на семејството, починал кратко откако го надлетал своето село Доња Борина и семејната куќа.

Судбината на копилотот сè уште не е позната во јавноста.

Жителка на областа каде што се урнал авионот изјавила дека била дома кога слушнала силен звук, поради што ја напуштила куќата и го видела авионот како лета многу ниско.

„Нешто одекна, излегов од куќата, авионот леташе толку ниско што за малку ќе ги потфатеше куќите и шумата“, објаснила таа.

Истакнала дека пилотот се борел за да не ги зафати куќите.

„Пилотот се бореше… Подоцна дознав дека е наш човек од Борина, кого го познавав“, рекла таа.

Според некои медиуми, едниот од пилотите се катапултирал и по него се трага.

Сепак, други медиуми јавуваат дека ниту еден пилот не се катапултирал, додека обвинителот за „Новости“ изјавил дека најверојатно и двајцата пилоти загинале.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Починаа 9 лица, регистрирани се 143 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 1.504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-16, Штип-4,...

Македонија34 минути

(Видео) Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот кој претепа Ром во Битола

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење...

Европа2 часа

Напаѓачот уапсен, полицијата пронајде мачета и сатар на местото на нападот во Париз

„Бев во мојата канцеларија. Слушнав врисоци на патот. Погледнав низ прозорецот и видов жена која лежеше на подот и имаше...

Македонија3 часа

Пендаровски до Пахор: Споделуваме сегашност во НАТО, уверен сум дека ќе имаме и заедничка иднина во ЕУ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Македонија4 часа

Казна за Рудникот САСА – ќе плати 65 илјади евра поради истекувањето јаловина

Откако при направениот увид и констатиран прекршок водостопанскиот инспектор на Државниот инспекторат за животна средина предложи постапка за посредување согласно...

Свет4 часа

(Видео) Ковид-19 создал мутација којашто е уште позаразна

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мутација која се чини дека е уште позаразна, а експертите...

Македонија5 часа

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија5 часа

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион5 часа

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Свет6 часа

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет6 часа

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет6 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија6 часа

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион7 часа

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет21 час

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ22 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа23 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија24 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија1 ден

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет1 ден

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Досие