Контакт

Свет

Убиени три американски војника и шест авганистански деца

Објавено пред

Тројца американски војници загинаа денеска во експлозија на две бомби во источниот и јужниот дел на Авганистан, соопшти НАТО

Двајца војници биле убиени при експлозија на рачно изработена крајпатна бомба  во источниот дел на земјата, потврдиле меѓународните сили за поддршка на безбедноста во Авганистан (ИСАФ), пренесува AFP.Друг американски војник загинал, пак, во експлозија на бомба во јужен Авганистан.Во петок, локалниот полициски начелник Алилула Зија ги обвинил ИСАФ дека убиле најмалку шест деца при бомбардирање објекти на талибанските бунтовници во источниот дел на Авганистан.„Шест деца на возраст меѓу шест и 12 години загинаа во бомбардирањето а едно е повредено“, потврди Зија, за што од ИСАФ одговорија со соопштение во кое наведуваат дека започнале истрага за тврдењата на локалното население за цивилни жртви при операцијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Примирје само на хартија, продолжуваат борбите во Нагорно-Карабах

Објавено пред

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека борбите околу Нагорно-Карабах на целата линија на фронтот продолжиле и денес.

Според соопштението на Министерството, борбите се воделе со различен интензитет вчера и во текот на ноќта во правец Агдера-Агдам, Физули-Џабраил и Зангилан-Кубадли.

„Непријателот со лесно оружје, минофрлачи и топови ги гранатираше одбранбените позиции на азербејџанската армија“, се наведува во соопштението, јавува TАСС.
Се додава дека азербејџанските сили ја принудиле ерменската страна да се повлече од важните точки и бројните позиции во областа Кубадли, со големи загуби на луѓе и оружје.

Ерменија и Азербејџан го постигнаа вториот договор за хуманитарен прекин на огнот во саботата, кој стапи на сила на полноќ по локално време, но двете земји веднаш започнаа меѓусебно да се обвинуваат за кршење на примирјето.

Обновените судири околу Нагорно-Карабах избувнаа на 27 септември откако азербејџанските и ерменските сили се судрија на границата меѓу двете земји во текот на летото.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ започна истрага за увозoт на делови за ветерници од Кина

Објавено пред

Европската Унија започна антидампиншка истрага за увозот на челични столбови од Кина што се користат во ветерници, објави службениот билтен на ЕУ.

Истрагата започна по жалбата на Европската асоцијација на производители дека големиот број и ниските цени на увезените столбови им штетат.

Европската комисија, координатор на трговската политика на Европската Унија, заклучи дека има доволно докази за дампинг за да се започне истрага.

Антидампиншките истраги траат до 14 месеци, по што ЕУ може да воведе царини, обично за пет години. Може исто така да воведе привремени царински давачки седум до осум месеци по започнувањето на истрагата, пренесува „Себиз“.

ЕУ досега започна 48 истраги за увоз на производи од челик, од кои 28 се однесуваат на производи од Кина.

Прикажи повеќе...

Свет

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Објавено пред

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за интензивна нега.

„Постојано се плашев дека осаменоста ќе ја докрајчи пред вирусот. Таа стравуваше дека ќе остане сама, особено во болница“, рече Ноелија Вале.

Внуката претпоставува дека нејзината баба се заразила на 99. роденден на 16 септември, кога семејството се собрало и се напило пијалак на терасата во семејниот стан.

„Мислам дека тоа се случи тогаш, во време кога сите бевме заедно без маска“, рече Вале.

Неколку дена подоцна Мартин почнала да се чувствува слабо и паднала во кревет.

Сепак, таа имала само благи симптоми и оздравела дома во Мадрид, со помош на нејзиното семејство, негувателката Олга Арауз и верното наглуво куче Луна.

Сега повторно може да ги гледа своите омилени претстави и да игра игри со таблет.

„Добро сум, навистина сум добро“, рече Мартин, а нејзините сеќавања за вирусот се нејасни.

Florentina Martin, a 99 year-old woman who survived coronavirus disease (COVID-19), enters a room at her home in Pinto, near Madrid, Spain, October 20, 2020. Picture taken October 20, 2020. REUTERS/Sergio Perez

Иако нејзината баба заздрави, Вале, биолог, сепак инсистира да носи маска кога ќе ја посети.

„Јас сум сè уште на готовс, но секако чувствувам огромно олеснување“, рече таа.

Со над милион случаи, Шпанија има најголем број на зараза со коронавирус во Западна Европа.

Повеќе од 34.000 луѓе починаа од Ковид-19 во земјата, повеќето над 80-годишна возраст.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

99-годишна жена од Шпанија го победи коронавирусот

Кога 99-годишната Флорентина Мартин се заразила со коронавирус во септември, нејзината внука стравувала дека ќе заврши сама на одделот за...

Македонија60 минути

Стевановиќ: Заразените со лесни симптоми да се лекуваат дома

Сите оние кои имаат лесни симптоми да бидат дома, изолирани со симптоматска и витаминска терапија. Да им помогнеме на оние...

Свет1 час

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори, соопшти денеска ФБИ, додавајќи дека...

Македонија2 часа

Активни над 6.000 случаи со коронавирус, болниците се полнат

Во моментот како активни се водат 6.069 случаи на коронавирус на целата територија, од кои 2.983 се од Скопје. Само...

Свет15 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија17 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ18 часа

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија19 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет20 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија21 час

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија21 час

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија23 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија23 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион23 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет1 ден

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија1 ден

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет1 ден

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија1 ден

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет1 ден

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет1 ден

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Досие