Контакт

Свет

Оловото, цинкот, кадмиумот и среброто беа законски изнесени од фирмата

Објавено пред

Во велешкиот суд вчера започна главниот претрес во кој стечајниот управник на МХК,, Злетово,, е обвинет за недозволено изнесување на поголеми количини на олово, цинк, кадмиум и сребро, од производството на МХК ,, Злетово,, АД во стечај во последните два ипол месеци од 2003 и првите три месеци од 2004 година.

СТЕЧАЈНИОТ УПРАВНИК НА МХК "ЗЛЕТОВО" ВЛАДИСЛАВ ТАМБУРКОВСКИ ТВРДИ:

Во велешкиот суд вчера започна главниот претрес во кој стечајниот управник на МХК,, Злетово,, е обвинет за недозволено изнесување на поголеми количини на олово, цинк, кадмиум и сребро, од производството на МХК ,, Злетово,, АД во стечај во последните два ипол месеци од 2003 и првите три месеци од 2004 година.

"За се што е изнесено од Топилницата за олово и цинк во Велес и фабриката за производство на вештачки Ѓубрива во Згрополци, полу или готови производи, има одлуки на Одборот на доверители, Стечајниот судски совет и стечајниот судија"- рече пред судијата Валентин Зафиров во својата одбрана стечајниот управник Владислав Тамбурковски. Тој потврди дека, додека се во стечај во Топилницата и фабриката за вештачки ѓубрива се реализира производство како и дека бил запознат со издадената времена мерка на велешкиот суд, по барање од ИНВЕСТАС ДОО Скопје, со која било забрането изнесување на производи.

"Согласно Законот за стечај во законски утврдениот рок ИНВЕСТАС не пријави побарување од стечајната маса"- се бранеше вчера пред судот Тамбурковски. Според ваквиот негов исказ сопственик на суровините или производите кои излегувале од МХК не може да биде ИНВЕСТАС туку фирмата во која Тамбурковски е стечаен управник.

Сосема спротивен исказ пред судот вчера даде адвокатот Славчо Секулов, овластен претставник на скопската фирма, која претходно стопанисуваше со велешкиот МХК. Секулов тврдеше дека се што е работено во велешката Топилница и фабриката за вештачки ѓубрива е незаконито, поточно дека не е почитувана судска одлука издадена од велешкиот суд. Со распит на овластен претставник на МХК,,Злетово,, АД во стечај и презентирање на наодите од вештачењето на Бирото за судски вештачења.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Објавено пред

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти предложија измени на стандардите, кои ќе овозможат притисокот на водата во главата на тушот да се засили.

По забелешките на Трамп, Министерството за енергетика одлучи да ги олесни регулативите. Трамп рече на еден настан во Белата куќа дека водата не тече доволно брзо од чешмите.

„И што да правите? Останувате таму подолго или подолго се туширате? Мојата коса – не знам за вас – мора да биде совршена“.

Минатиот декември Трамп рече дека службите за животна средина треба да ги проучуваат мијалниците, чешмите и тоалетните школки за да ги променат правилата, чија цел е штедење вода и гориво за греење вода.

„Луѓето сега ја пуштаат водата од казанчето десет или 15 пати наместо еднаш“, изјави Трамп на состанокот со сопствениците на мали бизниси во Белата куќа.

Здруженијата на потрошувачите ги осудија плановите истакнувајќи дека сегашните правила им заштедуваат пари на потрошувачите затоа што штедат вода и гориво.

Предлогот ќе овозможи тушевите да се вратат на стандардот од 1992 година во време кога Џорџ Х.В. Буш беше претседател.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Објавено пред

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка се заглавила во шините додека возот се приближува со застрашувачка брзина.

Полицајката Ерика Орорија го забележала мажот. Како што може да се види на видеото, таа веднаш истрчува од полицискиот автомобил и го спасува човекот, во момент кога возот се приближува со неверојатна брзина.

Таа успева да стигне до него и да го извади од количката во последната секунда.

Возот брза покрај нив додека човекот лежи на земјата. Мажот од инвалидска количка се здобил со повреда на ногата и бил пренесен во болница, но е жив благодарение на брзата и храбра реакција на полицајката.

Прикажи повеќе...

Свет

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Објавено пред

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат договор за обновување на дипломатските билатерални односи.

„ОГРОМЕН чекор напред денеска! Историски мировен договор меѓу нашите две земји пријатели, Израел и Обединетите Арапски Емирати!“, напиша американскиот претседател.

Мировниот договор, како што пишува Трамп, е прифатен од страна на израелскиот премиер Нетанјаху и Мохамед бин Зајед, престолонаследник на Абу Даби.

Израел, на барање на Трамп, се согласил да ги прекине плановите за зафаќање на повеќе области на палестинските територии. Наместо тоа, државата во иднина ќе треба да се фокусира на „проширување на односите со другите држави од арапскиот и муслиманскиот свет“, се вели во заедничката изјава објавена од тројцата претставници.

Со договорот се овозможува муслиманите да имаат поголем пристап до џамијата Ал Акса во Стариот град Ерусалим, како и можност за отварање на летови од Абу Даби кон Тел Авив, но исто така, двете држави ќе треба ја прошират и забрзаат соработката во лекувањето и развојот на вакцината против Ковид-19.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија14 часа

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Топ15 часа

Женско тело извадено од водите на Пчиња

Безживотно женско тело било забележано во водите на реката Пчиња. Како што информираат од полицијата, телото било пронајдено вчера под...

Македонија15 часа

Американската амбасадорка му го честита мандатот на Заев

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, му го честита мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада....

Економија17 часа

Пропаѓањето на Еуростандард банка го блокира платниот промет во „Македонска пошта“

Поради пропаѓањето на Еуростандард банка, платниот промет во „Македонска пошта“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека...

Македонија18 часа

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија18 часа

(Видео) Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија19 часа

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е уверен дека ќе успее да состави влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија19 часа

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотелот „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија20 часа

Браќа од Битола обвинети за ширење детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското Јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ20 часа

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија21 час

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување депозити, во согласност со решението на гувернерот на Народната банка за укинување на дозволата за основање и...

Свет22 часа

Лекот „РЛФ-100“ покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек „РЛФ-100“ („авиптадил“) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија22 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа23 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет23 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија23 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет1 ден

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет2 дена

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Досие